Zdroj: REHAU

Teraz je čas na výmenu okien

31. 03. 2023 Zdieľať

Je všeobecne známe, že okná majú najväčší podiel na energetických stratách v rodinnom dome (15 až 35 %), čo je v čase energetickej krízy pádny argument pre každého, kto má v dome staré okná alebo si chce kúpiť nové.

Z tohto pohľadu sa investícia do kvalitných okien časom vráti a, verte či nie, zvýši hodnotu domu, pretože energetická bilancia ovplyvňuje jeho predajnú cenu. Lídrom na trhu sú z pochopiteľných dôvodov plastové okná. Za toto postavenie vďačia nielen svojim úžitkovým a technickým vlastnostiam, ale aj nespočetnému množstvu dekorov a takmer bezúdržbovej prevádzke. Áno, to je takmer pravda, pretože používateľ sa musí o okno z PVC starať, aspoň raz za čas ho namazať.

Výmena okien v rodinnom dome

Zdroj: REHAU

Podľa odborníkov je technická a morálna životnosť okien 30 rokov. To znamená, že ak ste v 90. rokoch vymenili okná, máte dôvod na nové. Pokrok sa medzitým nezastavil a porovnávať kvalitu a technológiu dnešných okien s tými vtedajšími je ako porovnávať tlačidlové telefóny s inteligentnými.

Inžinieri spoločnosti REHAU, popredného nemeckého dodávateľa okenných profilov, napríklad porovnali energetickú bilanciu okien zo začiatku 90. rokov so súčasnými profilmi a zistili až 76% úsporu energie.

Čo si vybrať? Len na základe toho, koľko ušetrí?

Dnes môžete kvalitu okna z hľadiska energetickej účinnosti posúdiť podľa súčiniteľa prestupu tepla Uw celého okna vrátane zasklenia. Pozor! Trieda profilu a počet komôr nie sú dôležité. Tieto argumenty nič nehovoria. Šikovný výrobca dokáže vyrobiť okno s Uw = 0,63 W/m2K (okná s profilmi SYNEGO, trojsklom a stavebnou hĺbkou 80 mm). Závisí to od zloženia plastu, technológie zvárania kritických bodov a konštrukcie profilov.

Kompozitné okná GENEO

Zdroj: REHAU

Pre zaujímavosť, slovenská technická norma (STN 73 0540 Tepelná ochrana budov) odporúča pre nové budovy Uw = 0,65 W/m2k. Toto viditeľné „rozpätie“ je úctyhodné. A to nehovoríme o špičkových oknách GENEO, ktoré sú vyrobené z high-tech kompozitného materiálu, kde je súčiniteľ Uw dokonca 0,61 W/m2K. Preto sa odporúčajú pre nízkoenergetické a pasívne domy.

Môže sa to zdať ako hra s číslami. Ale nie je to tak. Pokročilá konštrukcia týchto okien dokáže oveľa viac než len ušetriť peniaze. Svojim používateľom poskytne napríklad toľko cenené ticho, pretože útlm hluku okna môže byť až 47 dB. Tí, ktorí žijú v blízkosti rušnej ulice, presne vedia, o čom hovoríme. K tomu pridajte aj bezpečnosť, pretože čím kvalitnejšie je okno, tým lepšie odolá snahám zlodejov o jeho vypáčenie.

Detail kompozitných okien

Zdroj: REHAU

To je nevyhnutné pre všetky okná v domoch a bytoch na prízemí (okná GENEO patria do triedy odolnosti proti vlámaniu až RC3). Nemusíte stavať impozantnú vilu, aby ste ocenili pevnosť a stabilitu kompozitných okien GENEO. Aj pri rekonštrukcii môžete využiť tieto vlastnosti a naplno si vychutnať výhody veľkoformátového zasklenia.

„Otvorené prostredie“ je jednoducho trend, ktorému dnes fandí prakticky každý. Preto sa profily GENEO porovnávajú s hliníkovými profilmi a úspešne sa používajú na výrobu obľúbených a vyhľadávaných HS portálov.

Okná GENEO

Zdroj: REHAU

Všetky plastové okná však majú jedno spoločné. Ani to najkvalitnejšie a najdrahšie okno nemusí splniť očakávania bez kvalifikovanej montáže. Preto je dôležité venovať pozornosť výberu montážnej firmy. Aj v tomto prípade sa veľa zmenilo.

V minulosti sa napríklad pri montáži okien vyplňovali škáry penou. V súčasnosti sa používajú viacúčelové kompresné pásky, ktoré dokonale utesňujú spoje a zabezpečujú parotesnosť vnútri miestnosti a vodotesnosť vonku. Spolu s vhodnou izoláciou eliminujú riziko tepelných mostov. Posledná vec, ktorá by nemala chýbať.

Montáž okien

Zdroj: REHAU

Poprední výrobcovia okenných profilov, ako je REHAU, venujú veľkú pozornosť ochrane životného prostredia, čo znamená, že všetky profily sa dajú 100 % recyklovať a čiastočne použiť na výrobu nových okien bez toho, aby sa znížila ich kvalita – práve naopak.

Ďalšie zaujímavé informácie nájdete na stránke www.rehau.sk.

Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.

Kategória: Okná
Tagy: kompozitné materiály montáž okien okenné profily plastové okná presklené plochy
Zdieľať článok
Prečo sa vám rosia okná a ako ich pred zimou nastaviť, aby ste ušetrili na vykurovaníUrob si sám

Prečo sa vám rosia okná a ako ich pred zimou nastaviť, aby ste ušetrili na vykurovaní

Využite jún v záhrade naplno! Doplňte si záhony a nezabudnite na tieto dôležité práceZáhrada

Využite jún v záhrade naplno! Doplňte si záhony a nezabudnite na tieto dôležité práce

Ako osadiť strešné okno?Dom z tehly

Ako osadiť strešné okno?

Domov má prinášať šťastie a prosperitu. Ako si rozmnožiť obľúbený tučnolist?Urob si sám

Domov má prinášať šťastie a prosperitu. Ako si rozmnožiť obľúbený tučnolist?