Krehkosť odolávajúca času

30. 09. 2005
Zdieľať

Paríž na prelome storočí bol mekkou všetkých druhov umenia, médií a vedy a stal sa inšpiráciou pre mnohých umelcov. Mená ako Joyce a Beckett, Picasso a Dalí, Le Corbusier a Debussy nám znejú familiárne ešte dnes. Slávu a uznanie podobných rozmerov by si však zaslúžila aj krehká žena Eileen Gray, ktorá sa z dizajnérky lakovaných stien a panelov vypracovala na architektku. Jej život je príbeh, v ktorom sa krehké viktoriánske dievča zmení na modernú ženu.

Eileen Gray (1878) pochádzala z umeleckej rodiny, narodila sa v Írsku. Pracovala ako dizajnérka nábytku, no neskôr rozšírila svoju oblasť pôsobenia a navrhovala kompletné interiéry. Jej tvorbu vysoko hodnotili mnohé vedúce umelecké osobnosti, napríklad aj umelci z Bauhausu. Ako mladá sa presťahovala do Paríža, kde strávila najdlhší čas svojho produktívneho obdobia. Zdá sa, že už bola znudená krivkami a botanickými motívmi hnutia art nuoveau a vypracovala si štýl s čistými a jednoduchými formami, ktorý inklinoval k filozofii skupiny De Stijl.
Konferenčný stolík E 1027 vznikol v roku 1927, no úspešne sa zaradil medzi klasiku a predáva sa dodnes. Rám je vyrobený z rúrkovej chrómovanej ocele, platňa z tvrdeného skla. Výšku stolíka možno nastavovať. Eileen Gray stolík navrhla do hosťovskej izby svojho prvého domu, ktorý je jej prvým architektonickým dielom. Hovorí sa, že k návrhu tohto praktického a elegantného stolíka ju inšpirovala jej sestra, ktorá obľubovala raňajky v posteli. Stolík E 1027 je súčasťou stálej zbierky Múzea moderného umenia v New Yorku od roku 1978. Na Slovensku stolík E 1027 (priemer 51 cm, výška 62 – 101 cm) predáva Bene Bratislava, s. r. o., za 16 500 Sk bez DPH.

Kategória: Dizajn Nábytok
Tagy: interiérový dizajn stolík
Zdieľať článok

Diskusia