Kúpeľňa – ako sa jej zmocniť

Kúpeľňa – ako sa jej zmocniť

12. 12. 2009
Zdieľať

Vďaka staronovým pohľadom na osobnú hygienu a súčasným nárokom na kultúru bývania sa charakter kúpeľne zmenil. Z nevyhnutného zázemia očisty v podobe nevýrazného priestoru sa stala oáza domova, vyjadrenie našej osobnosti a životného štýlu.

V kúpeľni sa odohráva dôležitá časť intímneho života, preto ju chceme mať peknú, príjemnú a pohodlnú. Moderná kúpeľňa – malá či priestranná, jednoduchá alebo luxusnejšia – môže mať stovky podôb. Podstatné je, aby sme sa v tej svojej, ušitej na mieru, cítili príjemne.

Pohodlie nadovšetko


Kúpeľňa - ako sa jej zmocniť

38056

Pohodlie si zabezpečíme vhodným výberom, premyslenou kombináciou a optimálnym umiestnením sanitárnej keramiky, ktorá sa bežne vyrába v tvarovo zladených sériách a štandardných farebných odtieňoch. Sortiment je skutočne bohatý. Rozmanitý dizajn a odstupňované cenové relácie ponúkajú individuálne riešenie podľa osobného vkusu a peňaženky. Kým sa definitívne rozhodneme pre jedno riešenie, mali by sme vedieť odpovedať na otázku: Bez čoho sa v kúpeľni nezaobídem a čoho sa môžem vzhľadom na jej veľkosť a funkčnosť vzdať? V kúpeľni rozhodne nesmie chýbať najpoužívanejšie zariadenie – umývadlo. Trh ponúka veľké množstvo týchto neoceniteľných spoločníkov bežnej hygieny, a to v rôznych veľkostiach, klasických i neobvyklých líniách, v závesnom aj stacionárnom vyhotovení. Ak chceme vytvoriť z kúpeľne celistvý harmonický celok, tvar umývadla by mal udávať základný tón doplnkom a ostatným zariaďovacím predmetom – vani, sprchovaciemu kútu, vodovodným batériám, nábytku atď.


Kúpeľňa - ako sa jej zmocniť

38052

Konečne nás oslovilo tvarovo a ergonomicky príjemne pôsobiace umývadlo, zdá sa, že je ako stvorené do našej budúcej kúpeľne, no po chvíli zapochybujeme. Kúpiť ho alebo nekúpiť? Keď už máme presne rozvrhnutý kúpeľňový interiér a vieme, kde ho nainštalujeme, riadime sa jedným zo všeobecných pravidiel: ak zabezpečíme k umývadlu pohodlný prístup a okolo neho dostatok priestoru, nemáme prečo ďalej váhať. Do rozmerovo skromnejších kúpeľní sa hodia menšie zaoblené typy umývadiel alebo širšie, ale plytkejšie typy. Vhodné sú tiež rôzne rohové varianty dodávané aj na mieru, a to aj v inom ako len pravom uhle. Umývadlo na ozdobnom stĺpe alebo s jemným krytom pôsobí elegantne, no pre úsporu miesta je výhodnejšie zamaskovať sifón a prívod vody skrinkou. Toto riešenie ponúka nábytkové umývadlo, ktoré je súčasťou kúpeľňovej zostavy. Naopak hlboké umývadlá kruhového tvaru sa vynímajú iba vo veľkých kúpeľniach. V početnejšej rodine je vhodné mať v kúpeľni dve umývadlá – buď samostatne stojace vedľa seba alebo v podobe dvojumývadla.


Kúpeľňa - ako sa jej zmocniť

38053

Pri plánovaní kúpeľne treba starostlivo zvážiť, či a prečo chceme mať v nej toaletu. Tento model, tzv. dvojča, má výhody aj nevýhody. Jednoznačná odpoveď na to, čo je lepšie, nejestvuje. Napríklad v domácnosti, kde žijú maximálne dve osoby, by nemalo byť dvojča problémom. Ani tam, kde je k dispozícii ešte jedno samostatné WC. Čoraz väčšej obľube sa tešia závesné záchodové misy vybavené splachovacou nádržkou zabudovanou v stene. Pri jej úplnom zapustení sa ušetrí asi 15 cm hĺbky miestnosti. Misa visiaca zo steny pôsobí odľahčene a kúpeľni dodá vzdušnosť. Tam, kde to priestor čo len trošku dovolí, patrí bidet. Praktické zariadenie, pochádzajúce z 18. storočia, je spoľahlivou pomôckou pri intímnej hygiene. Už neplatí názor, že je zbytočným luxusom. Stal sa prirodzenou súčasťou hygienickej výbavy nejednej domácnosti. S pisoárom možno rátať vo veľkých kúpeľniach, hoci komfort, ktorý poskytujú, by doma uvítal nejeden muž.

Potešenie z vody

Poležať si vo vani a hodiť všetky starosti za hlavu je pôžitok, ktorého sa mnohí z nás nevzdajú. Stále predstavuje najmasovejší spôsob relaxu, dostupný v bežnej kúpeľni. Argumentuje sa síce tým, že prevádzka vane je oproti sprchovacím kútom náročnejšia na spotrebu vody, energiu, údržbu a čistenie, ale prečo by si človek mal odoprieť pohodlný spôsob kúpania, ktorý mu poskytuje oddych? Rafinované masážne vane s pneumatickým či digitálnym ovládaním, ale aj masážne boxy a panely s kombinovateľnými programami (od kaskády cez streky, perličkový kúpeľ až po parný kúpeľ) vídať v luxusných kúpeľniach. Pri výstavbe štandardnej kúpeľne sa skôr zvažuje, či ju vybaviť vaňou alebo stačí sprchovací kút, prípadne oboje, čo je ideálne.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Veľmi populárne sú akrylátové vane. Keďže ide o výlisok, majú najrôznejšie tvary a veľkosti, sú dokonale ergonomicky premyslené, hýria farebnými odtieňmi. Akrylátu ako materiálu sa pripisuje niekoľko výhod – ľahko sa udržiava v pôvodnom vysokom lesku či matnosti, je ľahký, farebne stály, odolný proti poškodeniu, tlmí zvuk a minimalizuje tepelné straty. Podľa mnohých odborníkov približne to isté možno tvrdiť o emailových oceľových vaniach, ibaže ich tvary sú obmedzené. Kto vyznáva klasiku, rozhodne sa pre ne. Mimoriadne pôsobivé sú repliky jednoduchých starých vaní či kadí a zdobených vaní z obdobia secesie, keď sa k nim pristupovalo ako k umeleckým objektom. Bývajú skutočnou pýchou tých najluxusnejších kúpeľní.

Za prevrat môže nábytok

Výrazne vylepšiť vzhľad kúpeľní umožnili špeciálne nábytkové zostavy. Vďaka tomu, že poskytujú úložný a odkladací priestor, množstvo drobností chaoticky roztrúsených po kútikoch sa stratilo z očí. Nábytkové zostavy sa postarali aj o „zamaskovanie“ nevzhľadnej vodovodnej inštalácie. Moderné a funkčné nábytkové komplety sa vo veľkej miere podieľajú na estetickom efekte, komforte a intimite uzavretého kúpeľňového priestoru. Bohatý sortiment kompletných skladateľných systémov v rôznych variantoch uspokojí individuálne požiadavky azda každého záujemcu.

Sektorové riešenie umožňuje zvoliť si kombináciu jednotlivých závesných, zmontovateľných skriniek, políc, regálov a tak optimálne vyplniť konkrétny kúpeľňový priestor. Problémy s nedostatkom miesta na odkladanie predmetov sa navždy vyrieši pomocou skriniek pod umývadlom a vedľa neho, stolíka s policami, ktorého rozmery sú prispôsobené veľkosti umývadla, pomocou malej zásuvkovej zostavy umiestnenej pod zrkadlom, nastaviteľných políc atď. Vybavenie kúpeľne vstavaným nábytkom je veľmi praktické a finančne dostupné, no niektorým ľuďom sériovo vyrábané nábytkové zostavy nevyhovujú. Radi tvorivo experimentujú a kúpeľňu si chcú zariadiť podľa vlastnej predstavy. V takomto prípade možno využiť napríklad typizované kuchynské skrinky, „vypožičať“ si z kuchyne priestorovo úsporné vešiakové a závesné doplnky či drôtené koše na drobnosti uložené v skrinke s výsuvným systémom.


Kúpeľňa - ako sa jej zmocniť

38054

Ojedinelou ponukou v kúpeľňových sériách sú korpusy skriniek s vymeniteľnými dvierkami: ak sa nám pôvodne páčili vysoko lakované dvierka s ozdobnými drážkami a chrómovanými úchytkami, no po rokoch sa nám zunovali, nie je to problém: jednoducho si vyberieme dvierka zo striebornej brezy či svetlej hrušky. Kúpeľňový nábytok vyrobený z akéhokoľvek materiálu – zo špeciálnej drevotriesky odolnej proti vode a vlhkosti, z plastu, dôkladne impregnovaného masívneho dreva, imitácie dreva alebo povrchovo upravenej ušľachtilej ocele – je neoceniteľným pomocníkom pri udržiavaní poriadku v kúpeľni. Každému rodinnému príslušníkovi poskytuje miestečko na jeho hygienické a kozmetické potreby. V malej kúpeľni sa osvedčí nábytok s roletovými dvierkami. Pôsobia nielen zaujímavo, ale navyše neprekážajú pri manipulácii. Strach nemusíme mať ani z kúpeľňového nábytku a doplnkov z masívu. Drevo preteplí a zútulní priestor. Odborne ošetrený materiál odolá vode i vlhkosti, v dostatočne vetranej a v sezóne vykurovanej kúpeľni sa mu nič nestane.

Koľko kúpeľní?

Aj vtedy, keď máme dostatok priestoru, musíme starostlivo zvážiť, koľko je dosť a koľko málo, aby sme neskôr svoje rozhodnutie neoľutovali. Počet kúpeľní v konkrétnej rodine je skutočne veľmi individuálnou záležitosťou. V priestrannom rodinnom sídle, kde bývajú manželia s dospelou dcérou a synom, je možno zariadiť päť kúpeľní. V rodičovskom apartmáne dve samostatné – jednu pre domácu paniu, druhú pre domáceho pána. Každé z detí môže mať k dispozícii vlastnú kúpeľňu. Piata bude susediť s hosťovskou izbou.


Kúpeľňa - ako sa jej zmocniť

38051

V rodinnom dome strednej veľkosti sa nájde miesto na tri kúpeľne. Dve na poschodí, pričom najväčšia, s výhľadom do záhrady, patrí rodičom, a dospievajúce dcéry, medzi ktorými nie je veľký vekový rozdiel, sa delia o jednu. Tretia kúpeľňa je umiestnená na prízemí pri hosťovskej izbe. V mezonetovom byte možno na poschodí zriadiť priestrannú kúpeľňu pre rodičov, pod ňou majú spoločnú kúpeľňu v zmenšenej veľkosti dvaja malí synovi. Je vybavená tak, že aj keď vyrastú, bude pre nich vyhovujúca. Kúpeľňu pre deti je dobre plánovať spolu s nimi. Ony samy by mali napríklad rozhodnúť, v akom farebnom tóne by mala byť.

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa sanita wc zmoc
Zdieľať článok

Diskusia