Zdroj: Giovanni Nardi

Handmade interiér: Bývanie zasadené do steny jaskyne zo zoznamu UNESCO naučilo majiteľov spomaliť

22. 04. 2023
Zdieľať

Hodila by sa vám po náročnom období dovolenka? Príjemné prostredie Stredomoria vám priblížime zatiaľ aspoň jedinečným projektom – domom, ktorý je osadený do skalnej steny jaskyne v talianskom barokovom meste Scicli. Malý úkryt pred svetom je v kopci, na ktorom stojí kostol sv. Matúša. Projekt odráža filozofiu dizajnu autorky projektu Margherity Rui a jej manžela Alessandra.

Nezvyčajný príbytok s názvom Grotta e Carrubo naplno odráža prostredie. Vznikol ako prejav osobného opätovného spojenia s miestnym staromódnym spôsobom robenia vecí. Estetika, ktorá zahŕňa nedokonalosť, núti zamyslieť sa nad skutočnou hodnotou krásy.

Keď Margherita a Alessandro navštívili toto miesto po prvýkrát, okamžite videli jeho potenciál. Videli fascinujúci príbytok s panoramatickým výhľadom, ktorý by hladko zapadol do skalnatého kopca.

dom v stredomorskom štýle

Dom v skale dnes pôsobí ako zbierka vzorov a ručne vyrobených predmetov Zdroj: Giovanni Nardi

Slovo dostali miestni remeselníci

Nasledovalo hľadanie remeselníkov a definovanie palety materiálov – pár robil každé rozhodnutie s cieľom zapojiť do práce najlepších miestnych obchodníkov a majstrov. Popracovali aj na okolí – k existujúcemu rohovníku a opunciám vysadili mastichové stromy, citrusy, paprade a miestne (sicílske) aromatické rastliny na zlepšenie zastavaného prostredia. Pomohol i v tom miestny záhradník Alessio Bracchitta.

stredomorská vonkajšia terasa s rastlinami

Dnes farby a vône pôvodných rastlín definujú oddychové priestory, zákutia, ktoré sú upozornením na nové a pomalšie tempo života. Zdroj: Giovanni Nardi

Dnes farby a vône pôvodných rastlín definujú oddychové priestory, zákutia, ktoré sú upozornením na nové a pomalšie tempo života zasadeného medzi svahom a holým kameňom, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Biely kameň, vápno a gaštanové drevo

Vonkajší i interiérový dizajn riešili v spolupráci s kamarátmi architektmi – Cristianom Urbanom a Rachele Sebellin, dizajn osvetlenia mala na starosti Eleonora Grigoletto. Všetci spoločne s využitím vlastného know-how a dizajnérskeho talentu oživili nápady Margherity a Alessandra. Interiér domu z bieleho kameňa, prírodného vápna a gaštanového dreva bol navrhnutý do detailu, pomaly a trpezlivo.

otvorená polica s hnedou keramikou

Množstvo doplnkov vrátane keramického riadu je vyrobených ručne. Zdroj: Giovanni Nardi

Margherita sama nielen navrhla, ale aj vyrobila textílie a rôzne doplnky. Aj ostatné prvky sú vyrábané ručne miestnymi remeselníkmi vrátane keramického riadu a vzorovaných dlaždíc, ktoré pripomínajú slávne sicílske schodisko v Caltagirone, ale so súčasným nádychom. Dom v skale dnes pôsobí ako zbierka vzorov a ručne vyrobených predmetov, pritom z neho cítiť zmes čistoty a korózie, modernej estetiky s pradávnymi hmatovými vibráciami. Je plný svetla a farby, vône i zaujímavých tvarov.

Prečítajte si tiež
Čarovné bývanie pri slávnom jazere: Nešli by ste si oddýchnuť?

Pohoda na piatich podlažiach

Rozprestiera sa na piatich výškových úrovniach, ktoré sa prispôsobujú svahu. Vstup zdobí železná pergola s črepníkmi navrhnutá na mieru a najvyšším miestom je slnečná strešná terasa s výhľadom na mesto a okolité kopce. Vo vnútri je spoločenská miestnosť s medziposchodím, vstavaným sedením a mäkkými, sochárskymi líniami, ktoré vedú do kuchyne zdobenej keramickými dlaždicami.

kuchyňa s kamennou stenou a vzorovanými dlaždicami

Vo vnútri je spoločenská miestnosť s medziposchodím, vstavaným sedením a mäkkými, sochárskymi líniami schodov, ktoré pokračujú do kuchyne zdobenej keramickými dlaždicami. Zdroj: Giovanni Nardi

Na najvyššom poschodí sa nachádza spálňa s manželskou posteľou a malý mezanín. Z kuchyne sa dostanete na prvú terasu, kde stojí jedáleň pod holým nebom vybavená veľkým stolom z lávových kameňov.

vonkajšie umývadlo s kaktusom

Súčasťou vonkajšieho priestoru je aj umývadlo zasadené do veľkorysého jemne tvarovaného bloku. Zdroj: Giovanni Nardi

Z tieňa veľkého rohovníka, si môžete vychutnať nádherný výhľad na more a okolité štvrte. Súčasťou tohto vonkajšieho priestoru sú aj ponorný bazén zabudovaný do skaly a umývadlo zasadené do veľkorysého jemne tvarovaného bloku. Schody odtiaľto vedú na ďalšie dve úrovne a končia na najvyššie umiestnenej strešnej slnečnej terase.

Prečítajte si tiež
Provensalský štýl a slnkom zaliata lokalita im učarovali. Zo starej kamennej farmy vytvorili svoje letné sídlo

Projekt Grotta e Carrubo

architektonický ateliér: Margherita Rui, margheritarui.com

lokalita: Scicli, Taliansko

realizácia: 2021

Text: Sabína Zavarská
Foto: Giovanni Nardi

Kategória: Návšteva
Tagy: handmade kamenný dom vonkajšia terasa
Zdieľať článok
Kotol, komín aj tepelné čerpadlo: Ich neprávna údržba sa môže vo vykurovacej sezóne skončiť požiaromASB.sk

Kotol, komín aj tepelné čerpadlo: Ich neprávna údržba sa môže vo vykurovacej sezóne skončiť požiarom

Hoax o veľrybách ohrozuje výstavbu veterných elektrární na pobreží AustrálieASB.sk

Hoax o veľrybách ohrozuje výstavbu veterných elektrární na pobreží Austrálie

Realita prekonala aj najoptimistickejšie očakávania. Masívne prírastky fotovoltiky v minulom roku prekvapiliASB.sk

Realita prekonala aj najoptimistickejšie očakávania. Masívne prírastky fotovoltiky v minulom roku prekvapili

Tento prírodný doplnok vitamínov zvládne vypestovať každý. Potrvá to len 5 dní na okennom parapeteZáhrada

Tento prírodný doplnok vitamínov zvládne vypestovať každý. Potrvá to len 5 dní na okennom parapete

Diskusia