Klasickú alebo rohovú?

Klasickú alebo rohovú?

08. 03. 2006
Zdieľať

Keď bol v minulosti v ponuke jeden typ zariaďovacích predmetov, nebolo z čoho vyberať a nebolo nad čím špekulovať. Dnes si však môže človek vybrať vane, umývadlá a záchody rozmanitých tvarov, z rozličných materiálov, s viacerými funkciami, a tak premýšľa a rieši, či bude vhodnejšie to, alebo ono, ako sa bude dať zariadiť kúpeľňa s takou alebo onakou vaňou... Náš čitateľ, budúci majiteľ nového rodinného domu sa na nás obrátil s otázkou, aký typ vane si má dať do kúpeľne s rozmermi 3 × 3,2 m. Jedinou podmienkou je, aby bol záchod umiestnený na ľavej strane kúpeľne, kde je pripravený rozvod kanalizácie. Ponúkame mu teda tri varianty riešenia, v ktorých sú tri typy vaní.

Prvý variant – s rohovou vaňou a so sprchovacím kútom


Klasickú alebo rohovú?

46279

Vaňa má rozmery 150 × 150 cm. Tento typ vane je priestorovo výhodný najmä v miestnosti s približne štvorcovým pôdorysom. Taká rohová vaňa zaberie plochu približne 2 m2 a dĺžka využiteľného priestoru vo vani je menej ako 180 cm. Naproti tomu klasická vaňa s celkovou dĺžkou 180 cm a so šírkou 90 cm zaberie plochu len o čosi väčšiu než 1,5 m2, takže pomer ponúkaného komfortu a zabratej plochy je pri rohovej vani pomerne nevýhodný. Pri voľbe rohovej vane však zohráva dôležitejšiu úlohu pomer medzi stranami kúpeľne a pomer medzi stranami vane – ak je približne rovnaký, poskytne vám vhodná rohová vaňa slušný priestorový komfort pri kúpaní a sprchovaní a pravdepodobne aj rozumné využitie priestoru. Diskutabilné ostávajú niektoré praktické stránky takej vane – napríklad dostupnosť jej najvzdialenejšieho rohu pri čistení.Klasickú alebo rohovú?

46284


Klasickú alebo rohovú?

46278


Druhý variant – s voľne stojacou vaňou


Klasickú alebo rohovú?

46286

Vaňa má rozmery 180 × 100 cm a ponúka pri kúpaní veľký priestorový komfort. Centrálne umiestnenie je mimoriadne pôsobivé, ale priestorovo pomerne náročné. To však v rodinnom dome nemusí znamenať vážnejší problém. Voľne stojace vane majú zväčša krásny dizajn a v kúpeľni pôsobia ako šperk.
Klasickú alebo rohovú?

46287


Klasickú alebo rohovú?

46285


Tretí variant – so zapustenou vaňou


Klasickú alebo rohovú?

46289

Zaujímavým riešením môže byť zapustenie vane do troch schodov. Vtedy vaňu nevnímame ako najväčší predmet v kúpeľni, ale stáva sa súčasťou priestoru. Vaňa má rozmery 180 × 90 cm a ponúka štandardný priestorový komfort pri kúpaní, no môže byť naozajstnou estetickou oázou, vhodnou na dokonalú relaxáciu. Pozor však na materiál, ktorým schodíky obložíte – mokré dlaždice môžu byť nebezpečne klzké.Klasickú alebo rohovú?

46291


Klasickú alebo rohovú?

46288A podľa čoho si nakoniec vybrať? Jedine podľa vlastného vkusu.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa vaňa
Zdieľať článok

Diskusia