Zohrievate zvyškové jedlá? Vyhnite sa pri tom najčastejším chybám, ktoré môžu ohroziť vaše zdravie!
Zvyšky z pripravených jedál môžu byť záchranným lanom, keď neviete, čo máte uvariť, nemáte čas alebo nové potraviny. Zužitkovať jedlá, ktoré ste varili dni predtým do posledného zvyšku je nielen ekologické, ale aj ekonomické. Avšak treba vedieť, ako na to a naučiť sa umeniu prihrievať zvyšky jedla.
Pod umením ohrievať zvyškové jedlo treba rozumieť postup, ktorý dokáže zabiť potenciálne škodlivé baktérie. Áno, môžu sa nachádzať aj v potravinách, ktoré už boli uvarené a vychladené.
Potraviny nechávate pri izbovej teplote dlhšie ako dve hodiny
Nedovoľte, aby žiadne potraviny podliehajúce skaze, vrátane varených jedál alebo zvyškov, stáli pri izbovej teplote dlhšie ako dve hodiny. Po varení akéhokoľvek jedla sa uistite, že jedlo má do času podávania aspoň 60 °C. „Zóna nebezpečenstva“ sa pohybuje medzi 4 až 60 ° C – pri týchto teplotách sa môžu množiť škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú choroby prenášané potravinami.
Potraviny podliehajúce skaze, ktoré stáli viac ako dve hodiny pri izbovej teplote, žiaľ, treba vyhodiť. Po varení a jedle vždy schlaďte zvyšky čo najrýchlejšie. Pomôžu plytké nádoby, krájanie väčších potravín na menšie kúsky, môžete rozdeliť veľké dávky polievky alebo duseného mäsa do menších nádob, aby rýchlejšie vychladli.
To isté platí pre pečené mäso vcelku či pečené kurča – pred vložením do chladničky ich nakrájajte na menšie časti. Chladenie urýchlime aj vtedy, keď umiestnime vzduchotesné nádoby s jedlom do ľadového kúpeľa alebo kúpeľa so studenou vodou.
Neskladujete jedlo vo vzduchotesných nádobách
Ak je to možné, zaobstarajte si vysokokvalitné vzduchotesné nádoby na skladovanie potravín namiesto obalov, hrncov a bežných plastových misiek. Nezabúdajte na to, že množstvo zvyškov by malo zodpovedať veľkosti nádoby – tým sa odstráni nadbytočný vzduchový priestor.
Skladujete zvyšky v chladničke, ktorá nechladí dostatočne
Skontrolujte, či je vaša chladnička nastavená na 4 ° C alebo menej. Nespoliehajte sa len na predprogramované nastavenia – radšej preverte teplotu v chladničke teplomerom. Mnoho ľudí má chladničku nastavenú na 5 a viac stupňov a takmer polovica užívateľov nepozná správnu teplotu, na ktorú by mala byť ich chladnička nastavená. Výsledkom je bakteriálny rast na potravinách, ktoré neskôr, často v studenom stave alebo nedostatočne ohriate zjete.
Uchovávate zvyšky dlhšie ako tri až päť dní
Chladené zvyšky treba spotrebovať do troch až piatich dní alebo ich zmraziť – vtedy vydržia až štyri mesiace. Na kontrolu použite aj nos a vyhoďte všetky potraviny so slabým zápachom, zmenou zafarbenia alebo zmenami v štruktúre. Základom je udržiavať chladničku dobre organizovanú a písať na zabalené jedlo dátum, kedy sme ho pripravovali.
Neohrievate zvyšky jedál na dostatočne vysokú teplotu
Pri ohrievaní zvyškov sa uistite, že dosiahnu 75 °C (merané potravinovým teplomerom). Omáčky a polievky zohrejte tak, že ich privediete do varu a prikryjete, aby sa prehriali. Aj tuhé zvyšky dôsledne nechajte prehriať pod pokrievkou – komplexnejšie prehriatie dosiahnete v rúre nastavenej na spodný a horný ohrev. Takto zadržíte vlhkosť a jedlo sa prehreje.
Majte na pamäti, že teplomer na jedlo je jediným spoľahlivým spôsobom, ako mať istotu, že jedlo dosiahlo dostatočne teplotu na odstránenie škodlivých baktérií aj uprostred. Je to obzvlášť dôležité pri ohrievaní potravín, ktoré sú často kontaminované baktériami, ako sú kuracie mäso, vajcia a bravčové mäso.
Ohrievate potraviny v mikrovlnke, ktorá je kontaminovaná
Mnoho ľudí stále používa na rozmrazovanie mrazeného mäsa mikrovlnné rúry. Myslite na to, že šťava zo surového mäsa často obsahuje škodlivé baktérie. Takže, ak používate mikrovlnnú rúru na rozmrazovanie mäsa, morských plodov alebo hydiny a následne v nej ohrievate jedlá, ľahko dôjde ku krížovej kontaminácii. Po rozmrazovaní je potrebné mikrovlnku dôsledne dezinfikovať, vrátane otočného taniera.
Sabína Zavarská
Zdroj: realsimple.com
Foto: istock.com