Hydroizolácia – poistka pre kúpeľňu

Hydroizolácia – poistka pre kúpeľňu

18. 02. 2011 Zdieľať

Závratné tempo súčasnej výstavby nedovoľuje, aby stavba poriadne dozrela a vyschla. V interiéroch sa navyše čoraz viac obklopujeme materiálmi, ktoré sú citlivé na vlhkosť. Niet sa čo diviť, že tá potom prešpikuje steny a podlahy až na „kosť“. Zvlášť v miestnostiach, ktoré sú vystavené nadmernej vlhkosti, sa treba poistiť hydroizoláciou. Ak sa zrealizuje správne, steny i podlaha nebudú „štrbavé“ a nosná konštrukcia zostane chránená pred jej degradačnými účinkami.

Moderné hydroizolačné materiály účinne zabraňujú vlhkosti, aby sa nedostala do nosných a doplnkových konštrukcií a nespôsobovala ich poruchy. Takisto zabránia vytopeniu susedov. Hydroizolácia je preto ideálnym riešením nielen pre kúpeľne, ale aj pre všetky interiérové priestory, ktoré prichádzajú do styku s vlhkosťou (kuchyňa, práčovňa, šatne atď.). Izolácia proti vlhkosti podporuje dlhú životnosť obkladov a dlažieb, pretože tie sú spolu s lepidlami či cementovými škárami do určitej miery nasiakavé, takže cez ne môže prenikať voda a vlhkosť. To v konečnom dôsledku môže spôsobiť postupné odlupovanie obkladu a dlažby od podkladu. Fakt, že hydroizolácie sa v podmienkach masovej výstavby často opomínajú, dokazujú aj zvýšené náklady na rekonštrukciu kúpeľní.

Ak zistíme poruchu hydroizolácie na jednom mieste, je žiaduce urobiť jej celkovú opravu. Komplexný prístup k rekonštrukcii alebo stavbe kúpeľne je dôležitý nielen z hľadiska dizajnu, ale aj z hľadiska funkčnosti, to znamená jej ochrany pred vlhkosťou (čím sa, samozrejme, zvyšuje aj životnosť kúpeľne).

Rozličné kúpeľne – jedno riešenie


Hydroizolácia – poistka pre kúpeľňu

170391

Vkus a možnosti majiteľov kúpeľní sú rôzne. Jedni sa môžu tešiť z veľkorysého priestoru, iní sa musia pasovať s oklieštenými možnosťami panelákovej kúpeľne. Pôdorys a použité materiály však neobmedzujú užívateľov pri realizácii hydroizolácie. Systém izolácie interiéru proti vlhkosti možno aplikovať v každom prostredí – či už ide o panelový dom, alebo tehly, pórobetón, drevené konštrukcie atď.

Základom je vyzretý a pevný podklad. Na dokonalú prídržnosť hydroizolácie ho treba bezpodmienečne vysušiť, vyčistiť a odmastiť. Ak je podklad nerovný, opravíme ho vyrovnávacou maltou, ktorá slúži aj na spádovanie povrchu. Na vyrovnávanie podkladu vo vlhkých priestoroch nie sú vhodné sadrové potery. Sadra je mimoriadne citlivá na vlhkosť, prijíma ju i zo vzduchu. Pôsobením vlhkosti postupne napučiava, degraduje a následne spôsobuje odpadávanie finálnych vrstiev.

Na druhej strane, špeciálne upravený sadrokartón natretý penetračným náterom, ktorý odoláva vlhkosti, nachádza uplatnenie aj v kúpeľniach. Na pripravený nasiakavý podklad nanášame disperznú penetráciu, ktorá ho spevní a eliminuje (zlepí) častice prachu. Vďaka penetrácii priľne izolačná vrstva na podklad rovnomerne. Izoláciu môžeme priamo nanášať na nenasiakavý podklad, penetrácia tu nie je potrebná.

Žiadne fólie ani asfaltové pásy

Moderné hydroizolačné systémy využívajú výhody tekutých izolačných náterov, ktoré po zaschnutí vytvoria kompaktnú izolačnú vrstvu. Pri výbere materiálov treba dbať na to, aby táto jednozložková disperzná stierka bola nielen vodotesná, ale aj trvalo pružná, nehorľavá a s rýchlym priebehom schnutia. Stierka sa ľahko rozotiera, možno ju nanášať valčekom, hladidlom alebo štetcom. Aplikujte prvú vrstvu na steny a podlahu kúpeľne. Dôslednosť sa vyžaduje najmä na spojoch stien a podláh, rohoch i v blízkosti odtokov a výpustov a, samozrejme, pri dilatáciách. Práve realizácii týchto detailov treba venovať zvýšenú pozornosť.

Prestupy medzi jednotlivými prvkami (podlaha – stena; stena – dilatačné škáry, podlahové vpusty) sa musia zabezpečiť špeciálnymi gumovo-textilnými páskami. Páska sa zapracuje do prvej vrstvy tekutej fólie. Následne sa valčekom nanesú ďalšie dve vrstvy hydroizolačnej stierky. Jednotlivé vrstvy sa musia nanášať kolmo na seba, respektíve zvislo, kolmo, zvislo. Aby izolácia spĺňala svoju funkciu, mala by sa naniesť vo vrstve minimálne jeden milimeter. Tým sa zabezpečí ochrana interiéru proti vlhkosti aj stekajúcej vode.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Lepenie obkladu a dlažby

Približne po dvadsiatich štyroch hodinách môžeme na hydroizoláciu osadiť požadované sanitárne zariadenia – vaňu, vaničku pod sprchový kút a podobne. Následne možno lepiť obklady a dlažby. Vytvorením hydroizolačnej vrstvy získame nenasiakavý a pružný podklad, ktorý si vyžaduje použitie kvalitných lepidiel. Odporúča sa, aby sa použili lepidlá od toho istého výrobcu, ktorý dodal hydroizoláciu. Tým sa zaručí kompatibilnosť systému. Lepiace tmely musia zodpovedať aspoň triede C2TE, ktorú určila európska norma EN12004. Bližšia špecifikácia lepidla závisí od druhu a formátu obkladu.

Prírodný kameň si vyžaduje rýchloschnúce lepidlo, na bledé kamene a sklenú mozaiku patrí jedine biele lepidlo. Ak sa na stenách a podlahách použil rovnaký materiál, stačí použiť iba jeden druh lepidla. Rýchloschnúce lepidlo vyschne po dvoch hodinách, bežné do dvadsiatich štyroch hodín. Po jeho vyschnutí možno škárovať.
 


Hydroizolácia – poistka pre kúpeľňu

170396

 

Postup zabezpečenia ochrany kúpeľne pred nadmernou vlhkosťou
1 – penetračný náter, 2 – hydroizolačná stierka, 3 – gumotextilná páska, 4 – lepiaci tmel, 5 – škárovacia hmota, 6 – silikónový tmel

Škárovanie

Povrch podláh a stien sa vlhkosťou namáha, je preto dôležité zvoliť škárovacie hmoty s nízkou nasiakavosťou. Okrem tradičných cementových sa čoraz viac uplatňujú moderné epoxidové škárovacie hmoty. Sú absolútne nenasiakavé a vyznačujú sa farebnou stálosťou. Mimoriadne dobre odolávajú aj chemickým látkam, preto ich možno ľahko čistiť aj chemickými prípravkami. Osobitne praktické je použitie epoxidov v okolí umývadiel a na extrémne namáhaných miestach. Na obklady a dlažby v kúpeľni sú vhodné aj cementové škárovacie hmoty, musíme však vyberať tie s najnižšou nasiakavosťou.

Niektorí výrobcovia ponúkajú škárovacie hmoty s protiplesňovou úpravou. Obsahujú špeciálne molekuly organického pôvodu, ktoré sú rovnomerne rozložené v mikroštruktúre škárovacej hmoty. Zabraňujú tak tvorbe mikroorganizmov, ktoré spôsobujú vznik plesní.

Silikónové tmely

Na pohyblivé škáry, prípadne na mieste, kde sa stretávajú dva rozličné materiály (sprchová vanička, rohy atď.), sa uplatnia pružné silikónové tmely. Pri izolovaní obkladu s obsahom vápenca a prírodného kameňa silikónom treba dbať na to, aby sa použil tmel s neutrálnou reakciou. Pri realizácii ťažkých detailov okolo vane alebo vaničky sa odporúča špeciálna penetrácia na silikón. Pri silikónových tmeloch i škárovacích hmotách je nevyhnutným predpokladom správnej realizácie suchý a čistý bezprachový podklad. Pred aplikáciou treba všetky škáry dokonale povysávať priemyselným vysávačom. Ak by vnútri zostala vlhkosť a špina, silikón by začal plesnivieť.

Silikóny i škárovacie hmoty sú k dispozícii v rôznych farebných variantoch, aby čo najlepšie podporili celkový dizajn kúpeľne. Dostupné sú nielen tradičné farebné odtiene, ale aj hmoty s metalickými efektmi, určené na škárovanie sklenej mozaiky či obkladov s kovovým vzhľadom.
 

Kategória: Kúpeľňa, WC Materiály
Tagy: hydroizolácia kpl kúpeľňa
Zdieľať článok