Zdroj: Peter Jurkovič

Uhádnete, kde je chladnička? Starý byt so silnou charizmou sa pýši vydarenou rekonštrukciou

03. 03. 2023
Zdieľať

Starý byt v dobrom stave, navyše v hlavnom meste, je dnes hotový zázrak. Jeden z mála takýchto bytov sa nachádza v historickom dome od viedenského architekta Ludwiga Baumanna. Priestranný svetlý byt mal ďalšiu výhodu – okrem krásy dobových prvkov, ktoré si zachoval, mal aj prakticky riešenú dispozíciu. Neboli potrebné žiadne výraznejšie zmeny, ak nerátame premiestnenie kuchyne. Rekonštrukciu realizovali architekti Peter Jurkovič a Martin Želiar.

Dom, v ktorom sa rekonštruovaný byt nachádza, bol postavený na prelome 19. a 20. storočia, teda pokojne ho môžeme nazvať vyše storočným. Stavbu v 20. rokoch čiastočne zrekonštruoval český architekt Klement Šilinger, ktorý mu dodal črty kubizmu a moderny, a dnes je kultúrnou pamiatkou. Iba málo tak starých bytov sa dnes nachádza v použiteľnom stave, ako ten, ktorý bol predmetom úprav. Zvyčajne potrebujú rozsiahle rekonštrukcie vrátane dispozičných zmien a búranie. Nehovoriac o nefunkčných rozvodoch, sieťach a podobne.

bledý jedálenský stôl a kuchynský ostrov s tmavými stoličkami

V byte boli zachované takmer všetky historické súčasti interiéru a ako celok vykazoval iba bežnú mieru opotrebovania užívaním. Zdroj: Peter Jurkovič

Dobrý stav a silná charizma

Predmetný byt je však úplne inou „kávou“. Okrem toho, že bol v skvelom stave, zároveň si zachoval aj charizmu, ktorú mu dal jeho tvorca. V byte totiž boli zachované takmer všetky historické súčasti interiéru a ako celok vykazoval iba bežnú mieru opotrebovania užívaním.

historický interiér s parketovou podlahou

Odstránili akurát jednu nenosnú priečku, vďaka ktorej vznikla centrálna obytná zóna bytu spájajúca kuchyňu, jedáleň a obývačku. Zdroj: Peter Jurkovič

Vybúrali len jednu priečku

„Pôvodná dispozícia historického bytu bola takmer plne použiteľná pre účely súčasného moderného bývania. Odstránili sme akurát jednu nenosnú priečku, vďaka ktorej vznikla centrálna obytná zóna bytu spájajúca kuchyňu, jedáleň a obývačku. Ostatné priestory – izby, sme prispôsobili na nové funkcie. Výtvarné riešene vo veľkej miere rešpektuje pôvodný charakter bytu,“ upresňuje architekt Peter Jurkovič.

chodba s výraznou dlažbou a zrkadlom, zreštaurovane historické dvere

V centrálnej hale dominuje pôsobivá keramická dlažba s výrazným geometrickým vzorom. Zdroj: Peter Jurkovič

Zreštaurované a zjednotené

Pôsobivý vzhľad bytu po rekonštrukcii umocňujú zreštaurované staré prvky. Obnovy sa dočkali pôvodné dvere, obložkové zárubne, špalety, panelové obklady stien i parapety. Autori rekonštrukcie ich navrhli zjednotiť novým náterom, ktorý jemne kontrastuje s bielou maľovkou stien. Dobu, v ktorej byt vznikol, pripomína i podlaha – v obytných miestnostiach sú dubové parkety, ale v centrálnej hale dominuje pôsobivá keramická dlažba s výrazným geometrickým vzorom, pripomínajúcim staré časy. Zároveň osviežuje celý byt a oživuje strohé farebné riešenie stien a stropov.

Prečítajte si tiež
Ako zrekonštruovali storočnú vilku po prarodičoch: Príbeh interiéru, v ktorom sa staré veci prelínajú s modernými

Biele matné steny a zvýraznené stropy s odleskom

Pôsobivý efekt dosiahli autori premeny kombináciou matných bielych stien so stropmi, ktorým dali jemnú farebnosť a lesk. Všimnite si machovú zelenú v hlavnej miestnosti, svetložltú na strope v izbe s balkónom či sivú vo vstupnej hale.

pohľad na stenu z červených kachličiek v kúpeľni

Kúpeľniam dopriali autori viac farebnosti. Zdroj: Peter Jurkovič

Kúpeľne sú farebne výraznejšie ako izby. Architekti kládli dôraz na precíznosť použitia maloformátových, glazovaných dlaždíc so špeciálnymi detailmi, ako sú napríklad zaoblené hrany.

kuchyňa s pootvorenou vstavanou chladničkou

Súčasťou návrhu je aj niekoľko na mieru vyrobených vstavaných kusov nábytku. Zdroj: Peter Jurkovič

Uhádnete, kde je chladnička?

Súčasťou návrhu je aj niekoľko na mieru vyrobených vstavaných kusov nábytku. Prakticky v každej miestnosti nájdete hneď niekoľko premyslených detailov. Kuchyňa s ostrovčekom ukrýva vstavanú chladničku a mrazničku za pôvodnými dverami do chodby, v ďalšom priestore niekdajších dverí je šatník. Špecialitou je posteľ s paravánom, ktorý oddeľuje šatníkovú zostavu. Hlavná spálňa má tiež vlastnú kúpeľňu. Svetlo vo vstupnej chodbe znásobujú zrkadlové dvere skrine.

Prečítajte si tiež
Nakoniec sa aj trochu búralo a výsledok stojí za to! Ako zariadiť už hotový byt v historickej budove

DBR – rekonštrukcia bytu, Bratislava

architektonický ateliér: JRKVC

autori: Peter Jurkovič, Martin Želiar

lokalita: Bratislava

plocha: 125 m2

projekt: 2021

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Peter Jurkovič

Kategória: Návšteva
Tagy: byty byty v Bratislave dubové parkety rekonštrukcia okien a dverí
Zdieľať článok

Diskusia