Zdroj: Towfiqu /iStock

Na mokré oblečenie na radiátoroch radšej zabudnite! Ako v zime správne sušiť bielizeň, aby vnútri nebolo príliš vlhko?

18. 01. 2024
Zdieľať

Pranie a sušenie bielizne sa v zime stáva oveľa náročnejšou prácou. Počasie ani vyššia vlhkosť vzduchu nie vždy dovolia zavesiť ju von, no sušenie v interiéri nemusí vyhovovať každému. Vo vnútri často dochádza k vzniku vlhkejšieho prostredia, ktoré sa pre niektorých stáva spúšťačom nepríjemnej alergie.

Mokré oblečenie v domácnosti dokáže zvýšiť vlhkosť vo vašom dome či byte. Vytvára sa tak prostredie, ktoré môže podporiť vznik plesní. Napriek tomu sa jeho sušeniu v zime nevyhneme. Ako to teda robiť správne?

Proces začína už pred praním

Dobre vysušiť bielizeň sa v zime dá aj bez sušičky. Je však potrebné zvážiť niekoľko krokov, ktoré tento proces podstatne urýchlia.

Predtým ako zapnete práčku, skontrolujte, či nie je preplnená. Priveľký objem bielizne môže ovplyvniť jej efektivitu odstreďovania, preto z nej oblečenie vytiahnete dokrčené a poriadne vlhké, a tak aj dlhšie potrvá, kým vyschne.

Prečítajte si tiež
Práčka je živnou pôdou pre baktérie a plesne. Toto sú kroky, ako sa ich zbaviť

Ak sa to dá, zvážte použitie ďalšieho cyklu odstreďovania, ktorý pomôže zbaviť sa účinnejšie prebytočnej vlhkosti. Nezabudnite však skontrolovať i štítky na bielizni, jemné oblečenie ďalšie rotovanie nemusí dobre znášať. Naopak, pridanie odstredivého cyklu môžete bezpečne využiť napríklad pri džínsovine a uterákoch, pretože patria k odolným látkam.

Náš tip

Ak chcete ušetriť peniaze, použite najvyšší stupeň odstreďovania a oblečenie perte skôr počas dňa, aby ste skrátili čas jeho sušenia.

Po vypraní oblečenie rovno zaveste. Nenechávajte ho v práčke ani v koši na bielizeň, aby nezatuchlo. Ak máte v byte málo miesta, oblečenie môžete zavesiť aj na záclonové tyče alebo na tyč na sprchový záves. Získate tak skryté miesto na sušenie v interiéri a prebytočná voda navyše stečie rovno do odtoku.

Oblečenie visiace na vešiakoch zavesených na garniži.

Ak potrebujete viac miesta na sušenie oblečenia, poslúži vám i garniža na záclony. Zdroj: Toru iStock

Vzdajte sa sušenia na radiátoroch

Sušenie bielizne vo vnútri môže zvyšovať vlhkosť vzduchu a tým aj podporiť vznik plesní. Obzvlášť sa neodporúča sušiť ju na teplých radiátoroch. Voda z oblečenia takto rýchlo kondenzuje, a keďže vetráme omnoho menej ako v lete, chýba i cirkulácia vzduchu. Navyše takto zvyšujete účty za energie.

Ako teda sušiť bielizeň vo vnútri?

  • Neumiestňujte sušiacu sa bielizeň na radiátory, no ani ich nijakým spôsobom neblokujte. Teplo potom udrží vlhkosť na uzde.
  • Na sušenie bielizne si vyberte vhodnú miestnosť, napríklad takú, ktorá sa málo využíva. Na to, aby ste zlepšili cirkuláciu vzduchu, otvorte okno na vetranie. Prípadne využite spôsob nárazového vetrania, teda otvorenia okna dokorán na 15 minút. Intenzívne vetranie ,,vezme“ prebytočnú vlhkosť so sebou von.
Prečítajte si tiež
Pleseň v domácnosti prezradia aj vaše zmysly! Poznáte signály, že ju máte doma a treba ju riešiť?
  • Nevýhodou intenzívneho vetrania je však únik tepla. Ak oň nechcete prísť, využite odvlhčovač, ktorý vlhkosť stiahne do seba a urýchli tým aj samotné sušenie. Napriek väčšej investícii je pomerne praktický. Vlhkosť, ktorú nazbiera, premení na vodu, ktorú môžete neskôr použiť napríklad na zalievanie izbových rastlín.
  • Oblečenie perte po menších dávkach, aby ste nemuseli naraz sušiť kvantum bielizne. Na sušiaku dbajte na dostatočnú vzdialenosť medzi jednotlivými kúskami a v procese ju otáčajte, aby sa sušila rovnomerne a rýchlejšie.
Záber na pohlcovač vlhkosti na zemi pri sedačke

Ak sušíte bielizeň v interiéri, s nadmernou vlhkosťou vám môže pomôcť i odvlhčovač. Zdroj: iStock

Využite každý slnečný lúč

Sušiť oblečenie vonku môžete aj v zime. Čerstvý vzduch bielizeň dobre vyvetrá a tiež zabráni, aby vlhkosť prenikla hlboko do vlákien, čo často vedie k vzniku zatuchnutého pachu. Kým sa do toho pustíte, majte na pamäti nasledujúce rady:

  • Po pridaní ďalšieho cyklu odstreďovania zabaľte každý kus zvlášť do uteráka. Bielizeň opatrne zrolujte, aby uterák nasal čo najviac vlhkosti, stlačte k sebe a začnite rolovať naspäť. Uterák by mal absorbovať dostatočne množstvo vody, a tým aj skrátiť pobyt bielizne vonku.
  • Ak sa rozhodnete bielizeň sušiť vonku, kontrolujte predpoveď počasia a perte počas slnečných dní.
Prečítajte si tiež
Pomôžu vám ušetriť nemalé sumy za elektrinu a chránia životné prostredie. Ako si vybrať energeticky úsporné spotrebiče?
  • Oblečenie dajte vysušiť von čo najskôr – ideálne už ráno, aby bolo na slnku čo najdlhšie. V zime môže tento proces trvať aj 12 hodín, takže zrejme budete musieť i tak bielizeň nechať doschnúť vnútri.
  • Vonku zaveste bielizeň na stojan na sušenie, ktorý sa dá v prípade zmeny počasia ľahšie aj rýchlejšie premiestniť.
Sušiak s bielizňou na balkóne bytu v zime.

Ak bielizeň vonku vyložíte aj s celým sušiakom, rýchlejšie ho v prípade potreby prenesiete dovnútra. Zdroj: Shutterstock

Skúšali ste sušiť mrazom?

Ak ste sa rozhodli pre sušenie vonku, pokojne nechajte oblečenie i vymrznúť. Mráz pôsobí ako prírodná dezinfekcia, ktorá bielizeň zbaví baktérií, parazitov či vírusov a dodá jej aj príjemnú vôňu.

Prečítajte si tiež
Viete, ako zužitkovať ocot pri praní? Toto je 7 dôvodov, prečo by ste to mali robiť

Takéto sušenie je vhodné aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou. Hodí sa ako pre bavlnené oblečenie, tak aj pre posteľnú bielizeň, uteráky a denim. Tmavé tkaniny však odporúčame zavesiť do tieňa, aby nevybledli.

Zamrznuté oblečenie však neskladajte, aby ste nepoškodili textilné vlákna. Radšej ho vezmite dnu, nechajte rozmraziť a už iba jemne dosušte.

Bielizeň vyvesená vonku na šnúre v zime.

Sušenie mrazom je efektívne a poznali ho už naše babky. Zdroj: iStock

Ďalšie tipy na udržanie vlhkosti pod kontrolou

Pokiaľ je to možné, perte v zime menej. Spodnú bielizeň perte po jednom použití, avšak svetrom a džínsom doprajte viac nosení, kým s nimi zamierite do práčky.

Suché oblečenie neskladuje v skrini príliš natesno, ale nechajte mu priestor na dýchanie.

V zime vetrajte intenzívne a krátko a skúste si merať hladinu vlhkosti v domácnosti. Ak je to potrebné, používajte odvlhčovač vzduchu.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock, Shutterstock

Kategória: Relax
Tagy: pleseň v byte pohlcovače vlhkosti práčky Praktické rady sušenie a pranie sušenie bielizne
Zdieľať článok
Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stienDom z tehly

Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien

Diskusia