Zdroj: Geberit

Na čo myslieť pri navrhovaní kúpeľne a WC?

11. 06. 2021
Zdieľať

Kúpeľne bývajú najmä v bytoch často poddimenzované. No ak je to možné, minimálnym rozmerom sa radšej vyhnite. Od toho, ako si naplánujete veľkosť kúpeľne, jej dispozíciu či zariadenie totiž závisí, aký príjemný bude čas, ktorý v nej strávite.

Vo väčšine bytov je priestranná kúpeľňa presvetlená veľkým oknom iba snom. Hygienické priestory sú tu totiž napojené na zvislé rozvody, ktoré bývajú umiestnené v centre dispozície. Pri plánovaní rodinného domu by ste však mali využiť príležitosť umiestniť kúpeľňu tak, aby ste v nej mohli mať okno, ktoré prináša výhodu prirodzeného osvetlenia a vetrania.
Zvážiť by ste mali aj počet kúpeľní v dome. Ideálne riešenie vždy závisí od priestorových možností a tiež od počtu osôb v domácnosti.

Prečítajte si tiež
9 tipov, ako v kúpeľni kombinovať obklady a dlažby

Už v trojizbovom byte však oceníte, ak je WC v samostatnej miestnosti, v ktorej je okrem toaletnej misy aspoň malé umývadlo. So samostatnou kúpeľňou a s toaletou bude ranná aj večerná hygiena troch či štyroch ľudí jednoduchšia aj rýchlejšia. Dôležitý je tiež výber prvkov vybavenia kúpeľne. Asi najčastejšou otázkou pritom býva, či do nej umiestniť vaňu alebo sprchovací kút. Najlepšie je oboje, no konkrétna voľba závisí aj tu od možností konkrétneho priestoru a preferencií konkrétnej rodiny. Samozrejme, aj v kúpeľni záleží na farebnosti a na výbere materiálov, to je však už ďalšia, pomerne obsiahla téma.

Biela kúpeľňa zhora

Zdroj: Kaldewei

So zariaďovaním malých kúpeľní vám môže pomôcť aj dômyselné vybavenie. Napríklad sprchovacia vanička Kaldewei Cayonoplan Multispace, určená na inštaláciu v úrovni podlahy, je nielen bezbariérová, ale až 60 % z jej plochy sa dá využiť na pohyb v miestnosti. Týmto sprchovým systémom tak možno prakticky, pohodlne a bezbariérovo zariadiť dokonca aj minikúpeľne s veľkosťou iba 4 m2.

Tipy na dispozičné riešenia

Schema zariadenia kúpeľne

Zdroj: Lucia Mészárová

Zariaďovacie prvky by mali byť v kúpeľni umiestnené podľa toho, ako často sa využívajú. Ak sú kúpeľňa a toaleta v jednej miestnosti, najbližšie pri vstupe by malo byť umývadlo, potom WC, až nakoniec vaňa alebo sprchovací kút. Samozrejme, možnosti ovplyvňuje veľkosť a tvar priestoru.

Schéma zariadenia kúpeľne

Zdroj: Lucia Mészárová

Zmenou otvárania dverí alebo ich posunutím možno dosiahnuť iné, často lepšie možnosti na zariadenie priestoru. Ak je to možné, vyhnite sa v kúpeľni umiestneniu toaletnej misy priamo oproti dverám.

Rozmery toalety schéma

Zdroj: Lucia Mészárová

Rozmery toalety: minimálna šírka miestnosti je 80 cm, dĺžka závisí aj od spôsobu otváraní dverí. Z bezpečnostných dôvodov je pritom lepšie otvárať dvere von z miestnosti. K WC je vždy vhodné umiestniť aj umývadlo.

Prečítajte si tiež
Ako si navrhnúť kúpeľňu, v ktorej sa budete cítiť dobre

Podomietkové riešenia – batérie a splachovacia nádržka vám pomôžu dosiahnuť čistejší priestor. V sprchovacom kúte je výhodou podomietkovej batérie aj to, že neprekáža pri pohybe.

Moderná kúpeľňa s vaňou

Zdroj: Sapho

Moderná priestranná vaňa Marlene poskytne pri kúpaní pohodlie, ktoré ocenia vyšší ľudia aj rodiny s deťmi. Na dostatočne široký okraj po oboch stranách možno umiestniť stojančekovú batériu, napúšťaciu hubicu alebo ovládanie hydromasážneho systému. Podomietková batéria Mixona v kombinácii s ručnou sprchou Ginko ponúka dizajnovo čisté riešenie.

Vaňa veľkosť štandard schéma

Zdroj: Lucia Mészárová

Vaňa veľkosť štandard schéma

Zdroj: Lucia Mészárová

Vaňa veľkosť štandard schéma

Zdroj: Lucia Mészárová

Štandardné veľkosti vane. Pri väčších rozmeroch vane počítajte nielen s väčším pohodlím, ale aj s vyššími nárokmi na priestor a s väčším objemom vody. Veľmi efektná je samostatne stojaca vaňa, tá je však vhodná skôr do väčších kúpeľní.

Skrinka šuflíky pod umývadlom

Zdroj: Geberit

V okolí umývadla je ideálne miesto na úložné priestory určené na rôzne drobnosti a kozmetiku. Dôležité je aj vhodné osvetlenie, a to najmä pri zrkadle nad umývadlom (môže byť už súčasťou zrkadlovej skrinky). Najlepšie je umiestniť svietidlá po bokoch zrkadla, aby bola tvár rovnomerne osvetlená.

Prečítajte si tiež
Z tmavého jadra je nové centrum bytu, púšťa svetlo do kúpeľne z oboch strán

Dôležité rozmery

Štandardná výška toaletnej misy je 40 cm, výška hornej hrany umývadla je 85 cm.

Schéma kúpeľne štandardy

Zdroj: Lucia Mészárová

Výška hornej hrany umývadla by mala byť 85 cm aj vtedy, ak je umývadlo položené na doske. Bežná výška práčky je 80 – 90 cm. Ak je práčka pod doskou, na ktorej je umiestnené aj umývadlo, je potrebné umývadlo zapustiť do dosky.

Schéma kúpeľne štandardy

Zdroj: Lucia Mészárová

Zabudovaný – podomietkový splachovací systém má viacero výhod. Okrem toho, že priestor ostáva čistý a jednoduchšie sa udržiava, systém často obsahuje aj praktické funkcie.

Schéma toaleta štandardy

Zdroj: Lucia Mészárová

Dnešným trendom sú sprchovacie kúty v úrovni podlahy. V takomto prípade treba pamätať na predprípravu a zabudovanie odtoku, ktorý má výšku 10 až 15 cm. Aj pri podomietkových batériách je potrebné urobiť predprípravu.

Schéma sprchovací kút štandardy

Zdroj: Lucia Mészárová

Ing. arch. Lucia Mészárová

architektka, zakladateľka a lektorka školy interiérového dizajnu Design Academy, www.designacademy.sk

Text a schémy: Lucia Mészárová, redakčne upravila Erika Kuhnová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: dispozícia kúpeľňa a wc kúpeľňový nábytok sprchovacie kúty vane wc zariadenie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia