Zdroj: iStock

Čaká vás sťahovanie? Týchto osem tipov vám ho zjednoduší

20. 10. 2021
Zdieľať

Sťahovanie je veľká vec, samozrejme, ak ide o premiestnenie do väčšieho, lepšieho či krajšieho domova. Avšak, aj keď sa ho snažíme naplánovať čo najdôslednejšie, môžu sa vyskytnúť drobnosti, ktoré celý proces zbytočne skomplikujú. Istý stres bude pri sťahovaní vždy. Ako zabezpečiť, aby ho bolo čo najmenej a všetko šlo hladko?

Deň sťahovania si starostlivo vyberte

Termínu sťahovania venujte zvláštnu pozornosť. Ubezpečte sa, že vyhovuje všetkým zúčastneným. Sťahovacie firmy majú najrušnejšie víkendy, viac ľudí sa sťahuje na začiatku a na konci každého mesiaca, v lete a cez prázdniny.

Prečítajte si tiež
V byte skombinovali minimalizmus s klasikou: Výsledok je prekvapivo čistý a príjemný
sťahovacie auto na ulici

Zdroj: iStock

Keď si zvolíte deň mimo tieto obdobia, budete mať väčšiu možnosť výberu sťahovacej služby a zvyčajne aj ušetríte. Ak sa sťahujete z bytu alebo do bytu v paneláku, je vhodné vopred informovať spolubývajúcich, v akom čase budete potrebovať výťah.

Využite sťahovanie ako očistu od zbytočností

Sťahovanie je ideálny čas na zbavenie sa zbytočností. Rozhodnite sa, čo skutočne potrebujete a chcete, vytrieďte veci, ktoré treba darovať a čo treba vyhodiť. Neprenášajte zbytočnosti.

Vytvorte si zoznam úloh

Aspoň dva týždne vopred si vypracujte podrobný plán úloh – čo všetko musíte spraviť, aby bolo sťahovanie čo najpohodlnejšie. Najlepšie je rozčleniť si úlohy na jednotlivé miestnosti. Napríklad, obývačku môžete začať baliť aj mesiac vopred, kuchynské riady naposledy.

Prečítajte si tiež
Sú toto hranice minimálneho priestoru na bývanie? Malý byt nenáročný na upratovanie a hypotéku

Overte si, či nábytok prejde dverami nového bytu, či sa zmestí tam, kde ho chcete použiť

Veľké kusy nábytku môžu byť niekedy problémové. Najhoršie je investovať do prepravy niečoho, čo neprejde dverami nového bytu alebo, čo sa do miestnosti nezmestí tak, ako ste si to predstavovali. Preto vopred zmerajte nábytok a prezrite si rozmery v novej domácnosti.

Ľudia s krabicami na hlave so smutným smajlíkom

Zdroj: iStock

Zožeňte si škatule na sťahovanie

V predajniach s nábytkom sa dajú zohnať špeciálne boxy na sťahovanie, ale nie sú najlacnejšie, najmä, ak ich potrebujete veľa. Požiadajte priateľov, rodinu a miestne firmy či nemajú prebytočné škatule a boxy, ktoré by vám uľahčili sťahovanie. Oblečenie ľahko prenesiete aj vo vreciach – dokonca ho nemusíte dávať dole ani z vešiakov, len zložiť a vložiť do vreca. Ako šikovné sťahovacie boxy poslúžia aj kufre a veľké tašky na kolieskach, dokonca aj koše na bielizeň.

Prečítajte si tiež
Z malého, tmavého a členitého bytu spravili otvorený svetlý domov s originálnou kúpeľňou

Škatule a vrecia označte

Nič nie je horšie, ako po presťahovaní sa byť zahádzaní desiatkami škatúľ a vriec bez označenia. Proces vybaľovania urýchlite tým, že škatule označíte miestnosťou, do ktorej patria a tým, čo obsahujú. Nezabudnite špeciálne označiť škatule s krehkým obsahom.

Zabaľte podnos s príbormi do plastového obalu

Ani príbory nemusíte vyberať a baliť po jednom. Zabaľte ich do fólie tak, ako sú – v podnose na príbory.

sťahováci s krabicami

Zdroj: iStock

A ešte jeden tip

Je dobré, keď pracovníci sťahovacej služby najskôr dôjdu na obhliadku, aby videli, koľko veci potrebujete reálne previezť. Majitelia bytov niekedy vidia skreslene a v snahe dosiahnuť nižšiu cenu si objednajú auto, do ktorého sa všetko nezmestí ani na trikrát, čím sa celý proces výrazne komplikuje.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Nábytok
Tagy: odkladacie priestory renovácia nábytku sťahovanie úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia