Na ekológiu s rozumom 1.

Na ekológiu s rozumom 1.

25. 09. 2009
Zdieľať

Ekológia, to nie je iba triedenie odpadu. Ľudia sa stále viac hlásia k myšlienke trvalej udržateľnosti, snažia sa správať tak, aby – pokiaľ je to možné, čo najmenej zaťažovali prírodu a šetrili energetické zdroje pre budúce generácie. Okrem zodpovedného prístupu a šetrenia prírody sa, samozrejme, hľadí aj na financie.

Na trend ekologicky zodpovedného správania sa, ktorý sa rozšíril aj u nás, samozrejme odpovedajú aj výrobcovia domácich spotrebičov. Uvedomujú si svoju zodpovednosť nielen vo vzťahu k životnému prostrediu, ale aj voči zákazníkom. Tí väčšinou uvažujú – čím úspornejší je spotrebič, tým menej stoja poplatky za vodu alebo elektrinu. Vďaka takémuto prístupu sa stále viac zákazníkov zaujíma o produkty s nízkou spotrebou energie alebo vody. Dokonca už nie je témou číslo jeden cena.

Vďaka dostupným informáciám chápeme, že úspornejší spotrebič spravidla pracuje s pokročilejšími technológiami, materiálmi a tak aj jeho nákupná cena je vyššia ako v prípade neekologických produktov, ktoré sú v konečnom dôsledku drahšie, ako tie ekologické. Pozrime sa napríklad na umývačky riadu. Naozaj sa vyplatí vlastniť a používať umývačku riadu? Miroslav Veselý, marketingový manažér spoločnosti BSH domáce spotrebiče odpovedá: „Na rozdiel od stále ešte veľmi rozšírenej mienky je použitie umývačky účinnejšie ako ručné umývanie riadu. Umývačky spotrebujú podstatne menej vody, umývacích prostriedkov a elektrickej energie. Niektoré spotrebujú na jeden umývací cyklus iba 10 litrov vody – na rozdiel od približne 40 litrov pri ručnom umývaní riadu. Tým ušetríte ročne asi 6 600 litrov vody (cca a približne 80 EUR za elektrickú energiu“. Okrem týchto parametrov je tu ďalší dôležitý aspekt – a to nízka hlučnosť spotrebiča.
 

Umývanie  

Na ekológiu s rozumom 1.

219307


Na ekológiu s rozumom 1.

219308

Umývačka Whirlpool AquaSteam ADP 6948 IX využíva kombináciu vody a zmäkčujúcich účinkov pary, vďaka čomu netreba použitý riad ručne oplachovať. Je vybavená technológiou 6. zmysel, ktorá pomocou senzorov sleduje množstvo a typ nečistôt vo vode a prispôsobuje cyklus umývania. Vďaka tomu sa dá ušetriť až 30 % energie, vody a času. Umývačka má navyše funkciu ECO, ktorá má optimalizovať kvalitu umývania i spotrebu energií. AquaSteam sa pýši triedami A/A/A, spotrebuje 13 l vody pri 44 dB hlučnosti. Ako reakciu na rozličné pásma energetickej špičky, a teda aj rôznu cenu elektrickej energie počas dňa, pridali výrobcovia spotrebičov funkciu odloženého štartu. Vďaka tomu môže umývanie bežať na „nočný prúd“. Umývačka Electrolux ESF66840W má spotrebu energie 1,05 kWh, spotrebu vody 12 l, hlučnosť 45 dB. Energetická trieda/trieda účinnosti umývania/trieda účinnosti sušenia A/A/A. Umývačka zo série Green range má navyše funkciu Save, ktorá šetrí až 25 % energie potrebnej pre sušiaci cyklus.

Cena verzus kvalita

Väčšina výrobcov domácich spotrebičov venuje prostriedky do vývoja a výskumu, aby dosiahli ešte nižšiu hranicu spotreby. Firmy ako Bosch, Siemens, Gorenje, Electrolux, Miele či Whirpool sa do povedomia zapísali ako značky s dlhoročnou tradíciou a skúsenosťami, ale tiež ako nositelia inovatívnej „ekologickej“ technológie.

Prevažná väčšina popredných výrobcov „bielej elektroniky“ si nemôže dovoliť iné hodnoty spotreby energie a vody, než triedy A, A+ a A++. Vždy, samozrejme, záleží na danom spotrebiči. V oblasti chladenia sa už väčšina produktov predáva v triede A+ a A++. Chladnička či mraznička je v nonstop prevádzke a akékoľvek zníženie spotreby robí v ročnom cykle skutočné zníženie nákladov aj niekoľko ušetrených kilowattov.
 

Chladenie  

Na ekológiu s rozumom 1.

219305


Na ekológiu s rozumom 1.

219306

Dvojica kombinovaných chladničiek s mrazničkou Amica FK 322 BPW A++ a FK 312 BPW A++ majú spotrebu elektrickej energie v najvyššej kategórii A++. Chladničky majú navyše antibakteriálny systém, systém automatického odmrazovania, veľkú priehradku na zeleninu a fľaše a v mrazničke špeciálnu priehradku na pizzu. Celkový objem 300 l resp. 230 l.

V porovnaní s touto kategóriou spotrebičov je v súčasnosti nedostačujúce značenie v prípade umývačiek, kde spotrebu kategórie A dosiahnu až na výnimky všetky výrobky. Pre spotrebiteľa to tak môže byť mätúce. „Primárnym kritériom je účinnosť umývania, čo asi nikoho neprekvapí, čo bude možno prekvapením je fakt, že ako druhý dôležitý parameter je spotreba“ dodáva Miroslav Veselý. Ak chcete umývačku za 260 EUR, parameter spotreby energie, vody a hlučnosti sa tým nerieši. Ale ak však chcete dosiahnuť vynikajúci výkon, využívať nadštandardné funkcie, osvedčenú kvalitu, dizajn a zároveň mať ekonomickú a ekologickú prevádzku, tak vtedy si musíte priplatiť. Napríklad voľne stojace umývačky, ktoré sa pohybujú v cenových hladinách cca 480 EUR a vyššie, už majú naozaj čo ponúknuť.

Sušičky u nás stále nie sú tak bežné ako v iných krajinách Európy. Možno preto, že to boli vždy najväčší „žrúti“ energie. Ale aj tu sa za posledné obdobie udialo mnoho inovácií v technológiách a použitých materiáloch. Ušetriť energiu však dokážu napríklad kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom, ktoré pomaly prenikajú na náš trh.  Neustále znižovanie energetickej náročnosti a nižšia spotreba vody pri domácich spotrebičoch všetkých popredných výrobcov je smer, ktorý platí ako trend. Okrem tohto sa ale výrobcovia snažia zaujať spotrebiteľa tiež dizajnovými atribútmi, ktoré sú pri výbere nového spotrebiča takisto dôležité. Keď sa krása snúbi s rozumom, máte vyhraté!

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: chladničky domáci pomocníci umývačka
Zdieľať článok

Diskusia