Zdroj: Ravak

Ako zariadiť malú kúpeľňu, aby sa do nej zmestilo všetko potrebné

04. 10. 2022
Zdieľať

Skôr ako si začnete lámať hlavu nad tým, čo všetko vtesnať do malej kúpeľne, skúste sa zamyslieť, čo v nej potrebovať nebudete. Ak je to možné, práčku a sušičku umiestnite inam.

Sprcha

Malá kúpeľňa bude so sprchovacím kútom pôsobiť priestrannejšie, ako keď do nej dáte vaňu. Ideálne sú zásteny z priehľadného a číreho skla. Kút by mal byť bez rámu, nebude tak pôsobiť dojmom orezaného priestoru. Existujú aj riešenia sklopných dverí, ktoré poskytujú väčší priestor v čase, keď sprchu nevyužívate.

Prečítajte si tiež
Udržateľný malý dom na náročnom pozemku

Ak patríte k milovníkom kúpania a vane sa za žiadnu cenu nechcete vzdať, skúste sa obzrieť po vaniach so zakrytou časťou. Tú budete využívať ako sprchovací kút. Vhodný je klasický rovný model alebo atypický tvar so zúženou časťou na nohy.

Kúpeľňa zhora

Sprcha s otváraním v rohu a skladacími dverami od značky SanSwiss ušetrí priestor, ktorý je štandardne potrebný na otváranie bežných krídlových dverí. Zdroj: SanSwiss

DOBRÝ TIP

Zabudnite na matné či vzorované sprchové zásteny. V malých kúpeľniach by mali byť celopriehľadné zásteny, ktoré opticky nerozdelia už aj tak malý priestor.

Umývadlo

Zvoľte radšej umývadlo jednoduchých tvarov. Uistite sa, že je dostatočne hlboké a vo výške aspoň 70 cm. V malých kúpeľniach, kde je dôležitý každý centimeter, stojí za to starostlivo naplánovať spôsob jeho inštalácie. Ako najlepšie riešenie sa javí upevnenie na skrinku alebo pult, ktoré je navyše aj veľmi praktické. V malej miestnosti sa neoplatí inštalovať podstavcové umývadlo zaberajúce veľa miesta, ktoré by mohla zaplniť skrinka alebo otvorená polička.

Oranžová moderná kúpeľňa

Zdroj: iStock

Vaňa

Mnohí si myslia, že pri zariaďovaní malej kúpeľne sa jej musia vzdať. Pri šikovnom plánovaní to však nie je nutné. Dnes je na trhu množstvo riešení, ako do malej kúpeľne vtesnať všetko, po čom túžite, tak, aby to malo hlavu aj pätu. Akrylátovú asymetrickú vaňu Avocado nájdete v ponuke značky Ravak.

Rohová vaňa v kúpeľni

Zdroj: Ravak

Záchod a bidet

Priestor na samostatný bidet nemáte, ale nechcete sa vzdať pohodlia a po použití toalety sa chcete očistiť vodou? Sprchovacie WC Geberit AquaClean predstavujú ideálnu kombináciu štandardnej toalety a bidetu. Toto riešenie v kúpeľni šetrí cenný priestor, pretože nezaberá viac miesta ako bežná toaleta, pôsobí elegantne a zároveň je jeho používanie jednoduché a pohodlné.

Sprchovacie wc

Zdroj: Geberit

Poriadok a organizácia

Ďalším účinným trikom je menšia hĺbka sanity. V každej kúpeľni by mal byť dostatok miesta, aby ste sa mohli po sprchovaní pohodlne osušiť, vystúpiť z vane alebo si vyčistiť zuby pred umývadlom bez toho, aby ste sa udierali do skriniek. Dobre premyslená kúpeľňová skrinka pojme väčšie uteráky aj drobnosti, ktoré budú vždy poruke.

Prečítajte si tiež
Interiér bytu podľa znamení: Aký štýl vyhovuje vám?

Výrobcovia kúpeľňového nábytku ponúkajú skrinky, ktoré sú nielen funkčné a estetické, ale ktoré sa vďaka svojim ultraštíhlym rozmerom zmestia skutočne všade. V prípade, že vám miesto uberá i otváranie horných dvierok, zvoľte si posuvné varianty.

Skriňková zostava v kúpeľni

Zdroj: Laufen

DOBRÝ TIP

Kúpeľňa vzbudzuje dojem väčšieho priestoru bez množstva rušivých prvkov, ako sú rôzne farebné kozmetické fľaštičky, prostriedky na upratovanie či ďalšie nevyhnutnosti. Všetko preto schovajte z očí.

Prečítajte si tiež
Obnovený dom ukrytý pod „kapucňou“ odkazuje na pôvodnú ľudovú architektúru

Využite steny

Využite všetky steny malej kúpeľne, aby sa do nej vošlo všetko, čo tam potrebujete mať. Šikovné nápady a úložné možnosti dokážu potom aj z malej miestnosti vyčarovať multifunkčný priestor. Police namontujte do výšky, a čo sa dá, to jednoducho zaveste. Veľkú službu urobia aj zrkadlá, ktoré odrážajú svetlo a priestor opticky nafúknu.

Biela moderná kúpeľňa

Zdroj: IKEA

Veľkoformátové obklady a iné triky

Veľkorozmerové obklady takisto navodzujú pocit väčšieho priestoru. Rektifikované kúsky umožnia škáru medzi jednotlivými obkladačkami a dlažbami úplne minimalizovať. Plocha tak bude pôsobiť ucelene a jednotne. Navyše menšie škáry znamenajú jednoduchšie čistenie.

Moderná kúpeľňa s veľkými dlaždicami

Zdroj: iStock

Už dávno sa nenosí ani trend ukladania dlaždíc po celej výške steny, ktorý kúpeľne opticky zmenšoval. Interiéroví dizajnéri čoraz častejšie navrhujú obklad kúpeľní do polovice alebo do dvoch tretín výšky stien.

Text: Katarína Barošová

Foto: LIVING4HOME, iStock, Ravak, Geberit, Laufen, SanSwiss

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňové trendy malá kúpeľňa malý byt zariadenie do kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia