Zbavte okná a zrkadlá nevzhľadných škrabancov. Poznáme 3 jednoduché triky, ktoré zaberú len pár minút!
Škrabancom na skle sa vyhnúť, zdá sa, úplne nedá. Dobrou správou však je, že poškriabaný sklenený stolík či zrkadlo nemusia nutne skončiť na zbernom dvore. Pri troche trpezlivosti a starostlivosti sa drobných rýh na lesklých povrchoch môžete zbaviť.
Dajte im druhú šancu
Konferenčné či príručné sklenené stolíky sú častými a obľúbenými kúskami nábytku a v interiéroch pôsobia odľahčene. Trendom sú tiež veľké sklenené plochy, schodiskové tabule namiesto zábradlia a, samozrejme, zrkadlá. Tie už dávno nepatria len do kúpeľne, kdekoľvek v interiéri s nimi vykúzlite dokonalú optickú hru. Materiál je teda všestranne použiteľný, avšak náročnejší nielen na údržbu, ale tiež prípadne nežiadúce stopy v podobe škrabancov.
Skúsite sa im vyhnúť?
Sklameme vás, šanca, že sa vám podarí udržať sklá či zrkadlá bez škrabancov, je takmer nulová. Interiér má však slúžiť vám, nie vy jemu a s drobnými neduhmi sa jednoducho treba naučiť žiť.
Sklenené plochy sú na drobné ryhy náchylné rovnako ako drevo. Na vine sú často poháre, taniere, pohodené kľúče či detské hračky. Škrabance však neraz vytvárate aj nevhodnou údržbou či prostriedkami, ktoré pri upratovaní používate. Prach totiž pôsobí ako brúsna pasta. Ak sa teda chystáte čistiť sklo, najskôr ho jemne pretrite mäkkou handričkou, aby ste ho týchto drobných čiastočiek zbavili.
Náš tip
Na umývanie povrchov citlivých na škrabance používajte čistenie teplú vodu s kvapkou tekutého mydla. Práve ono vodu zmäkčí a škrabancom pomáha predchádzať.
Ako sa zbaviť škrabancov na skle a zrkadle?
Nemôžete viac škrabance vystáť? V boji proti nim môžete použiť niektorého z týchto pomocníkov:
1. zubná pasta
Zubná pasta dokáže eliminovať a v niektorých prípadoch až úplne odstrániť škrabance tým, že ich vyplní. Na kúsok handričky alebo prst naneste trošku zubnej pasty a krúživými pohybmi prechádzajte po miestach, kde sa škrabance nachádzajú. Po minúte opláchnite čistou vodou a vyleštite. Celý postup môžete opakovať niekoľko ráz.
2. oxid céru (klenotnícky leštiaci prášok)
Keď oxid céru dokáže vyleštiť šperky, prečo by si neporadil so škrabancami? Na vlhkú mäkkú handričku naneste malé množstvo leštiaceho prášku a krúživými pohybmi prechádzajte po poškodenej ploche. Handrička by mala byť vždy mierne mokrá, aby ste zabránili prílišnému treniu.
3. zmes sódy bikarbóny a vody
V miske rozmiešajte rovnaké množstvo vody a sódy bikarbóny tak, aby vznikla hladká hmota. Poškodené plochy jemnými krúživými pohybmi potrite, umyte vodou a utrite do sucha.
Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock