Zdroj: Viega

Nedajte zápachu šancu

20. 10. 2022 Zdieľať

Nie je nič nepríjemnejšie ako šíriaci sa zápach kanalizácie po celom dome. Dôvodom môže byť spätné nasatie odvetrávaných kanalizačných plynov vzduchotechnikou bez normovaných spätných klapiek, napríklad pri náhlych zmenách atmosférického tlaku. Avšak najčastejšou príčinou je vyschnutie vody, ktorá tvorí zápachovú uzáveru v sifónoch zariaďovacích predmetov, podlahových vpustí alebo sprchových žliabkov.

Najohrozenejšími z tohto pohľadu sú podlahové vpusty v garážach, technických miestnostiach, kotolniach, práčovniach alebo wellness miestnostiach, slúžiace spravidla len ako núdzová alebo poistná kanalizácia. Keďže je vopred jasné, že budú menej využívané, nie je im pri realizácii venovaná dostatočná pozornosť. Stávajú sa pritom často jedným z prvých nedostatkov, ktoré sa po dokončení stavby objavia. Spoľahlivú ochranu proti prenikaniu kanalizačných plynov skrz podlahové vpusty ponúkajú zápachové uzávery Viega Advantix so systémovým rozmerom 100 mm s dvoma výkyvnými klapkami. Tie eliminujú nutnosť častého a pravidelného dolievania vody do menej využívaných odpadových sifónov, a pritom zabraňujú vniknutiu zápachu z kanalizačného potrubia do interiérov budov a škodcov do objektu.

Zápachový uzáver kanalizácie

Spoľahlivú ochranu proti prenikaniu kanalizačných plynov skrz podlahové vpusty ponúkajú zápachové uzávery Viega Advantix so systémovým rozmerom 100 mm s dvoma výkyvnými klapkami. Zdroj: Viega

Pri bežnej prevádzke zápachové uzávery Viega Advantix zadržiavajú plyny z kanalizačného potrubia klasickým vodným stĺpcom. Pokiaľ ale nedochádza k pravidelnému dopĺňaniu vodného stĺpca, voda sa skôr alebo neskôr z odpadu vyparí. Potom úlohu vodnej zápachovej uzávery preberá tzv. suchá zápachová uzávera, ktorá pre svoju funkčnosť nevyžaduje prítomnosť vody v sifóne. Je tvorená dvoma mechanickými klapkami s negatívnym sklonom na dne odtoku, ktoré sa pri zvýšení tlaku vzduchu v kanalizácii automaticky utesnia. Súčasne na základe hydrostatického tlaku, ktorý klapky dokáže nadvihnúť, je novo pritekajúca odpadová voda vždy prepustená ďalej do kanalizácie.

Zápachový uzáver kanalizácie

Suché zápachové uzávery dlhodobo a spoľahlivo eliminujú nutnosť častého a pravidelného dolievania vody do sifónu odpadu. Zdroj: Viega

U toaletných mís, umývadlových alebo vaňových sifónov nebýva spätné prúdenie plynov z kanalizácie až tak častý jav. Dôvodom je vyšší stĺpec vodnej zápachovej uzávery a tiež vyššia frekvencia ich využívania. Pri podlahových vpustoch je však tento jav celkom častý. Všetky nové projekty by preto mali byť vybavované systémom suchých zápachových uzáverov. Odpady, ktoré tento systém nemajú, nemôžu nikdy dlhodobo a spoľahlivo eliminovať nutnosť častého a pravidelného dolievania vody do sifónu odpadu. Viega má vo svojom sortimente dva modely s integrovanou suchou zápachovou uzáverou, a síce 4936.3 a 4936.2. U iných modelov s hrdlom na rošt 100 x 100 mm sa dá suchá zápachová uzávera samostatne dokúpiť ako vybavenie.

O spoločnosti:

Spoločnosť Viega s takmer 5000 zamestnancami po celom svete patrí k popredným výrobcom inštalačnej techniky v oblasti sanity a vykurovania. Na trvalom úspechu firmy sa pracuje v desiatich svetových lokalitách. Výroba je sústredená do štyroch výrobných závodov v Nemecku. Špeciálne riešenie pre príslušné miestne trhy mimoeurópskych krajín sa vyrába v závodoch McPherson (Kansas/USA), Wuxi (Čína) a Sanand (India). Kľúčová je predovšetkým výroba inštalačnej techniky. Okrem potrubných systémov sú súčasťou produkcie aj predstenové a odvodňovacie systémy. Sortiment zahŕňa viac ako 17 000 produktov s rozmanitými možnosťami využitia, napríklad v technickom zariadení budov, v infraštruktúre, v priemyselných zariadeniach alebo pri stavbe lodí. Spoločnosť Viega bola založená v roku 1899 v Attendorne v Nemecku a už od 60. rokov sa začala presadzovať na medzinárodnom trhu. V súčasnosti sa produkty Viega používajú na celom svete. Tovar je na jednotlivých trhoch distribuovaný najmä prostredníctvom odborných veľkoobchodov.

Zdroj: PR článok Viega s.r.o.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: kanalizácia sprchové vaničky toalety vaničky a žľaby zápach z kanalizácie zápach z odtoku
Zdieľať článok