Ako to vyzerá, keď byt starne spolu s domácimi

18. 07. 2019
Zdieľať

V modernej architektúre sa čoraz častejšie hovorí o domoch, ktoré starnú spolu s majiteľmi. Vekom sa mení ich fasáda alebo poskytujú flexibilné riešenia interiéru. Počuli ste však už o byte, ktorý starne spolu s domácimi?

Manželský pár je natoľko zamilovaný do svojho bytu na Petrskom námestí v Prahe 1, že v ňom chce zostarnúť. Potreboval však rekonštrukciu. Hlavným prianím manželov bola originalita nového interiéru, použitie prírodných materiálov, ktoré nebudú pôsobiť umelo a budú spolu s majiteľmi starnúť. 

Eleganciu a priam umeleckú hodnotu interiéru architekti dodali kombináciou béžovej, oceľovomodrej farby a medi, ktorá do celého bytu vniesla nádych luxusu. Tieto farby zjednocujú celý priestor.


jedálenský stôl

jedálenský stôl
ZOAA

Medená kuchyňa

Zaujala nás pracovná doska v kuchyni, ktorá je vrátane drezu z medi. Meď vekom pracuje, dostáva patinu a kuchyňa bude každý rok vyzerať o trošku ináč. Majitelia sú touto myšlienkou nadšení, majú radosť z každého otlačku a šrámu, ktorý na doske zostane. Osvetlená nika a polica sú taktiež z medi. 

Meď je použitá aj v ostatných izbách v rôznych formách – medené svietidlá, hodiny, vetracie šachty a menšie detaily.    


manželská posteľ

manželská posteľ
ZOAA

Čo tvorí zvyšok dispozície bytu?

Okrem kuchyne a spálne byt disponuje ďalšou miestnosťou, ktorú domáci používajú ako relaxačnú, prípadne hosťovskú. Kútik na čítanie tvorí nika s lavicou a policami na knihy. V chodbe je použitá aj prírodná koža – na poličke na doplnky a na závese pre kabáty. V byte sa nachádzajú dve kúpeľne. 


kúpeľňa v byte

kúpeľňa v byte
ZOAA

Detaily, ktoré dotvárajú charakter bytu

Celý priestor pôsobí vzdušne a sviežo, harmonizujú ho závesy dlhé po zem, koberčeky, vankúše, prírodné textílie s výraznou textúrou, nábytok na mieru. Nechýbajú detaily zdôrazňujúce jedinečnosť bytu v  historickej zóne Prahy. 

Prečítajte si tiež:

Dokonale premyslená rekonštrukcia tehlového bytu v Trenčíne + VIDEO

Všimnite si hodiny na stene obývacieho priestoru, sympatické i praktické okienko medzi obývačkou a kuchyňou, tapety v spálni, ktoré opisujú históriu hlavného mesta ČR. Tapeta za posteľou je vytvorená podľa pohľadnice starej Prahy. V kúpeľni nájdete zaujímavý spôsob vešania uterákov – drevené kruhy. 


medená kuchyňa

medená kuchyňa
ZOAA

 

Byt La Corte v skratke

architektonický ateliér: ZOAA

architekti: Jakub Zoula, Lenka Zoulová

realizácia: 2015

úžitková plocha: 81 m²

lokalita: Petrské námestie, Praha 1

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ZOAA

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: nábytok na mieru rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia