Zdroj: iStock

14 tipov, ako prakticky prerábať aj s obmedzeným rozpočtom

19. 05. 2023
Zdieľať

Ako prerobiť byt prakticky, no zbytočne pritom nepreplatiť a neplytvať časom? Tipy, ktoré v praxi nazbierali čitatelia aj redakcia, vám pomôžu nerobiť rovnaké chyby ako tí pred vami.

8. Niekedy sa šetriť nevyplatí

Pri veciach, ktoré sú zabudované a komplikovane sa menia (ako je trebárs podlaha), takže zrejme ostanú v byte viac rokov, nie je dobré robiť veľké kompromisy v kvalite.

spálňa so vstavanou skriňou a drevenou podlahou

Zdroj: Muuto

V týchto prípadoch určite dobre zvážte, či sa vám úspora vyplatí. Napríklad cenový rozdiel medzi vinylovou a laminátovou podlahou nie je až taký veľký, aby vám to stálo za to, že budete svoje rozhodnutie mnoho rokov ľutovať.

drevené posuvné dvere v tehlovej stene

Zdroj: MIRJAN

9. Posuvné dvere stoja za to

Dvere, ktoré sa zasúvajú do steny, dokážu ušetriť veľa dôležitého miesta – najmä v úzkych a frekventovaných priestoroch, akými bývajú chodby či predsiene, z ktorých sa vchádza do niekoľkých miestností.

Vyžadujú si novú priečku so zabudovaným stavebným puzdrom a nie je to lacná záležitosť, no je to investícia, ktorá sa určite vyplatí. Najmä ak si uvedomíte, koľko rokov by vám klasické dvere zavadzali. Lacnejšou alternatívou sú dvere, ktoré sa posúvajú pred stenou. Tie však predstavujú isté obmedzenie napríklad pri umiestnení nábytku.

prázdny interiér s pódiom, bez dverí

Zdroj: iStock

Nebojte sa dvere najskôr zvesiť. Chcete si  túto zmenu overiť skôr, než sa pustíte do náročnej stavebnej úpravy? Jednoducho dvere zveste, odložte a nahraďte na nejaký čas závesom. Vyvesením dverí môžete dodať miestnosti aj pocit väčšieho a vzdušnejšieho priestoru – ak necháte voľný otvor napríklad medzi obývačkou a kuchyňou či halou.

Prečítajte si tiež
Ako si správne vybrať interiérové svietidlá

10. Viac svetla

Zmenou, ktorá vás nemusí vyjsť veľmi draho, je doplnenie svietidiel, prípadne ich výmena za také, ktoré sa dajú stmievať či svietia s odlišnou intenzitou.

V každej miestnosti by malo byť viac rôznych zdrojov svetla, aby ste pomocou nich mohli meniť atmosféru a zároveň využívať rozličné osvetlenie pri rôznych činnostiach.

Určite nestačí jedno centrálne svietidlo. Doplňte k nemu aj ďalšie – stojacie, stolové (umiestnené hoci aj na policiach) či nástenné lampy. Bude to zmena, ktorá vás určite prekvapí – z interiéru budete mať odrazu celkom iný pocit.

spálňa s ružovými a žltými stenami

Zdroj: John Lewis

11. Vynovte steny

Steny sú základom interiéru. Ak chcete dodať svojmu bývaniu novú „šťavu“ pomocou zaujímavých stien, máte hneď niekoľko možností.

  • Vymaľujte. Chce to čas, no nie je to veľmi drahá zmena, najmä ak maľovanie zvládnete svojpomocne. Stačí pritom iný odtieň stien a získate celkom iný dojem.
  • Vyberte si zaujímavú tapetu. Celkom postačí na jednu stenu, ktorá sa tak stane dominantou miestnosti. Páčia sa vám výrazné kvety, tehlový obklad alebo abstraktný vzor? Nie je problém vybrať si takúto tapetu za rozumnú cenu.
  • Vytvorte galériu. Ďalší spôsob, ako za pár drobných upriamiť pozornosť na originálnu stenu. Fotografie alebo plagáty môžete zavesiť priamo na ňu alebo poukladať na police.

12. Zmeňte detaily

To platí nielen pri stenách, ale aj pri nábytku. Ak napríklad kuchynská linka (či hocijaká iná skrinka) funguje, ako má, stačí natrieť dvierka inou farbou.

kuchyňa s ružovými a zelenými skrinkami

Zdroj: Armac Martin

Je to jednoduchá a pomerne lacná úprava, zato s intenzívnym efektom. A ak k tomu vymeníte aj pracovnú dosku a úchytky, bude to výrazná zmena, ktorá vás určite poteší.

13. Zmena môže byť aj zadarmo

Ak sa vám v byte žiada zmena, môžete ju dosiahnuť aj bez stavebných úprav. Niekedy stačí inakšie preskupiť nábytok, napríklad vytvoriť v miestnosti zóny dané jeho usporiadaním, a všetko bude zrazu fungovať aj pôsobiť odlišne.

obývačka so žltou sedačkou

Zdroj: Nest

Skúste sa na „prevádzku“ v byte pozrieť trochu inak, s odstupom. Môže vám v tom pomôcť aj program na navrhovanie interiéru – vďaka nemu si minimálne ušetríte namáhavé „cvičenie“ pri presúvaní nábytku hore-dolu.

Prečítajte si tiež
Triky, ako presunom nábytku lepšie využiť priestor

14. Využite bezplatnú verziu programu

Veľkou pomocou pri plánovaní zmien v interiéri je program, v ktorom si môžete priestor navrhnúť tak, aby ste si všetko vedeli reálne predstaviť. Na 2D aj 3D návrh interiéru je pritom dostupných niekoľko bezplatných softvérov – k najobľúbenejším patria SketchUp, Planner 5D, Floorplanner a HomeByMe (ten používali aj Katka s Rafaelom). Stačí si vybrať, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Text: Erika Kuhnová, Mirka Maceková
Foto: House doctor, IKEA, Westwing, Muuto, John Lewis, Armac Martin, Nest, iStock
Zdroj: časopis Môj dom

 

 

 

2 / 2
Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: maľovanie interiéru presvetlenie bytu rekonštrukcia bytu rozvody tapetovanie úsporná domácnosť
Zdieľať článok
Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietkyUrob si sám

Chystáte sa maľovať? Pozrite sa, ako správne oškrabať omietky

7 jednoduchých tipov, s pomocou ktorých bude maľovanie stien ešte jednoduchšieUrob si sám

7 jednoduchých tipov, s pomocou ktorých bude maľovanie stien ešte jednoduchšie

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchloUrob si sám

Ako namaľovať škaredý starý radiátor úsporne a rýchlo

Odborníci nám prezradili svoje know-how: S týmito radami vymaľujete steny v interiéri ako profesionál!Urob si sám

Odborníci nám prezradili svoje know-how: S týmito radami vymaľujete steny v interiéri ako profesionál!

Diskusia