Zdroj: Norbert Tukaj

Úplne iný byt: Dominantné oblúky a luxus aj napriek malej ploche

09. 01. 2021
Zdieľať

Byt sa nachádza vo Vilniuse, v budove z 19. storočia. V okolí stavby stoja ďalšie budovy z 19. až 20. storočia postavené v eklektickom štýle. Nechýbajú zaujímavé detaily architektúry z tohto obdobia, ktoré prostrediu dávajú nádych elegancie a luxusu.

Cieľom architektov pri rekonštrukcii bytu v historickom dome bolo vniesť do interiéru miestneho ducha a vytvoriť miesto, kde sa spája moderný životný štýl s dotykmi minulosti.

Oblúky v rôznych funkciách

Dominantnou črtou bytu je hra s oblúkmi – typickým prvkom architektúry tohto obdobia. Nájdeme ich na viacerých miestach a v rôznych funkciách. Slúžia ako prechod do inej miestnosti alebo nika, do ktorej sú vsadené úložné priestory, či zvýraznený výklenok medzi dennou zónou a spálňou. Vďaka veľkému výklenku sa podarilo vytvoriť čistú obývaciu izbu –dvere, ktoré by ju inak rušili sú skryté v tomto veľkom oblúku.

Výklenok z chodby do obývačky

Výklenky dominujú v celom byte. Zdroj: Norbert Tukaj

Eklektická obývačka a kuchyňa

K elegancii obývačky prispela aj jednoduchá kuchynská časť. Zdroj: Norbert Tukaj

Kuchyňa bez skriniek na stene

K elegancii obývačky prispela aj jednoduchá kuchynská časť – chladničku a skrinky sa podarilo ukryť do ďalšieho menšieho výklenku. Vďaka tomu tu nenájdete žiadne horné skrinky kuchynskej linky. Celú kuchyňu predstavuje jeden ostrov s pracovnou plochou, drezom i zabudovaným sporákom.

Prečítajte si tiež
Moderný byt v historickom dome s netradičným kuchynským prvkom

Sivočierna farba ostrovčeka kontrastuje s bielou stenou, kontrast zjemňuje béžová podlaha. Na mieste, kde by sme očakávali zavesené skrinky, visí farebná abstraktná maľba. Jednoduché, vzdušné a čisté riešenie, ideálne pre spojené priestory. Inšpiratívnou bodkou za celkovým dizajnom bytu sú smaragdovozelené dvere a úložné priestory vo vstupnej chodbe.

Historické dvere

Byt má nádherné historické dvere. Zdroj: Norbert Tukaj

Vstavaný nábytok v spálni, svetlé farby, čierne doplnky

Za dverami ukrytými vo veľkom oblúku sa skrýva spálňa. Celú jednu stenu zaberá vstavaný biely nábytok na mieru, v ktorom je šatník i knižnica. Posteľ je od nábytku oddelená tapacírovaným záhlavím s nočnými stolíkmi a osvetlením.

Vstavané skrine a posteľ

Vstavaný biely nábytok v spálni je vyrobený na mieru. Posteľ má tapacírované záhlavie. Zdroj: Norbert Tukaj

Za ďalšími dverami vo veľkom oblúku sa skrýva kúpeľňa. Táto miestnosť ladená do svetlých farieb má oblúkový strop. Architekti do nej umiestnili aj niku s odkladacím priestorom a oblúkom navrchu. Ani zrkadlo nemá pravouhlé tvary. Celý interiér dopĺňajú minimalistické čierne svietidlá a ďalšie doplnky. Chodbu opticky zväčšuje zrkadlo.

Kúpeľňa s oblúkom a zrkadlom

Kúpeľňa je ladená do svetlých farieb a má oblúkový strop. Zrkadlo vyniká zaujímavým tvarom. Zdroj: Norbert Tukaj

Kombinácia tvorivosti, porozumenia, ale aj vedomostí

To, že architekti zo štúdia HEIMA architects stavajú na vysokých štandardoch a kvalitných materiáloch, vidno už na prvý pohľad z fotiek. Bez vedomostí a tvorivosti by to však nešlo. Štvorica študovala na rôznych architektonických školách a v ateliéroch vo Švajčiarsku, Belgicku, Španielsku, Holandsku a Litve. Viaceré z ich projektov si zaslúžili nielen domáce ocenenia.

Prečítajte si tiež
Inšpiratívna rekonštrukcia opusteného domu: Vo vnútri dynamika moderného sveta, zvonku dýcha história

Byt vo Vilniuse

Architektonický ateliér: HEIMA architects
Lokalita: Vilniu, Litva
Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Norbert Tukaj

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bytové doplnky byty eklektický štýl historický byt moderné bývanie
Zdieľať článok

Diskusia