Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Jedinečný byt v eklektickom štýle upúta snáď každého

13. 01. 2021
Zdieľať

Malý byt v historickej budove z 19. storočia v centre talianskej Verony dostal doslova druhý život. Architekt z neho vytvoril plne funkčný priestor, ktorý prekvapuje kombináciami na prvý pohľad nekombinovateľného.

Spája to, čo by sa iní možno neodvážili spojiť, pýši sa detailmi, ktoré si všimnete na každom kroku. Výsledkom je svieži a veľmi zaujímavý eklektický priestor s výrazným charakterom, pretkaný zaujímavými odkazmi.

Prečítajte si tiež
Úplne iný byt: Dominantné oblúky a luxus aj napriek malej ploche

Majiteľ bytu si želal na malom priestore zachovať aspoň niečo z pôvodného priestoru. Snahou architekta bolo vyjadriť súvislosť s historickou budovou, v ktorej sa byt nachádza.

Obývačka s modrou pohovkou

Obývacia izba je svetlá a príjemná. Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Keďže byt má dosť obmedzený priestor, architekt využil silu materiálov a ich výrazu. Všimnite si vzor rybej kosti, do ktorého sú poukladané parkety a terrazzový obklad v kúpeľni. Výsledkom detailnej rekonštrukcie je funkčný, jednoduchý priestor, ktorý jedinečným prístupom autora premeny upúta snáď každého. Samozrejme, to neznamená, že každému sa takéto eklektické dielo bude páčiť.

Spálňa v eklektickom štýle

Krytina, ktorá je v kúpeľni, je použitá aj na nočnom stolíku v spálni. Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Drevené trámy, spojenie vodorovných a zvislých prvkov

„Dialóg s klientom nám umožnil zachovať niektoré vlastnosti pôvodného priestoru. Napríklad drevené trámy, ktoré sme integrovali do súvislých odkazov, vďaka ktorým je tento byt jedinečný a živý. Drevené obloženie v obývacej izbe sa opakuje aj v spálni. Elegancia je sústredená v uzloch medzi zvislými a vodorovnými prvkami. Krytinu, ktorá je v kúpeľni, sme nepoužili len ako povrch stien, ale aj na nočný stolík v spálni,“  vysvetľuje architekt Carlo Cretella originálny prístup, vďaka ktorému dostal byt silný výraz. Zaujímavá hra krížových odkazov pokračuje aj ďalej.

Terrazzový obklad v kúpeľni

V kúpeľni je terrazzový obklad. Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Maľba odkazuje na kreslo, parkety sú aj na stolíkoch

Podobné odkazy vo forme použitia rovnakého materiálu na rôzne účely nájdete na viacerých miestach. Parkety ukladané do vzoru rybej kosti si môžete všimnúť aj na konferenčných stolíkoch v obývačke. Nielen materiály, ale aj farby tu majú veľkú výrazovú silu. Zaskočí vás hneď po vstupe do bytu.

Prečítajte si tiež
Premena starého bytu s nepraktickou dispozíciou na moderný priestor pre mladý pár
Výrazná maľba a kreslo

Maľba hneď pri vstupe ladí s kreslom. Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Maľba pri vchode núti každého, kto vstúpi, aby si okamžite všimol asociáciu s kreslom. Je to ako magnet, ktorý vás hneď zameria na obývaciu izbu – svetlý stredobod bytu, z ktorého je výhľad na malú terasu zariadenú ako oddychová zóna. Môže slúžiť na relax pri káve, ale aj na posedenie s priateľmi.

Oddychová zóna na terase

Malá terasa je zariadená ako oddychová zóna. Zdroj: Studio Fotografico 13Lab

Eklektický byt s terasou

Architektonicky ateliér: Carlo Cretella Architetto
Architekt: Carlo Cretella
Lokalita: Verona, Taliansko
Realizácia: 2019
Plocha: 45

Sabína Zavarská
Foto: Studio Fotografico 13Lab

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty drevené parkety drevené trámy eklektický štýl moderné bývanie
Zdieľať článok

Diskusia