Zdroj: Roca

10 najlepších tipov, ako na praktickú kúpeľňu

12. 12. 2022
Zdieľať

Je to jedna z najdôležitejších miestností v dome – práve tu každý člen rodiny začína i končí svoj deň. Z dobre navrhnutej kúpeľne budete odchádzať nielen čistejší a krajší, ale aj oddýchnutí a so sviežou mysľou.

1. Vaňa alebo sprchový kút

Rozhodujete sa, či budete mať v kúpeľni vaňu alebo sprchový kút? Prihliadajte na veľkosť rodiny, vaše potreby a denné rituály. Ak však bojujete s priestorom, nesnažte sa za každú cenu o kompromis. Správnym rozmiestnením prvkov sa síce dá zabudovať do malej kúpeľne aj vaňa, no počítajte s tým, že bude menšia. Ak patríte skôr k tým vyšším alebo širším (čo sa postavy týka), poriadne si zvážte, čo vám bude príjemnejšie: poskladaný v tesnej vani alebo vyrovnaný v sprchovom kúte?

Prečítajte si tiež
Ako sa rozhodnúť medzi vaňou a sprchovým kútom?

2. Odolný kúpeľňový nábytok

Ak je v kúpeľni priveľa nábytku, predmetov a dekorácií, jej upratovanie vám zaberie zbytočne veľa času. Uľahčite si to. Zvoľte kúpeľňový nábytok, ktorý je odolný proti vode a vlhkosti, vyberajte materiály so špeciálnou antibakteriálnou či antiplakovou úpravou, toalety s tzv. rimfree technológiou, vďaka ktorej sa v záhyboch neusádzajú nečistoty. A to najhlavnejšie – všetko, čo sa dá, namontujte na stenu. Kúpeľňa bude pôsobiť väčšia a vzdušnejšia a aj podlahu máte umytú raz-dva.

Zariaďovanie kúpeľne

Zdroj: The Palm

3. Veľkosť zrkadla

Zrkadlo má v kúpeľni dôležitú funkciu. Veľkoformátové opticky zväčší priestor, dizajnové upúta a stane sa dominantou miestnosti. Výšku a veľkosť zrkadla nad umývadlom si prispôsobte tak, aby ste videli celú svoju tvár a trup aspoň po prsia. Zaobstarajte si aj jedno menšie, najlepšie na pohyblivom ramene. Poslúži pri holení či líčení. Zrkadlo vo veľkosti celej postavy sa do kúpeľne neodporúča. Ak ho však chcete mať (napr. kvôli ratolestiam), zaveste ho niekam bokom, aby ste sa nevideli zakaždým, keď vystúpite z vane.

NÁŠ TIP

Trendy sú dnes charakteristické veľkými formátmi. Veľkoformátové obklady imitujúce kameň, betón, drevo, mramor či kov vyzerajú ako skutočné materiály a na veľkej ploche dokonale vynikne ich povrch a štruktúra. Kúpeľňa získa ohromujúci dizajn! Veľké dlaždice a obklad sa hodia aj na rekonštrukciu malej kúpeľne, ktorá sa bude javiť väčšia, ako v skutočnosti je. A nehovoriac o tom, že čím menej škár, tým menej nečistôt.

4. Skrinka s umývadlom

Ak si chcete veci uľahčiť, siahnite po umývadle so skrinkou. Ideálne, ak sú z jednej kúpeľňovej série. Tak budete mať istotu, že obe zariadenia sú kompatibilné a vyhnete sa zbytočným problémom, ktoré často vznikajú pri oddelenej kúpe výrobkov od rôznych výrobcov. Zohnať správnu skrinku a vytvoriť ideálny pár s umývadlom môže byť totiž dobrodružstvo. A to doslova. Umývadlo môže byť čiastočne zapustené alebo zapustené, pričom sifón je v oboch prípadoch schovaný v skrinke.

Prečítajte si tiež
Ako vybrať dosku pod umývadlo

5. Umývadlová zóna

Držať sa pri výbere umývadla pravidla „čím väčšie, tým lepšie“ je omyl, ktorý sa môže vypomstiť nedostatkom miesta a s tým súvisiacim nepohodlím. Tzv. umývadlová zóna, teda priestor okolo umývadla, by nemala byť menšia ako 50 cm. Odkladacie plochy, ktoré sú súčasťou umývadla, sú bonusom navyše. Ak ho chcete využívať aj na napúšťanie vody, pri obdĺžnikových typoch zbystrite, často bývajú dosť plytké. V takom umývadle sa nedajú umyť ruky až po lakte ani preprať drobná bielizeň.

Umývadlo so skrinkou a svetlom v kúpeľni

Zdroj: Astrolight

6.  Kúpeľňová batéria

Pri výbere umývadlovej batérie dbajte na dĺžku ramena, aby dopadajúca voda do umývadla padala niekde zhruba v polovici. V opačnom prípade si budete umývať ruky tesne pri vnútornej (bližšie pri stene) hrane umývadla. A to je dosť nepohodlné. Os stredu batérie a perlátora by nemala byť menšia ako 13 cm. Vzdialenosť medzi výtokom batérie a umývadlom by mala byť 20 až 25 cm. Ak preferujete ľahké ovládanie, siahnite po pákovej batérii a ak chcete ušetriť, nainštalujte si bezdotykovú.

Prečítajte si tiež
12 šikovných riešení, ktoré vám v kúpeľni uľahčia každodenné fungovanie

7. Komfort vo vani

Integrované hydromasážne dýzy, tvarované podrúčky alebo integrované sedadlo zlepšia komfort vo vani. Ak sa plánujete kúpať vo dvojici, vyberte si vaňu s oblými či so skosenými okrajmi na oboch stranách a odtok umiestený uprostred. Širší lem okolo vane je praktický – môžete si naň bez obáv čokoľvek odložiť alebo sa oň oprieť. Ak chcete doviesť svoje chvíle pohody k dokonalosti, zvoľte si napúšťanie vane prepadom. Toto tiché, elegantné riešenie oceníte najmä pri kúpaní detí. Nikde nič netrčí a nezavadzia a nedochádza k nechceným úrazom.

Komfort vo vani

Zdroj: BathLab

8. Dlažba v sprchovom kúte

V sprchovom kúte namiesto vaničky použite dlažbu s integrovaným žľabom. Vaničky sa vyrábajú len v určitých rozmeroch, sprchový kút riešený bez nej sa vám prispôsobí. Optické prepojenie kúpeľne s nadväzujúcim sprchovým kútom je vďaka identickému dizajnu použitej dlažby štýlovo jednoduché, a pritom elegantné riešenie. To je výhoda hlavne v menších priestoroch – jednotná podlaha priestor opticky rozšíri. Veľkorysý sprchový kút so žľabom v úrovni podlahy je vhodný aj pre ľudí so zníženou pohyblivosťou.

Sprchový kút v kúpeľni

Zdroj: Thomas Archer Homes

9. Investícia do bidetu

Nebojte sa investovať do bidetu – s ním je hygiena dôkladnejšia, ľahšia a aj príjemnejšia. Elektronický bidet sa na prvý pohľad ničím nelíši od klasickej toalety. Rameno sprchy sa nachádza v dobre ukrytej polohe. Stačí stlačiť tlačidlo na diaľkovom ovládači a rameno sa vysunie. Sami si nastavíte intenzitu sprchovania, polohu ramena sprchy, ako aj teplotu vody. Po sprchovaní sa rameno opláchne vodou a zasunie sa do skrytej polohy. Toaleta môže byť okrem sprchy vybavená aj automatickým vyhrievaním sedadla, sušičom či orientačným osvetlením.

Veľkoformátové obklady v modernej a praktickej kúpeľni

Zdroj: Roca

10. Osvetlenie v kúpeľni

Ideálne svetelné podmienky dosiahnete kombináciou silného stropného osvetlenia, jemnejšieho svietidla nad zrkadlom a dekoratívneho svetla. Nad zrkadlom je dobré mať nainštalované jedno, prípadne dve svetlá (jedno na každej strane), aby ste získali čo najvernejší zrkadlový obraz – malo by svietiť rovnomerne a rozptýlene pri neutrálnej teplote. Ďalším variantom sú zrkadlá s integrovaným osvetlením. Zvoľte si zrkadlo s možnosťou vypnutia a zapnutia svetla na jeho okraji, s nastavením farby a integrovanou funkciou ohrevu, ktorý zabráni vytváraniu hmly, napríklad po osprchovaní.

Text: Katarína Paukeje
Foto: The Palm, Astrolight, Roca, Thomas Arches Homes, Bathlab
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: bidety kúpeľňový nábytok sprchové kúty umývadlové batérie vane zariadenie kúpeľne zariaďovanie kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia