Zdroj: Kalle Sanner

Bývanie štvorčlennej rodiny v borovicovom lese prekvapuje aj po rokoch. V netypickom dome na vykurovaní takmer nič neminú!

04. 09. 2024
Zdieľať

V prostredí švédskej prírody vyrástla unikátna Vila Nyberg, ktorá svojím oblým tvarom a premysleným dizajnom zaujme nielen vzhľadom, ale aj praktickými energetickými riešeniami. Tento prvý pasívny dom z dielne Kjellgren Kaminsky prekvapuje aj po rokoch svojou inovatívnosťou a prístupom k udržateľnému bývaniu.

Napriek tomu, že už prešlo viac ako desaťročie od prvotného plánu štúdia Kjellgren Kaminsky a realizácie ich typového pasívneho domu, stavba má čo povedať i dnes. Už na prvý pohľad zaujme svojím oblým tvarom, ktorý rozhodne nie je prvoplánový.

Vila Nyberg, pomenovaná po majiteľoch, je prvá z celej série pasívnych domov od tohto ateliéru vo Švédsku, samozrejme, prispôsobená na mieru rodine.

Pohľad bočnú časť kruhovej vily Nyberg s drevenou fasádou uprostred borovicového lesa.

Z menších okien súkromných miestností sú výhľady na vysoké stromy, denná zóna a terasa na streche pozerajú na jazero. Zdroj: Kalle Sanner

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Pasívne domy pre všetkých

Obvyklé typové domy majú neraz dosť ďaleko od ekologickosti, úsporných riešení a spolupráce s prírodným okolím (česť výnimkám). Takto uvažovali architekti z ateliéru Kjellgren Kaminsky, keď dostali nápad vytvoriť príjemné pasívne bývanie dostupné pre širšie vrstvy. Prototyp celej série s nezvyčajným tvarom dosiahol hodnoty, ktoré aj po rokoch prekvapujú.

Prečítajte si tiež
Cez mobil doplníte aj vodu v kúpacom jazierku! Inteligentná pasívna drevostavba dokáže ešte oveľa viac

Čo sú to vlastne pasívne domy? „Sú to extrémne dobre izolované budovy, ktoré sa z veľkej časti vyhrievajú energiou už prítomnou v budove – ľudia i domáce zariadenia generujú veľa energie. Naše energetické simulácie ukázali, že táto vila bude mať spotrebu energie na vykurovanie iba 25 kWh/m² za rok. Naším cieľom bolo sprístupniť túto ekologicky priateľskú stavebnú techniku pre všetkých,“ tvrdí architekt.

Dôležitou vlastnosťou pasívneho domu je aj vzduchotesnosť. Test prievanu ukázal nový švédsky rekord: 0,038 l/sm² pri 50 Pa.

Pohľad na kruhovú vilu Nyberg s drevenou fasádou uprostred borovicového lesa.

Okrúhly tvar vily eliminuje tepelné mosty a znižuje plochu obvodových stien domu. Zdroj: Kalle Sanner

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Zamerané na úsporu energie

Najdôležitejšie pri hľadaní možností, ako ušetriť na energiách, bolo umiestnenie stavby na pozemok a navrhnutie optimálneho tvaru. Ako najvhodnejší sa ukázal kruhový pôdorys a do výšky postupne rastúce horné podlažie.

Prečítajte si tiež
Typová drevostavba vyniká jedinečnosťou. Postavili ju v pasívnom štandarde a s vlastným jazierkom

Vila sa nachádza pri jazere v borovicovom lese v centrálnej časti Švédska. Obývacia izba a kuchyňa sa otvárajú k výhľadom na jazero, súkromnejšie miestnosti, ako spálne a kúpeľne, sú situované na druhej strane domu s menšími oknami s výhľadom na les.

Moderný interiér kruhovej vily Nyberg s jedálenským stolom a červenou sedačkou s taburetom v časti s obývačkou.

V najväčšom otvorenom priestore domu, teda dennej zóne, najlepšie vidno zakrivenie pôdorysu. Zdroj: Kalle Sanner

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Čo miestnosť, to iný výhľad

Okrúhly tvar vily eliminuje tepelné mosty a znižuje plochu obvodových stien domu. Kruhový pôdorys ovplyvňuje spôsob života v dome – počas dňa sa pohybujete z miestnosti do miestnosti a zažívate rôzne výhľady i svetelné podmienky. Ako vraví pán domáci, pohyb po vile má svoje osobité čaro:

„Je nedeľné ráno a čítam noviny v kuchyni. Odtiaľto vidím takmer celý dom. Kuchyňa a obývacia izba tvoria jeden veľký otvorený priestor. Z neho vedú popri stredovom átriu dve chodby, ktoré spájajú dennú zónu so spálňami. Keď sa pozriem do átria, vidím dvere do spální, kde naše deti ešte stále sladko spia,“  opisuje.

Pohľad von oknom z obývačky vily Nyberg na borovicové stromy a jazero v pozadí.

Keď sa počas dňa pohybujete z miestnosti do miestnosti, zažívate rôzne výhľady i svetelné podmienky. Zdroj: Kalle Sanner

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Na mieru rodinnému rytmu

Dom je ako ciferník hodín rozdelený na štvrtiny podľa aktivít, ktorými rodina zvyčajne trávi čas v jednotlivých fázach dňa. Nybergovci napríklad vedeli, že spánkom trávia sedem hodín denne, takže tento údaj je proporcionálne zastúpený aj v dizajne domu. „Nielenže je to logické, ale vďaka tomu sme mohli dizajn prispôsobiť na mieru obyvateľom domu. Je to prvok, ktorý umožňuje majiteľom maximalizovať využitie priestoru, ktorý majú k dispozícii,“ zdôrazňujú autori projektu.

Prečítajte si tiež
Ušetrili na ploche, nemuseli šetriť na materiáloch. Praktický pasívny domček neďaleko Nitry

Okrem vzduchotesnosti, ktorou tento dom prekonal všetky predchádzajúce švédske štandardy, stojí za zmienku maximalizácia využitia solárnej energie. Vďaka nim budova dosahuje spotrebu tepla len 25 kWh/m² za rok.

 Villa Nyberg

Kto tu býva: Rodina s dvoma deťmi a so silným vzťahom k prírode i k úspornému spôsobu života.
Autor: Kaminsky Arkitektur
Podlahová plocha: 156 m²

Text: Sabína Zavarská
Foto: Kalle Sanner

Zdroj: Časopis Môj dom špeciál

Kategória: Navrhovanie interiéru
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračnéDom z tehly

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračné

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Diskusia