Zdroj: Oresi/Eva Horak

V kuchyni u obľúbenej herečky Zuzany Vačkovej: Prečo sa rozhodla pre rekonštrukciu a čo pri výbere novej kuchyne zavážilo?

22. 03. 2022
Zdieľať

O obľúbenej herečke je známe, že miluje varenie a o svoje zdravé a zároveň chutné recepty sa rada podelí aj na sociálnych sieťach. Ďalšie videá už bude natáčať vo vynovenej kuchyni. Prezradila nám, prečo sa rozhodla pre túto zmenu a čo jej nový priestor priniesol.

Ako sa vám páči vaša nová kuchyňa?

Mne sa páčila už vo fáze návrhu, ale musím priznať, že tým, že sme od základu menili jej dispozíciu, je pre mňa stále nová. Napríklad sporák mám na úplne inom mieste. Pokiaľ ide o estetiku a praktickosť, je to úžasné. Zrazu mám kuchyňu logicky usporiadanú, takže nemusím pri varení behať z jedného konca na druhý, čo som si dovtedy vlastne neuvedomovala. Začínam zisťovať, že v kuchyni sa nemusíte nadrieť a všetko môžete mať poruke.

Prečítajte si tiež
V malom rodinnom dome v Rajci vytvorili súkromie aj tam, kde to bolo takmer nemožné

Prečo ste chceli zmenu?

Chcela som do môjho domova vniesť viac svetla. Predtým som mala kuchyňu v kombinácii tmavohnedej a béžovej a mala som pocit, že tá tmavá farba začína na mňa trochu padať. A tak sme vymenili farby, materiály aj dispozíciu. S predošlou kuchyňou som bola spokojná, no občas mi na linku vytiekla voda a začalo mi tam niečo pučať.

Moderná rekonštruovaná kuchyňa Zuzany Vačkovej

Herečka sa rozhodla svoju kuchyňu presvetliť. Zdroj: Oresi/Eva Horak

Prestali mi tiež dobre fungovať pánty na horných skrinkách, takže som ich potrebovala vymeniť. Pozrela som si internetové stránky kuchynských štúdií, a to bol zlom. Hovorila som si: Čo keby som nevymenila len pánty, ale aj tmavú zástenu a pracovnú dosku? Potom som si uvedomila, že by to vyšlo drahšie než vymeniť celú linku. Začala som teda chodiť po štúdiách a už to bolo.

Kedy prišlo rozhodnutie, že idete do toho?

Vymeniť kuchynskú linku som sa rozhodla pred letom. Kuchyňa je srdcom mojej domácnosti a ja som presvedčená, že keď je žena v domácnosti šťastná, potom aj rodina dokáže fungovať zdravšie a lepšie. A ak mňa má urobiť šťastnou to, že ráno, na obed a večer idem do kuchyne s radosťou, tak prečo nie? Vedela som, že to bude náročné, pretože je to radikálny rez. Nie je to ako keď meníte skriňu. Bolo mi jasné, že demontovať linku, odstaviť vodu aj plyn a vymeniť elektrinu nebude len tak.

Moderná rekonštruovaná kuchyňa Zuzany Vačkovej

Zo strany jedálne dopĺňa ostrovček s varnou doskou oddychový kút – táto útulná lavica, ktorá priťahuje spoločnosť, je v novej kuchyni herečkiným obľúbeným miestom. „Keď začnem variť, moja dcéra príde, sadne si tam a rozprávame sa. Je to veľmi fajn,“ pochvaľuje si. Zdroj: Oresi/Eva Horak

V kuchyni natáčam aj videá o varení na Youtube a povedala som si, že doterajší pohľad do steny by bolo dobré zmeniť na otvorený. Sporák som teda prehodila z filmárskeho dôvodu. A to som netušila, ako to rodinu pritiahne do kuchyne. Pri sporáku mám totiž lavicu, a keď začnem variť, moja dcéra príde, sadne si tam a rozprávame sa. Je to veľmi fajn.

Ako dlho ste boli bez funkčnej kuchyne?

Firma, ktorá mala demontovať starú linku, prehodiť rozvody, urobiť prípravu na digestor a všetko vymaľovať, chcela na to 14 dní. Zdalo sa mi to priveľa, ale povedala som si, že vedia, čo robia. Bolo to náročné – variť v detskej izbe bola výzva. Urobili sme si tam provizórnu kuchyňu z malej rúry na pečenie a hriankovačov. Väčšie jedlá som chodila variť k susedom, ale väčšinu sme zvládli tam. V kúpeľni sme si spravili drez na umývanie a v sprchovacom kúte miesto na odkvapkávanie. Bolo to pre nás dobrodružstvo. Následne mi priviezli novú kuchyňu v škatuliach a o týždeň bola hotová aj s namontovanými spotrebičmi. Celé to teda trvalo 21 dní.

Prečítajte si tiež
Aj retro štýl vie byť príjemný a nadčasový! Tyrkysová kuchyňa je po premene nielen príťažlivá, ale aj praktická

Čo u vás pri výbere kuchyne zavážilo najviac?

Pri prvom stretnutí v Oresi mi položili zopár otázok o tom, ako si novú kuchyňu predstavujem a aká by mala byť. Povedala som, že slnečná a veselá, príjemná a pohodlná. Konkrétnu predstavu som ale nemala. Tu by som chcela oceniť prácu človeka, ktorý pozná materiály, vie si predstaviť, čo s čím ladí a ako to bude vyzerať, a nedovolil mi odbočiť z vytýčenej cesty. Toto vedenie bolo pre mňa najväčšou devízou.

Ako by som charakterizovala svoju kuchyňu? Je otvorená, priateľská, pohodlná, svetlá, slnečná a veselá.

Zuzana Vačková

Ako to prebiehalo?

Využila som službu kuchynského štúdia, v rámci ktorej prišla dizajnérka
ku mne domov. Požiadala ma o kávu, aby videla, ako sa v kuchyni pohybujem – že po hrnčeky musím na jeden koniec, po lyžičku na druhý
a varnú kanvicu mám úplne inde. Pozrela, čo mám v zásuvkách, a podľa toho navrhovala. Potom som v štúdiu využila službu Touch Reality, čo bolo výborné na zobrazenie rôznych farebných kombinácií. Nebola som totiž rozhodnutá, akú chcem pracovnú dosku. Virtuálna realita bola na to perfektná.

Zuzana Vačková vo svojej novej kuchyni

O obľúbenej herečke je známe, že miluje varenie a o svoje zdravé a zároveň chutné recepty sa rada podelí aj na sociálnych sieťach. Zdroj: Oresi/Eva Horak

Ako teda charakterizujete svoju novú kuchyňu?

Je otvorená, priateľská, pohodlná, svetlá, slnečná a veselá.

Máte v nej obľúbené miesto?

Je to tá lavica, ktorá oddeľuje kuchynskú a jedálenskú časť. Tam si ľudia sadajú. Predtým som tu mala barový pult, ktorý bol veľmi pekný, ale nikdy pri ňom nikto nesedel.

Je v kuchyni niečo, čo ste ocenili až dodatočne?

To, čo ma milo prekvapilo a dodatočne oceňujem, je množstvo smetných košov na triedený odpad. Prvýkrát v živote mám kôš na komunálny odpad pod kuchynským drezom. A zabudovaný kompostér je úžasný.

Prečítajte si tiež
Renovácia pôvodnej kuchyne ich stála len 3 700 €! Vďaka svojej šikovnosti majú príjemnú svetlú kuchyňu v pastelových farbách

Aké jedlá najradšej pripravujete?

Jednoduché, zeleninové, farebné a voňavé. Milujem aj pečenie, ale stále u mňa vyhrávajú úplne jednoduché jedlá.

Je ešte niečo okrem varenia, čo v kuchyni rada robíte?

Veľa tu natáčam. Keď prišiel covid a zostali sme zavretí doma, vybudovala som si veľmi intenzívny vzťah s mojimi sledovateľmi na sociálnej sieti TikTok aj na Youtube. Natáčanie receptov je pre mňa radosť a zábava. Som prekvapená, že aj tie najjednoduchšie veci, pri ktorých mám pocit, že by som sa o ne ani nemala deliť, fungujú. Moje video s omeletou patrí k mojím najúspešnejším.

Moderná rekonštruovaná kuchyňa Zuzany Vačkovej

Medzi zaujímavé funkcie veľkej chladničky patrí napríklad modré svetlo, ktoré zachováva potraviny dlhšie čerstvé, nulová zóna či výrobník ľadu. „Vďaka týmto možnostiam je podľa mňa jednoduchšie žiť zdravo a pritom nenakupovať tak často,“ hovorí dizajnérka Eva Rečlová. Zdroj: Oresi/Eva Horak

O kuchyni

LINKA

Priestorovo veľkorysá udržateľná kuchyňa LIVANZA s dispozíciou v tvare G. Spodné skrinky majú dvierka AREKA v pieskovom odtieni so zamatovo matným lakom, vrchné skrinky zas dvierka TEWA s dreveným dekorom divoký dub. Dopĺňa ich pracovná doska vo farbe betón nature.

NÁVRH

Senior návrhárka kuchýň Eva Rečlová

DODÁVATEĽ

Oresi kuchyne

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: Oresi/Eva Horak

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: interiérové trendy kuchynské štýly moderné bývanie návrh interiéru trendy v kuchyni
Zdieľať článok

Diskusia