Zdroj: isifa/Shutterstock

Mladá Slovenka vyrába z kokosového odpadu materiál na obľúbené stoličky

27. 04. 2023
Zdieľať

Výroba textilu z odpadových prírodných materiálov bola jednou z kľúčových tém tohtoročného veľtrhu Heimtextil. Predstavíme vám niekoľkých inovatívnych výrobcov, ktorí na výstavu priniesli nezvyčajné prírodné vlákna spracovávané trvalo udržateľným spôsobom. Jednou z nich je aj mladá slovenská dizajnérka.  

Morská riasa

Zostera marina (po anglicky eelgrass, známa aj pod názvom úhor) je najrozšírenejšou morskou kvitnúcou rastlinou na severnej pologuli. V niektorých oblastiach v Dánsku sa táto riasa používala aj ako obklad strešných krytín. V Nórsku sa po stáročia používa ako hnojivo a krmivo pre dobytok. Využitie našla aj ako výplň do matracov a čalúneného nábytku.

nábytok stolička z morskej riasy

Stolička „Zostera“, ktorú navrhla Carolin Pertsch, má vrchnú časť vyrobenú z tejto riasy. Morská tráva je zmiešaná s bioživicou, aby sa vytvorila vláknami vystužená hmota, ktorá je tak ľahká, odolná a prírodná. Zdroj: Carolin Pertsch

Táto rastlina rastúca v plytkej morskej vode je trvalo udržateľným organickým zdrojom, ktorý účinne ukladá oxid uhličitý. Dánska spoločnosť Søuld, ktorá sa tento rok predstavila na veľtrhu Heimtextil, využíva túto úhoriu trávu na vytvorenie akustických rohoží a dosiek, ktoré poskytujú vynikajúcu izoláciu, výborne regulujú vlhkosť a sú odolné proti ohňu.

Thulstrup konferenčný stolík z morskej riasy

Konferenčný stolík z kolekcie Monumetnum, ktorú vytvoril David Thulstrup v spolupráci so spoločnosťou Søuld. Zdroj: Thulstrup

Na čo sa používa?

Morská riasa zo severného pobrežia predstavuje bohatý, obnoviteľný a, žiaľ, aj prehliadaný zdroj. Rastlina počas rastu v mori absorbuje veľké množstvo CO₂, a preto pri použití v stavebníctve slúži ako lapač uhlíka. Okrem iného poskytuje vynikajúci akustický a tepelný komfort, vďaka prirodzene vysokému obsahu minerálnych solí pomerne dobre odoláva plesniam a baktériám. V interiérovom dizajne sa morská tráva využíva pri výrobe nábytku a doplnkov, ako sú napríklad prútené koše či koberce.

Piñatex®

 Ďalšou spoločnosťou, ktorá nás tento rok vo Frankfurte nad Mohanom zaujala, bola Ananas Anam, ktorá stojí za Piñatex®, flexibilnou a odolnou netkanou textíliou. Získava sa z vlákien extrahovaných z listov ananásu, ktoré sa po zbere ovocia zvyčajne vyhodia alebo spália. Vlákno z ananásových listov (PALF) sa zmieša s kukuričnou kyselinou polymliečnou (PLA) a podrobí sa mechanickému procesu vytvárania Piñafelt, netkanej sieťoviny, ktorá tvorí základ všetkých kolekcií Piñatex.

ananásové textilné vlákna

Máme kožené topánky a kabelky. Existuje však väčší dopyt ako ponuka. Naozaj nie je dosť kože pre každého,“ hovorí Carmen Hijosa, zakladateľka Ananas Anam. Zdroj: Pinatex Ananas Anam

Vďaka vlastnostiam podobným koži je materiál obľúbenou alternatívou pre módny priemysel. Začiatkom tohto roka spoločnosť uviedla na trh svoju najnovšiu kolekciu – Piñatex® Performance. Rad ponúka zlepšené mechanické vlastnosti, ako je väčšia odolnosť proti oderu a vodovzdornosť.

Na čo sa používa

Textília z ananásu svojím vzhľadom i vlastnosťami veľmi pripomína kožu. Má vysoký obsah celulózy a jej vlákna sú lesklé ako hodváb.

biela teniska a ananás

Dizajnér Alex Ward používa Pinatex® na výrobu tenisiek. Na jeden pár je použitých 68 vyradených listov ananásu a ďalšie prírodné suroviny, ako je korok, kukurica, kokosové šupky a prírodný kaučuk. Zdroj: aspectclimateproject

Vďaka svojmu plochému a hladkému povrchu je Piñatex ideálny na použitie v oblasti módy (oblečenie, kabelky, topánky, svadobné šaty), interiérových doplnkov (posteľná bielizeň, obrusy) a čalúneného nábytku. V súčasnosti ho používa viac ako 1 500 značiek po celom svete vrátane Hugo Boss, H&M a Hilton Hotel Bankside.

Bananatex®

Tkanina Bananatex® je vyvinutá švajčiarskou značkou Qwstion, ktorá sa tento rok tiež predstavila na výstave Heimtextil. Využíva vlákna zozbierané z udržateľne pestovaných banánových rastlín abacá. Tie sú premenené na priadzu a tkané do látky, ktorá je potiahnutá prírodným včelím voskom, aby bola vodotesná.

Prečítajte si tiež
Takmer všetky tehly z demolácie starého domu použili opätovne. Ekologickým prístupom zároveň zachovali atmosféru pôvodnej stavby

Dizajn a vývoj prebieha vo Švajčiarsku a tkanina sa vyrába v celej Ázii, čím ponúka zamestnanie a príjem farmárom, pričom zanecháva nízku environmentálnu stopu – banánovníky pri svojom raste nepotrebujú žiadne pesticídy ani vodu navyše a regenerujú sa, keď sú zbavené vlákna. Bananatex® je odolný a plne biologicky odbúrateľný a predstavuje udržateľnú alternatívu k syntetickým látkam, ktoré dnes dominujú na trhu.

AlsedA IKEA taburetka

Ručne tkaná taburetka Alseda obsahuje vlákno banánovníka, Zdroj: IKEA

Na čo sa používa

Banánové vlákno je neuveriteľne pevné a odolné, pričom zostáva mäkké, ľahké a pružné. Navyše nevyvoláva žiadne alergie. Textílie z banánovníka sú priedušné a udržujú telo v chlade aj v horúcich dňoch. Majú prirodzený lesk, vďaka čomu pripomínajú hodváb. Aplikovaním prírodného voskového náteru sa stáva Bananatex® úplne vodovzdorným materiálom. Banánové vlákna sa využívajú aj na výrobu povrazov, rohoží, tkanín, ako aj ručných papierov.

kabelka

Tašky, kabelky, ruksaky vyrobené z kokosových vlákien Malai,. Zdroj: Malai

Malai

Malai je novovyvinutý materiál vyrobený z úplne organickej a udržateľnej bakteriálnej celulózy, pestovanej na poľnohospodárskom odpade pochádzajúcom z kokosového priemyslu v južnej Indii. Ide o pružný, odolný materiál porovnateľný s kožou alebo papierom. Je vodovzdorný a pretože neobsahuje absolútne žiadne chemické prídavné látky, nespôsobuje žiadne alergie, intolerancie ani choroby. „Materiál Nata de Coco sa kvasí na vode z hnedých kokosov počas 12 až 14 dní a následne sa spracuje do formy sladkého dezertu. Nata de Coco je vlastne bakteriálna celulóza,“ opisuje proces Zuzana Gombošová, zakladateľka spoločnosti Malai Biomaterials.

Zuzana Gombošová (1988) je mladá slovenská textilná dizajnérka, ktorá v súčasnosti pôsobí v exotickom štáte Kerala na juhu Indie. Práve tam začala pred piatimi rokmi vyvíjať materiál s názvom Malai, ktorý má ambície stať sa ďalšou alternatívou kože pri výrobe doplnkov. Je kompostovateľný, vegánsky a jeho základ tvorí bakteriálna celulóza vytvorená z vody z hnedých kokosov. Zuzana je absolventkou University of Arts London v odbore Future Textiles a za svoju prácu už stihla získať množstvo dizajnérskych ocenení a umiestniť sa v rebríčkoch ako napríklad Forbes 30 pod 30 (2018).

Na čo sa používa

Malai je veľmi príjemný materiál. Vďaka svojmu úplne prírodnému zloženiu je citlivý na vlhkosť, podobne ako papier alebo koža. Aby bol odolnejší, na jeho povrch sa nanáša tenká vrstva včelieho vosku alebo kokosového oleja. Kokosová koža sa farbí prírodnými farbivami, časom môže vytvoriť jemný lesk alebo patinu. Pomocou Malai môže byť vyrobená široká škála produktov – tašky, topánky, ale má aj interiérové ​​využitie od nábytku cez úložné boxy až po posteľnú bielizeň a vankúše.

stolička TON

Prototyp barovej stoličky so sedákom z kokosovej kože Malai vznikol v roku 2018 v spolupráci s českou značkou Ton. Zdroj: TON

Konope

Spoločnosť Margent, ktorá bola súčasťou januárového veľtrhu Heimtextil, sa nachádza v Cambridgeshire v Anglicku. Na tejto farme sa konope pestuje, zbiera a používa na výrobu inteligentných, inovatívnych produktov. Konopné vlákno je extrémne pevné a odolné vďaka vysokému obsahu celulózy v rastline a plodina pri svojom raste absorbuje CO2. Majiteľ Steve Barron začal pestovať konope na svojej prastarej farme v roku 2017, použil ho ako stavebný materiál pre svoj farmársky dom a teraz spolupracuje s architektmi a dizajnérmi na širokej škále produktov, od obkladov stien cez tašky, ruksaky, domáce potreby až po kozmetické prípravky.

dom z konope, hempcrete

Flat House v Cambridgeshire spoločnosti Margent je dom s nulovými emisiami uhlíka navrhnutý spoločnosťou Practice Architecture, ktorý vo veľkej miere využíva konopný kompozit (tzv. hempcrete) zvnútra aj zvonka, najmä na odkrytých vnútorných stenách. Zdroj: Oscar Proctor

Konope je jedným z najpevnejších a najodolnejších prírodných textilných vlákien. Pevnosť v ťahu konope je až osemkrát väčšia ako bavlny. Medzi najväčších pestovateľov konope patrí Čína, v Európe priznávame prvenstvo Francúzsku (70 % celej európskej produkcie).

Prečítajte si tiež
Udržateľný drevodom pre tri generácie s nízkymi nákladmi na prevádzku

Na čo sa používa

Konope je hodné pre alergikov, odoláva plesniam a baktériám a aj UV žiareniu. Výborne absorbuje prírodné farbivá. Má prirodzené termoregulačné vlastnosti vďaka dutej štruktúre vlákna, takže v lete udrží telo v chlade a v zime zahreje. Výborne odvádza vlhkosť i zápach. Hoci si mnohí myslia opak, v skutočnosti ide o príjemný materiál – oblečenie z konope je časom ešte mäkšie a pohodlnejšie. Konope sa využíva v stavebníctve, nábytkárstve, odevnom priemysle i na výrobu kozmetiky a liečiv.

Prečítajte si tiež
Banánové šupky nevyhadzujte! Viete, ako ich najlepšie zužitkovať v záhrade a získať z nich cenné živiny pre rastliny?

Pyratex

Pyratex, textilná inovátorská spoločnosť so sídlom v Madride, ktorej zakladateľkou je Regina Polanco, vyvíja prírodné, udržateľné a recyklované vlákna na rastlinnej báze. Pracuje so surovinami, ako je bambus, kapok, morské riasy a poľnohospodársky odpad z úrody kukurice, manioku, cukrovej trstiny a cukrovej repy. Bambusové vlákna sa získavajú z certifikovaných bambusových stromov Oeko-Tex® pestovaných v Číne. Na svete existuje viac ako 700 druhov bambusu, ale iba z Ci-Bamboo možno vyrobiť textilné bambusové vlákno. Bambusové vlákno Pyratex® sa pestuje organicky, bez chemických pesticídov, v lesoch certifikovaných FSC® a PEFC™. Základným princípom spoločnosti je textilná zodpovednosť, ktorá zahŕňa podporu zdravia pôdy, dobrých životných podmienok obyvateľov a zvierat.

posteľ so zelenými obliečkami

Ľahučké posteľné obliečky Luna s jemným leskom od firmy Matějovský sú vyrobené z hebkého bambusového saténu. Zdroj: Matějovský

Na čo sa používa

Tkaniny vyrobené z bambusových vlákien sú mäkké a pohodlné, výborne absorbujú vlhkosť a odvádzajú pot. Výhodou bambusu je, že cez noc môže narásť až o 3 stopy, čo z neho robí rýchlorastúci obnoviteľný zdroj. Bambus vo všeobecnosti má široké využitie v architektúre, bytovom i textilnom priemysle. Vyrábajú sa z neho podlahy, pracovné dosky, nábytok, kuchynské doplnky, dekorácie, športové potreby, hudobné nástroje, uteráky, bielizeň, zubné kefky a pod.

Text: Katarína Paukeje
Foto: Matějovský, Oscar Proctor, IKEA, TON, Malai, aspectclimateproject, Ananas Anam, Carolin Pertsch, Thulstrup, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Ekoinfo Nábytok
Tagy: bytové textílie bytový textil
Zdieľať článok
Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmiASB.sk

Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmi

Pamätník troch odbojov: Betónová škrupina chráni staré murivo aj unikátny príbeh jednej českej rodinyASB.sk

Pamätník troch odbojov: Betónová škrupina chráni staré murivo aj unikátny príbeh jednej českej rodiny

Vyberáme plynový kotol do rodinného domuDom z tehly

Vyberáme plynový kotol do rodinného domu

Krádeže na staveniskách sú na Slovensku problémom. Miznú reflektory, drevo aj zbíjačkyASB.sk

Krádeže na staveniskách sú na Slovensku problémom. Miznú reflektory, drevo aj zbíjačky

Diskusia