Zdroj: Šárka Horáková

Moderná vidiecka drevenica, ktorou vás doslova prevedú traja škriatkovia

18. 02. 2021
Zdieľať

V malebnom údolí na pomedzí Orlických hôr a Jeseníkov stojí nová moderná drevenica, ktorá bude pre majiteľov základňou pri objavovaní tunajšieho okolia pešo, na bicykli, lyžiach či na bežkách, ale zároveň musí poskytovať útulné prostredie, v ktorom človek rád strávi daždivý deň.

Klienti ma s požiadavkou návrhu interiéru oslovili vo fáze hrubej stavby. Zvolili typovú drevenicu s podlahovou plochou 128 m², kde je hlavným stavebným prvkom smrekové drevo. Priali si osobitý moderný interiér, ktorý však bude zároveň odrážať prostredie, kde sa nachádza. Preto som ho navrhla v štýle moderného vidieka, ktorý kombinuje moderné prvky s tradičnými materiálmi, ako je drevo, kameň a vzory, ako sú kvety a pruhy.

Prečítajte si tiež
Z tmavej kutice na Liptove pôvabná chalupa so slovenským srdcom

Novostavba mala slúžiť ako rekreačná chalupa nielen pre klientov, ale aj pre ich rodiny a kamarátov. Bolo preto nutné premýšľať efektívne a ekonomicky, no s eleganciou a osobitým štýlom. Toho sa týka aj motív škriatkov a ich prepojenie s domom, ku ktorému ma inšpirovalo práve čarovné prírodné prostredie okolo drevenice.

Obraz so škriatkami na chalupe

Po vstupe do drevenej chalupy vás ihneď privíta trojica škriatkov. Zdroj: Šárka Horáková

Po vstupe do drevenej chalupy nás ihneď privíta trojica škriatkov – sú napoly maskoty a napoly neviditeľné, ale zároveň prítomní obyvatelia domu. Prízemie tvorí obývací priestor s kuchyňou a jedálenským kútom. Skrátka spoločenská, živá, útulná izba, ktorá je však oproti klasickým starým dreveniciam veľkoryso presvetlená.

Kuchyňa s retro spotrebičmi

S jednoduchou modrobéžovou kuchyňou kontrastujú spotrebiče vo vidieckom retroštýle. Zdroj: Šárka Horáková

Striedmy nábytok necháva vyniknúť niekoľkým starým, renovovaným kúskom, ako je masívna stará komoda a televízny stolík alebo repasované tonetky z ohýbaného dreva. Odtiene modrej a béžovej do interiéru vnášajú hravý moderný tón a dopĺňajú tak výraznú prítomnosť smrekového dreva a obkladu z prírodného kameňa okolo kachlí. S jednoduchou modrobéžovou kuchyňou zase kontrastujú spotrebiče vo vidieckom retroštýle.

Prečítajte si tiež
Romantická tradičná chalupa zasadená do malebnej krajiny
Obývačka s východom na terasu

Striedmy nábytok necháva vyniknúť niekoľkým renovovaným kúskom, ako je masívna stará komoda a televízny stolík alebo repasované tonetky z ohýbaného dreva. Zdroj: Šárka Horáková

Keď sa vydáme po schodoch hore na poschodie, ocitneme sa v intímnejšej spálňovej časti. Tu je motív škriatkov rozohraný najviac, lebo každá z troch spální je venovaná jednému škriatkovi, s čím sa spájajú rozdiely vo farebnosti a vzoroch textilu a doplnkov.

Spálňa vodného škriatka je ladená do modra až siva s prúžkami, lesný škriatok má rád pastelovozelenú a vzory papradí a lúčny škriatok sa najlepšie cíti medzi kvetinami v jemne ružovej.

spálňa v podkroví na chalupe

Lesný škriatok má rád pastelovozelenú a vzory papradí. Taká je aj ďalšia spálňa. Zdroj: Šárka Horáková

Aj keď je každá spálňa štylizovaná do iných odtieňov, dominantným materiálom stále zostáva smrekové drevo na stenách, podlahe i podhľadoch a na krove. Motív škriatkov mi umožnil realizovať sa aj po výtvarnej stránke – všetkých troch škriatkov som stvárnila na plátna, ktoré sa nachádzajú v spálňach.

Autorka interiéru: Šárka Horáková

Prečítajte si tiež
Ako môže vyzerať tradičná chalupa v modernom prevedení

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: chalupy drevenice novostavby vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia