Návrh detskej izby očami mladého absolventa interiérového dizajnu

20. 12. 2011
Zdieľať

Názory a imidž mladých ľudí sa menia každú chvíľu, preto je jednoduchosť zmeny interiéru žiadaná. Z tohto dôvodu som sa vo všetkých troch riešeniach snažil o neutrálny návrh interiéru, ktorý sa dá vhodnými doplnkami doladiť podľa osobnosti konkrétneho človeka, ktorý by obýval danú detskú izbu.

Variant A

Podkrovná študentská izba je rozdelená nízkou stienkou na dve funkčné časti – spaciu a pracovnú. Práve toto optické rozdelenie vytvára v zadnej časti intímnu a pokojnú zónu na odpočinok. Priestor izby pôsobí vďaka citlivému použitiu materiálov a farieb veľmi príjemne a čisto. Interiér je farebne neutrálny, a preto je určený rovnako pre dievča, ako pre chlapca. Farebnosť dodávajú priestoru malé akcenty, ktoré si môže obyvateľ izby doladiť podľa svojho vkusu v podobe najrôznejších doplnkov. V tomto návrhu som sa opakovaným použitím motívu trojuholníka nesnažil eliminovať šikmú stenu podkrovia, ale práve naopak – podporil som ju. To sa prejavilo v tvare moderného geometrického závesného svietidla, ďalej v podobe čiernych trojuholníkov vo výplni posuvných dverí skrine alebo v šikmom podhľade. Tento sivý podhľad, ktorý voľne prechádza zo stropu do maľby čelnej steny, je hore podsvietený žiarivkami ako doplnkovým osvetlením interiéru. Nábytok je z masívneho dreva a čelné plochy dvierok sú v bielom lesklom dekore. Drevenú parketovú podlahu oživuje štvorcový koberec s pestrou farebnosťou.


Variant A

Variant A
Vojtěch Moškoř


Variant A

Variant A
Vojtěch Moškoř

Variant B

Interiér izby je navrhnutý v kombinácii troch farieb – bielej, čiernej a modrej. Nábytok (písací stôl, kontajner, posteľ) má biely povrch. Kontrastná čierna farba je použitá ako výplň posuvných dverí skrine a zásuviek variabilného kontajnera pod písacím stolom. Pohyblivý kontajner na kolieskach má tri zásuvky na dvoch opačných stranách. Hlavný úložný priestor vo forme skrine Indeco je vsadený do otvoru cez celú jednu stenu izby. Je rozdelený na dve samostatné skrine, ktoré sú umiestnené nad sebou. Každá z týchto samostatných horizontálnych skríň je rozdelená na tri časti kryté posuvnými dvermi a v jednom prípade výklopnými dvermi. Výklopné dvere sú umiestnené nad posteľou a priestor za nimi slúži na uskladnenie prikrývky a vankúša. Horný rad výplne posuvných dverí je vyplnený pieskovaným sklom a nasvietený diódovým osvetlením v troch odtieňoch modrej. Farebnosť svetla sa môže meniť podľa potrieb a nálady obyvateľa izby. Nad skriňovým nábytkom sa nachádza dlhá nika určená na odkladanie predmetov či kníh. Striktne pravouhlý interiér odľahčuje kruhový koberec s nepravidelnými farebnými plochami, stropné valcové svietidlo a relaxačné svetlomodré čalúnené kreslo, určené napríklad na čítanie alebo na posedenie pri návšteve.


Variant B

Variant B
Vojtěch Moškoř


Variant B

Variant B
Vojtěch Moškoř

Variant C

Napriek tomu, že táto izba nepatrí k najväčším, ponúka dostatok úložného priestoru vo forme políc a priestornej skrine. Tá je rozdelená na dve časti. Prvá slúži ako šatník, druhú časť tvorí policový systém na uskladnenie najrôznejších vecí. Zakrývajú ich posuvné dvere. Prvé dvere majú čiernu výplň, druhé magnetickú na uchytenie obrázkov a iných dokumentov, dôležitých pre obyvateľa izby. V návrhu je na magnetickej tabuli použitý motív komiksu, ktorý daný priestor oživuje a farebne rozohráva. Pod oknom je umiestnený veľký pracovný stôl so zásuvkami a zabudovaným úložným priestorom na prikrývku a vankúš. Jednoduchá jednolôžková posteľ poskytne kvalitný odpočinok. V priestore medzi posteľou a vstupom do izby je umiestnená veľká a pohodlná taburetka. Na stene vedľa dverí do miestnosti je zavesený televízor a pod ním sa nachádza nízky úložný priestor, poprípade toaletný stolík pre slečnu. Posteľ a stôl sú vyrobené z masívneho smrekového dreva a korpus skrine s policami sú vyhotovené v rovnakom farebnom odtieni. Vzhľadom na použité neutrálne farby dokáže interiér bez väčších zásahov rýchlo reagovať na častú zmenu vkusu dospievajúceho človeka a prispôsobiť sa jeho štýlu.


Variant C

Variant C
Vojtěch Moškoř


Variant C

Variant C
Vojtěch Moškoř


Návrh detskej izby očami mladého absolventa interiérového dizajnu

1051646
Vojtěch Moškoř

   Pôdorys – variant A                                           Pôdorys – variant B                                         Pôdorys – variant C

 

Vojtěch Moškoř z Frýdku-Místku (ČR), absolvent bakalárskeho štúdia interiérového dizajnu na Technickej univerzite vo Zvolene. Plánuje pokračovať v nadväzujúcom magisterskom štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.
Motto: Aj malý zásah môže znamenať VEĽKÚ zmenu.
vojtech.moskor@seznam.cz,
www.mv-design.ic.cz

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: interieru návrh interiéru
Zdieľať článok

Diskusia