Tehlový obklad v kúpeľni

Tehly v kúpeľni sa netreba báť. Dizajnérka vysvetľuje, prečo je to tak

17. 08. 2021
Zdieľať

Odhalená, priznaná, tehla je dnes populárnym prvkom v exteriéri aj interiéri. Je však pomerne výrazná a pri rekonštrukcii sa často stretávame s tým, že ľudia majú obavy, s čím ju skombinovať, či nebude príliš prašná... No tehla sa podľa dizajnérov hodí všade. Chcete ju v kúpeľni? Vraj to nie je problém! V rozhovore nám to potvrdila aj majiteľka súkromnej školy dizajnu Lucia Mészárová.

V obytných miestnostiach, ako je obývačka alebo spálňa, sa s tehlou stretávame častejšie, ale ako je to napríklad v kúpeľni? Je tehla vhodná aj tam?

L. M.: Otázka vhodnosti materiálu do tejto špecifickej miestnosti napadne väčšine z nás a bezdôvodne nás znepokojuje. Určite áno, tehla ako materiál má pozitívne a jedinečné vlastnosti. Keďže sú tehly stabilné a odolné proti vlhkosti, môžu fungovať rovnako dobre aj vo vlhkých priestoroch. Tehla je prírodný, ekologický a recyklovateľný materiál, ktorý nám poskytuje zdravé bývanie. Medzi jej ďalšie parametre patrí vysoká pevnosť, odolnosť a trvanlivosť.

Tehlový obklad v kúpeľni

Priznaná tehlová stena nie je problém ani v kúpeľni. Starostlivosť o ňu nie je nijako extrémne náročná. Môžete ju kombinovať s betónom aj drevom. Zdroj: shutterstock.com

Ako teda tehlu v kúpeľni využívať, aby bola praktická aj dizajnovo zaujímavá?

L. M.: Máme viacero možností, ako použiť tehlu v kúpeľni. Spôsob závisí hlavne od samotného priestoru a jeho možností a štýlu. Úplne ideálnou možnosťou v priestore kúpeľne je prirodzené použitie tehly, to znamená zakomponovanie murovanej steny, prípadne časti steny z klasickej tehly. Ukázať krásu čistej tehly je z dizajnového hľadiska takmer dokonalé, jej textúra zaujme na prvý pohľad.

Dôvodov, prečo si zamilovať tehlu v interiéri, je hneď niekoľko – je to spojenie jedinečného materiálu, dizajnu, funkcie a štýlu. Tehlové steny zútulňujú priestor, dekorujú, stávajú sa štýlotvorným prvkom a nepotrebujú veľkú starostlivosť. Tehlový dekor je ideálny do akéhokoľvek priestoru a často je prepájacím komunikačným prvkom medzi exteriérom a interiérom.

Lucia Meszárová, Design Academy

A keď steny nie sú práve z tehly? Napríklad aj človek žijúci v paneláku by rád vniesol do svojho bývania takúto atmosféru….

L. M.: Je pravda, že dnes sa s tehlovými stenami často stretávame hlavne v starších historických budovách, kde sú steny murované z klasických tehál, alebo v novostavbách a rodinných domoch. Tu prichádza na rad druhá možnosť, dnes veľmi trendový lícový tehlový obklad. Obkladové pásy sú rezané z pálených tehál.Tehlový obklad je teda rovnako ako tehla prírodný produkt, je to zmes hliny a minerálnych pieskov. Rôznorodá farebná škála sa dosahuje miešaním rôznych druhov hlín a pieskov bez pridávania umelých farbív.

Tehlový obklad v kúpeľni

Tehlový raster sa dnes využíva v rôznych odtieňoch. Zdroj: shutterstock.com

Celý rozhovor si môžete prečítať na webe domztehly.sk.

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: tehlové múry tehlové obklady
Zdieľať článok

Diskusia