Zdroj: iStock

Ako zariadiť a opticky zväčšiť malé priestory? Vyskúšajte týchto 7 dizajnérskych trikov

05. 11. 2023
Zdieľať

Môže sa zdať, že plánovanie zariadenia malej izby je náročné a miestami aj frustrujúce. Malý priestor sa tak stáva technickou výzvou, ktorú si len ťažko viete predstaviť ako formu zábavy. Našťastie existuje množstvo trikov, ktoré aj takéto miestnosti dokážu premeniť na útulný, vzdušný a opticky väčší priestor. 

Zamerajte sa na správne farby

Jedným zo základných pravidiel malých izieb je vyhýbať sa tmavým farbám, ktoré interiér opticky zužujú. Radšej vyberajte svetlé odtiene, ktoré v menšej miere doplňte nie príliš tmavými tónmi. Najideálnejšou voľbou je biela, keďže jej odtiene svetlo prirodzene odrážajú, a nie ho pohlcujú. Nepoužívajte však iba čistú bielu, tá pôsobí chladne. Sivobiela vytvorí teplejší efekt. 

Ak na vás však biela pôsobí nudne, pokojne jej doprajte tóny svetlofialovej, ružovej, žltej, svetlomodrej či oranžovej. Priestoru dodáte okrem optického zväčšenia aj žiadaný farebný akcent. Ten sa dá dosiahnuť aj použitím rôznych tapiet. Kombinujte však maximálne dve farby, prípadne jednu farbu a jeden vzor.

Prečítajte si tiež
Malý bezbariérový domček pre rodičov vás ohromí vzdušnosťou a priestrannosťou. On vyrábal, ona zariaďovala

Ďalším trikom na rozjasnenie a rozšírenie priestoru je namaľovať strop izby o niekoľko tónov svetlejšou farbou než steny. Vytvorí sa tým ilúzia výšky a priestoru. Výber náteru so saténovou povrchovou úpravou môže odraziť viac svetla ako matný, ktorý sa ukazuje ako najmenej vhodný.

Rovnaké pravidlá pri výbere farieb uplatňuje aj na nábytok či doplnky a tmavé  vybavenie radšej nahraďte svetlejším. Týmto spôsobom priestor nielen  opticky zväčšíte, ale ho aj prevzdušníte.

Farebné vankúše na bielej posteli.

Biela doplnená farebnými akcentami nenudí, práve naopak. Zdroj: iStock

Viac svetla, prosím

V malých miestnostiach nechajte dnu prúdiť čo najviac prirodzeného svetla. Upustite preto od všetkých úprav týkajúcich sa okien, hlavne ťažkých žalúzií a závesov, a odstráňte aj prebytočné veci z parapetu. Ak si chcete zachovať súkromie, zvoľte si obyčajné rolety a jemné závesy. K spokojnosti chýba ešte jeden malý detail, a tým je čistota okien. Zašpinené okná, prirodzene, dnu neprepustia toľko svetla ako umyté.

Prečítajte si tiež
Stačilo pár zásahov do priečok a hodnota nehnuteľnosti výrazne stúpla. Z jedného bytu boli odrazu dva

Stavte na viacúčelový nábytok

Pri zariaďovaní malých priestorov je všeobecnou snahou využiť každý centimeter na maximum. Preto je vhodné si do týchto izieb zaobstarať viacúčelový nábytok, napríklad vstavanú skriňu siahajúcu od podlahy po strop (ideálne s posuvnými dverami, nie otváracími sa do priestoru).

V spálni či detskej izbe tiež využijete rôzne police na knihy, zásuvky na osobnejšie predmety či nočné stolíky (tie sa dajú využiť rôznymi spôsobmi). Kreativite sa medze nekladú. Na odkladanie vecí či kníh sa vám môže hodiť aj priestor nad posteľou či pod ňou, resp. aj okolo nej.

Prečítajte si tiež
Ako zväčšiť jednoizbový byt bez stavebných zásahov? Majiteľ mal na to presne vymedzený rozpočet, ktorý nesmel prekročiť

Pri zariaďovaní malej izby je dôležité umiestnenie nábytku. V spálni dbajte hlavne na symetriu a posteľ umiestnite do stredu a pozdĺž steny tak, aby neblokovala žiadne okná. Stred izby tiež garantuje jednoduchý prístup k obom stranám postele pri bežných činnostiach, ako je ustielanie a výmena posteľnej bielizne. 

Posteľ s čelom zaplneným knihami.

Posteľ umiestnite do stredu, pozdĺž steny a tak, aby neblokovala okná. Zdroj: iStock

Pridajte reflexné materiály a doplnky

Ak zariaďujete malú kúpeľňu, rozhodnite sa už na začiatku pre svetlú farebnú schému a snažte sa ju dodržať prostredníctvom odtieňov obkladu stien a skriniek. Pri výbere nemusíte ísť nevyhnutne do bielej či smotanovej farby, rovnako dobre odrážajú svetlo aj bledé tóny modrej alebo sivej. V ideálnom prípade doplňte svetlo zvonku prostredníctvom kúpeľňového okienka – ak je to možné, urobte priestor pre strešné okno.

Prečítajte si tiež
Do minimalistickej kúpeľne sa zmestila i práčka a vaňa. Ako dosiahli, že priestor pôsobí tak vzdušne?

Pomôže aj umiestnenie nábytku s lesklým povrchom, zrkadlá či doplnky z kovu či skla. Vytváranie optickej ilúzie priestoru pomocou zrkadiel patrí ku klasickým trikom, ktorý funguje za každých okolností. Hodí sa okrem kúpeľne aj do malých spální – zrkadlová stena dokáže priestor zdvojnásobiť. Tiež vedia dodať miestnosti štýl, a tak sa stávajú nielen praktickou dekoráciou. 

Malá kúpeľňa so zrkadlovou stenou.

Kúpeľňu dokáže skvelo rozjasniť strešné okno aj vhodne zvolená zrkadlová stena. Zdroj: iStock

Uprednostnite kúsky na mieru 

Ak si predsa len neviete dať rady s nábytkom, skúste vybavenie na mieru. Hoci obvykle je jeho cena vyššia, ide o veľmi výhodnú investíciu, ktorá sa vám vyplatí. V prípade spálne zvoľte skriňu navrhnutú tak, aby sa zmestila pod stenu (ak máte napr. podkrovný byt). Dobrú službu vám urobia aj vstavané zásuvky a nočný stolík visiaci na stene. Nielen že maximalizujú každý centimeter podlahy, ale sú to aj štýlové a praktické kúsky do interiéru.

Náš tip

V spálni vám pomôže každý jeden voľný povrch, napríklad aj čelo postele. Dokáže byť nočným stolíkom aj knižnicou – a v tom je jeho flexibilita.

 Zaplňte stenu umením

Nevýhodou malých miestností sú nepochybne aj úzke steny, s ktorými nemáte žiadne plány. Možno bude nasledujúci nápad znieť kontraproduktívne, ale skúste mu dať šancu. Využite stenu na maximum tým, že si z nej vyrobíte malú domácu galériu – povešajte na ňu obrazy či grafiky rôznych veľkostí a tvarov. Stenu umením ozvláštnite, nehovoriac o kreatívnom duchu, ktorý z nej bude plynúť. A to posledné, čo bude návštevníkov pri pohľade na ňu zaujímať, bude jej veľkosť.

Obrazy v čiernom ráme na stene nad gaučom..

Prázdnu stenu pokryte obrázkami rôznych veľkostí – odvráti pozornosť od veľkosti priestoru. Zdroj: iStock

Odoberte pár dekorácií 

Ak zariaďujete malé priestory a hľadáte vhodné doplnky, držte sa zásady, že menej je viac. Radšej si vyberte kvalitné veci a kúsky, ktoré nebudú pôsobiť gýčovito, ako veľa vecí na jednom mieste. Ak už máte izbu zariadenú a prevládajú v nej doplnky v štýle maximalizmu, radšej z nich odoberte.

Prečítajte si tiež
Malý byt so zlou dispozíciou sa zmenil na nepoznanie. Dotvára ho farba, ktorá upokojuje

A napokon miestnosť oživte pridaním izbových rastlín. Okrem kúska prírody a zelene si do priestoru prinesiete aj vlastnú čističku vzduchu. Vo vyčistenom a útulne zariadenom domove sa vám hneď bude lepšie spať. 

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock 

Kategória: Dizajn Navrhovanie interiéru
Tagy: farby v interiéri malá kuchyňa malá kúpeľňa presvetlenie bytu
Zdieľať článok
Ako sa zbaviť lístia na záhrade? Okrem hrabania môžete vyskúšať tieto šikovné postupyUrob si sám

Ako sa zbaviť lístia na záhrade? Okrem hrabania môžete vyskúšať tieto šikovné postupy

Spoznajte odrody bazy čiernej, ktoré spoľahlivo zarodia a majú veľké plodyZáhrada

Spoznajte odrody bazy čiernej, ktoré spoľahlivo zarodia a majú veľké plody

Zima je pre trávnik veľkou skúškou. Vyhnite sa týmto chybám a na jar bude v lepšej kondíciiUrob si sám

Zima je pre trávnik veľkou skúškou. Vyhnite sa týmto chybám a na jar bude v lepšej kondícii

Februárový sprievodca pestovaním: Ktoré plodiny môžeme vysievať už teraz?Záhrada

Februárový sprievodca pestovaním: Ktoré plodiny môžeme vysievať už teraz?

Diskusia