Zdroj: iStock

Na čo si dávať pri nákupe záhradného nábytku najväčší pozor? Ako ho ošetrovať, aby vám vydržal čo najdlhšie?

03. 04. 2023
Zdieľať

Správne zvolené záhradné sedenie ihneď zmení vonkajší priestor pri dome alebo balkón či terasu. Získate nové možnosti na oddych, zábavu a večeru pod šírym nebom, ktorá má úplne iné čaro ako tá vo vnútri. Problémom nie je len materiál, ale aj cena. Preto nečakajte na vrchol sezóny. Ako si správne vybrať a na čo sa pripraviť?

Ak máte zálusk na nadčasovú ratanovú rohovú pohovku, modernú vonkajšiu sedaciu súpravu alebo priestorovo úspornú vonkajšiu jedáleň, určite narazíte na fakt, že  záhradný nábytok nie je lacný. Dokonca neraz stojí dvojnásobok oproti interiérovým pohovkám. Preto je dobré nekupovať ho na vrchole sezóny, ale o niečo skôr, ako sa začne teplé jarno-letné počasie. Navyše, táto nemalá investícia bude vonku vystavená napospas živlom.

Na čo sa zamerať pri výbere

Ak vám to rozpočet dovolí, najlepšou voľbou je záhradný nábytok vyrobený z ľahkého hliníka odolného voči hrdzi alebo z tvrdého dreva odolného voči poveternostným vplyvom. Tík, akácia alebo eukalyptus odolajú prírodným živlom po celé roky. Ďalšou dlhodobou možnosťou nenáročnou na údržbu je umelý ratan. Konštrukcie si však vyžadujú pravidelnú údržbu.

viacgeneračná rodina pri oslave na terase s jedálenským stolom a lavicami

Ak máte zálusk na nadčasovú ratanovú rohovú pohovku, modernú vonkajšiu sedaciu súpravu alebo priestorovo úspornú vonkajšiu jedáleň, určite narazíte na fakt, že vonkajší nábytok nie je lacný. Zdroj: iStock

Najskôr si odpovedzte na tieto otázky:

Na čo budete nábytok používať?

Prvým bodom pred výberom záhradného nábytku by mal byť jednoznačne účel, na aký má slúžiť. Ako ho plánujete používať? Bude len pre vás, pre rodinu, či pre širšiu skupinu hostí? Alebo chcete mať len skrytý kútik na osobný relax?

Aký veľký priestor máte k dispozícii?

Máte veľkú zónovanú záhradu či terasu, kde nie je problém vytvoriť celé vonkajšie miestnosti? V tom prípade určite prídu vhod záhradný stôl so stoličkami a pohodlné kreslá alebo pohovka, ktoré sú dostatočne priestranné na to, aby ste mohli hostiť priateľov a rodinu vo vonkajšej jedálni či obývačke.

Prečítajte si tiež
Aký záhradný nábytok si vybrať do vlastnej exteriérovej oázy pokoja?

Ak máte menej priestoru, praktickejšia je neformálna zóna s rohovou pohovkou, kde môžete relaxovať. V obmedzenom priestore oceníte rozťahovacie jedálenské súpravy, skladacie stolíky či stoličky.

Ako ošetrovať záhradný nábytok a ktoré materiály sú najodolnejšie

 Kovový nábytok

Najdostupnejší záhradný nábytok je vyrobený z ocele s práškovým nástrekom. Oceľ je pri kontakte s vodou vysoko korozívna, nástrek ju ochráni. Avšak sú miesta, kde nástrek nefunguje, alebo nie až tak dobre – sú to spoje a upevňovacie prvky, do ktorých preniká vlhkosť. Z tohto dôvodu potrebuje nábytok s oceľovou konštrukciou počas nepriaznivého počasia skladovanie pod krytom, pravidelnú kontrolu a ošetrenie.

kovový záhradný nábytok, dve kreslá na terase, vankúše, deky, drevený stôl

Záhradný nábytok s hliníkovým rámom je omnoho odolnejšou možnosťou ako oceľ, pretože samotný kov tvorí bariéru, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Zdroj: iStock

Záhradný nábytok s hliníkovým rámom je omnoho odolnejšou možnosťou ako oceľ, pretože samotný kov tvorí bariéru, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Ak je práškovo lakovaný je to skôr z estetických dôvodov ako z dôvodu ochrany. Hliníkový záhradný nábytok môžete nechať po celý rok vonku a je nenáročný na starostlivosť. I keď je drahší, vďaka pridanej odolnosti je trvanlivejší, a preto aj cenovo efektívnejšou investíciou.

ratanová sedačka so žltým sedákom na terase pri dome

Väčšina moderného „ratanového“ záhradného nábytku je v skutočnosti vyrobená z PE-ratanu, teda z polyratanu – polyuretánového plastu. Zdroj: iStock

Ratan

Ratanový záhradný nábytok má nadčasový vzhľad. Väčšina moderného „ratanového“ záhradného nábytku je v skutočnosti vyrobená z PE-ratanu, teda z polyratanu – polyuretánového plastu. Jeho výhodami sú nízka hmotnosť, odolnosť voči vode, poveternostným vplyvom a nenáročná údržba. Vyberajte si nábytok s kovovou konštrukciou, ideálne hliníkovým rámom.

terasa s dreveným záhradným nábytkom, pergolou, brečtanom a krbom

Veľmi obľúbené na účely vonkajšieho sedenia je tíkové drevo, známe svojou pevnosťou a odolnosťou. Má extrémne hustú štruktúru, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Zdroj: iStock

Drevo

Na trhu nájdete záhradný nábytok z viacerých druhov dreva – samozrejme, treba vyberať tvrdé drevo. Veľmi obľúbené na účely vonkajšieho sedenia je teakové drevo, známe svojou pevnosťou a odolnosťou. Má extrémne hustú štruktúru, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Okrem toho si po rezaní zachováva vysoké množstvo prírodných olejov, čo pomáha predchádzať jeho zvetrávaniu. Ošetrovanie je jednoduché – pomocou tíkového oleja získali ešte väčšiu odolnosť záhradného nábytku.

Prečítajte si tiež
Chcete stavať záhradný domček? Toto je 10 vecí, na ktoré musíte myslieť

Lacnejšími (a tiež rýchlejšie rastúcimi) alternatívami, ktoré sa stávajú veľmi populárnymi je akácia a eukalyptus. Tieto tvrdé dreviny sú síce o niečo menej husté ako tík, ale tiež im stačí len malá údržba každoročným ochranným náterom na drevo.

Dobrá rada

Ak hľadáte vonkajší nábytok, ktorý skutočne čo-to vydrží, vyhýbajte sa záhradnému nábytku s čisto drevenou konštrukciou. Tieto alternatívy sú totiž často vyrobené z menej odolného mäkkého dreva.

 

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

 

Kategória: Záhradný nábytok
Tagy: ošetrovanie dreva Praktické rady ratanový nábytok záhradný nábytok
Zdieľať článok
Vymyslel originálny spôsob, ako uskladniť záhradný nábytok a ušetriť veľa priestoruUrob si sám

Vymyslel originálny spôsob, ako uskladniť záhradný nábytok a ušetriť veľa priestoru

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Diskusia