V Londýne vytvorili monštrum a môžu viesť k vyšším cenám stočného! Ktoré veci do toalety už nikdy nevhodíte?
Aj keď problém nemusí nastať hneď, v podstate ide o časovanú bombu. Niektoré veci by ste mali okamžite prestať splachovať. Je to totiž jedným z hlavných dôvodov, prečo sa vaša toaleta či kanalizácia upcháva.
Inštalatéri a údržbári už zo záchodov vytiahli detské hračky či topánočky, dekoratívne kamienky a mušle, ale aj zubnú niť, zubné kefky, cumlíky, ryby, korytnačky, okuliare a áno, aj mobilné telefóny. Niektoré prípady možno považovať za neopatrnosť alebo detskú nezbednosť. Toaletu však občas cielene používame ako druhý odpadkový kôš, a tak v nej pravidelne končia aj veci, ktoré tam nemajú čo hľadať. Pokiaľ nestojíte o problémy, vhadzovaniu týchto predmetov a látok by ste sa mali vyhýbať.
Toaletný papier je prispôsobený tomu, aby sa vo vode rýchlo rozpúšťal. Ostatné predmety a látky vo vode prispievajú k jej znečisteniu a upchatiu potrubí. Zdroj: Shutterstock
Oleje a tuky
Mastnota v podobe olejov a tukov predstavuje v domácej, ale aj verejnej kanalizácii jeden z najzákernejších problémov. Tieto látky patria medzi hydrofóbne, takže sa s vodou nemiešajú, neriedia sa v nej ani sa v nej nerozpúšťajú, no zato ju poriadne znečisťujú. Aj keď ich do toalety vylejete v tekutom stave, v kanalizácii, kde býva teplota nižšia, stuhnú a vytvoria mazľavú hmotu. Tá zostáva na stenách potrubí, kde na seba lepí ďalšie nečistoty a predmety, ktoré do kanalizácie nepatria, a postupne sa tak upcháva prietok.
Blokády, ktoré takto vznikajú, sú nepriepustné a ťažké a ich odstraňovanie je náročné a finančne nákladné. V konečnom dôsledku sa môže premietnuť aj do vyšších cien stočného. Navyše vo verejných kanalizáciách už neraz spôsobili havárie a nemalé opravy si vyžadujú aj olejom a tukom zanesené filtre a čerpadlá čističiek odpadových vôd. Miesto liatia do toalety ich preto radšej odneste v plastovej fľaši na zberný dvor alebo do zberných nádob.
Oleje a tuk spôsobujú problém, aj keď ich vylievate do odtoku v dreze či umývadle. Ak sa ho chcete zbaviť ekologicky, odneste ho prefiltrovaný v plastovej fľaši na zberný dvor. Zdroj: Shutterstock
Vedeli ste, že…?
V roku 2017 objavili v londýnskej kanalizácii obrovské „tukové monštrum“. Šlo o masívnu blokádu vytvorenú z tuku, vlhčených utierok či plienok. Podľa The Guardian vážila 130 ton, čo je približne toľko ako 19 afrických slonov, a merala 250 metrov, teda viac ako celý Tower Bridge.
Detské obrúsky a vlhčené utierky
Splachovanie detských obrúskov sa zdá prirodzené, pretože sú veľké asi ako vreckovka. Dokonca sa ponášajú na vlhčený toaletný papier. Podľa inštalatérov sú však jedným za najčastejších dôvodov upchatej toalety alebo kanalizácie. Príčinou je, že sa nerozkladajú ako toaletný papier, pretože zloženie ich vlákien je iné.
V potrubí sa okrem toho zachytávajú na stenách, miešajú sa s tukmi či inými nečistotami a vytvárajú veľké bloky. Ak sa dostanú do čističiek odpadových vôd, upchávajú filtre a musia sa odstraňovať manuálne.
Aj keď je na mnohých vlhčených utierkach uvedené, že sú splachovateľné, v kanalizácii i v čističkách spôsobujú tvorbu blokád. Zdroj: Shutterstock
Dámske hygienické pomôcky
Ak je váš kanalizačný odtok upchatý, jedným z dôvodov môže byť to, že do záchodu vhadzujete a splachujete dámske hygienické potreby. Už aj tie najmenších rozmerov predstavujú pre kanalizáciu vážnu hrozbu. Sú totiž vyrobené nato, aby tekutinu absorbovali. V potrubí teda zväčšia svoj objem a môžu ho ľahko upchať. Podobne ako vlhčené obrúsky sa vďaka svojej štruktúre môžu zachytávať aj na stenách kanalizácie. Niektoré pomôcky zas obsahujú plastové vrstvy, ktoré sa v prírode nerozkladajú a znečisťujú ju. Patria teda len do koša.
Tyčinky na čistenie uší a odličovacie tampóny
Ani vatové tyčinky či odličovacie tampóny v kanalizačnom potrubí nemá čo robiť. Ak teraz namietate, že ich pravidelne splachujete a váš odtok je v poriadku, radosť nie je na mieste. Aj jedna skrížená plastová tyčinka do uší v ohybe rúry môže z dlhodobého hľadiska predstavovať vážny problém. Vytvorí totiž skvelú pascu pre ďalšie nečistoty, ako napríklad vlasy a tuk, ktoré sa na nej postupne zachytávajú, až upchajú potrubie. A ak sa tyčinky dostanú do mora či oceánu, prispievajú k ich znečisťovaniu. Odličovacie tampóny zas vo vode zväčšujú svoj objem a spôsobujú podobné problémy ako dámske hygienické vložky.
V úzkych ohyboch potrubia sa tyčinky do uší môžu skrížiť a vytvoria základ pre jeho upchatie. Zdroj: Shutterstock
Hrubý toaletný papier, kuchynské utierky a servítky
Hoci je toaletný papier na splachovanie bezpečný, niektoré jeho varianty môžu upchať toaletu, Ide hlavne o ťažké, teda extra hrubé verzie, ktoré v kombinácii s modernými toaletami šetriacimi vodu môžu predstavovať hrozbu jej upchatia. To isté platí o hrubých kuchynských obrúskoch a servítkach.
Kondómy
Väčšina kondómov je vyrobená z gumového latexu, niektoré z polymérov, ako je polyuretán. Oba materiály sú navrhnuté tak, aby odolávali tekutinám, takže v kanalizácii sa nerozpadnú. Ich pevné a pružné vlastnosti a prispievajú k tvoreniu blokád. A ak sa dostanú až do čističiek, môžu spôsobiť upchatie filtračných či prečerpávacích systémov.
- Toaletný papier je prispôsobený tomu, aby sa vo vode rýchlo rozpúšťal. Ostatné predmety a látky vo vode prispievajú k jej znečisteniu a upchatiu potrubí.
- Oleje a tuk spôsobujú problém, aj keď ich vylievate do odtoku v dreze či umývadle. Ak sa ho chcete zbaviť ekologicky, odneste ho prefiltrovaný v plastovej fľaši na zberný dvor.
- Aj keď je na mnohých vlhčených utierkach uvedené, že sú splachovateľné, v kanalizácii i v čističkách spôsobujú tvorbu blokád.
- V úzkych ohyboch potrubia sa tyčinky do uší môžu skrížiť a vytvoria základ pre jeho upchatie.
Text: Kristína Falťanová
Foto: Shutterstock/iStock