02. 12. 2005
Zdieľať

Som pravidelnou odberateľkou (predplatiteľkou) časopisu Môj dom. Veľmi ma zaujal článok Nepraktická kuchyňa, v ktorom ste jednej čitateľke, ktorá mala veľmi neprakticky navrhnutú kuchyňu, perfektne poradili a ponúkli viacero možností riešenia. Vaše návrhy sa mi páčia, preto aj ja by som vás chcela poprosiť, či by ste mi mohli poradiť s mojou kuchyňou, ktorá by sa mala osadiť do novostavby. Bola som v niekoľkých kuchynských štúdiách, ale všade len nakreslili to, čo som im ja ako laik „nadiktovala“, len moju neodbornú predstavu. Neviem, či je môj návrh dosť praktický, či napríklad spotrebiče nie sú príliš ďaleko od seba: chladnička, rúra a potravinová skriňa a ostatné usporiadanie skriniek a tak ďalej. Prosím vás, navrhnite mi nejaké dobré a praktické riešenie.
M. Križanová


Kuchynská abeceda

36381
Roman Chrascina

Náš dvorný riešiteľ architekt Roman Chrascina sa pri návrhoch inšpiroval abecedou a pripravil hneď tri varianty, ktoré by sme mohli podľa tvaru linky označiť písmenami U, I a L. Každý z návrhov znamená trochu iný prístup ku kuchyni, dalo by sa povedať, že každý z variantov svedčí inému kuchárovi.


1. návrh – kuchyňa v tvare U


Kuchynská abeceda

36382
Roman Chrascina

Už na prvý pohľad je zrejmé, že dispozícia sa radikálne zmenila. Komoru, ktorá odkrajovala poriadny kus miestnosti, nahradili priestranné skrine na potraviny a riad. Nevýhodou kuchynskej linky v tvare U sú dva hluché kúty. Ak chceme úplne a najmä pohodlne využívať ponúkaný priestor, nezaobídeme sa bez finančne o čosi náročnejších turniketov a pod. Podmienkou drezu umiestneného pod oknom je výsuvná batéria. Bezprostrednému susedstvu umývacieho a varného centra možno predísť posunutím sporáka doprostred linky. Každej gazdinke (či gazdovi) však príde vhod, že má všetko potrebné doslova na dosah ruky, riešenie ponúka dostatok odkladacieho priestoru a umožňuje bezprostrednú komunikáciu medzi kuchárom a stolovníkmi.

2. návrh – kuchyňa v tvare I


Kuchynská abeceda

36385
Roman Chrascina

Pri tomto riešení ide vlastne o dve I – veľké v podobe kuchynskej linky s umývacím centrom a väčšinou spotrebičov a malé i uprostred kuchyne slúži ako varné centrum. Ostrovček dnes patrí medzi veľmi populárne riešenia, kuchyňa je vzdušná a priestranná. Aj v tomto prípade špajzu nahradila potravinová skriňa, ale s oveľa menšími rozmermi než pri variante U. Jedálenský stôl sa dá prisunúť k varnému centru, ale jeho umiestnenie do voľného priestoru ocenia najmä vychýrení kuchári, ktorí pomerne často hostia početnejšie výpravy stravníkov – okolo stola je dosť miesta pre päť či viac hostí. Nevýhodou riešenia je, že sporák uprostred miestnosti si vyžaduje osobitný prívod elektriny či plynu v podlahe a ani masívny digestor uprostred miestnosti nemusí vyhovovať každému. V miestnosti sa však dá pomerne voľne pohybovať, pomocníci sa kuchárovi nepletú do cesty a dispozícia evokuje pocit veľkej kuchyne.

3. návrh – kuchyňa v tvare L


Kuchynská abeceda

36389
Roman Chrascina

Tretí variant zachováva oddelenú špajzu, aj keď v trochu pozmenených proporciách. Vďaka tomu sa v nej našlo miesto i na práčku. Výmena klasických dverí za posuvné umožní variabilnejšie využitie celého priestoru komory. V rohu miestnosti stoja vedľa seba veľké spotrebiče – chladnička, mraznička či rúra na pečenie, varná doska našla svoje miesto v kratšej „nohe“ písmena L. Drez pod oknom síce vyžaduje výsuvnú batériu, kuchárovi sa však naskytá skvelý výhľad priamo od pracovnej dosky. Riešenie ponúka dostatočný priestor na plnohodnotné stolovanie celej rodiny, v kúte sa našlo miesto aj na nízky príborník. Na prvý pohľad je však zrejmá príliš veľká vzdialenosť medzi chladničkou, rúrou a kuchynskou linkou. Rohová skrinka by si žiadala vybavenie turniketom.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň Navrhovanie interiéru
Tagy: abeceda kuchyňa návrh riešenie
Zdieľať článok

Diskusia