Zdroj: BcA. Petr Polák

Moderné bývanie v meštianskej vile z roku 1906

25. 01. 2022
Zdieľať

Pre nových majiteľov navrhujeme súčasnú vrstvu, prekresľujeme dispozície, organizujeme plynutie priestorov a ladíme kombinácie materiálov tak, aby sme zachovali pôvodné prvky vily a splnili požiadavky dnešného bývania.

História vily siaha až do roku 1906, keď bola stavba dokončená podľa návrhu architekta Františka Buldra. Od roku 1934 vilu obýval spisovateľ F. X. Šalda. V roku 1939 prešla výraznou rekonštrukciou podľa návrhu Karola Šťastného. Vtedy bola vykonaná celková úprava priečelia vrátane vybudovania veže so stanovou strechou. Súčasťou úprav boli aj liatinové zábradlie a vstupná brána, čo sú prvky zachované dodnes. Na konci roka 2018 sa vila dostala na náš stôl. A keďže sa dnes žije inak než na začiatku minulého storočia, bolo potrebné prispôsobiť bývanie novým požiadavkám.

Rekonštrukcia vily z roku 1906

Zdroj: BcA. Petr Polák

Hlavným cieľom všetkých našich zásahov bolo jasne odlíšiť nové od pôvodného. Zásadným krokom pre celé fungovanie domu bolo presunutie pôvodného hlavného vstupu do prízemia. Vďaka tomu sme získali pridružené miestnosti, ako je technická miestnosť či druhá šatňa. V pôvodnej dispozícii sa vchádzalo na schodiskovú podestu, čo do značnej miery limitovalo úložné priestory. Zároveň to ale vytváralo autentickú atmosféru a krásny priehľad celou obývačkou až na balkón. Podestu sme sa preto rozhodli zachovať, teraz slúži ako vchod pre návštevníkov.

Rekonštrukcia vily z roku 1906

Zdroj: BcA. Petr Polák

Materiály sme volili tak, aby každý, kto do vily vstúpi, pocítil jej vznešenosť a výnimočnú atmosféru. Na podlahách je mramorová dlažba, ktorej kresba plynule nadväzuje na orechovú dyhu vstavaných skríň. Svetlá sú vzhľadom na nízky strop prisadené. Spoza skríň prenikajú úzke lúče svetla, ktoré zdôrazňujú kontrast nového s pôvodným.

Rekonštrukcia vily z roku 1906

Zdroj: BcA. Petr Polák

Kuchyňu na prvom poschodí sme orientovali na sever, pričom novovybudované veľké okno zaisťuje výhľad do údolia i na vstupnú bránku. Domáca pani tak má prehľad o prichádzajúcich hosťoch a vďaka inteligentnému tabletu odomkne bránku a rozsvieti svetlá na prízemí. Podlaha celého tohto podlažia je tvorená drevenými kazetami, skladanými do viedenského kríža, svetlá sú zavesené v zhluku a závesy od stropu po podlahu, aby zdôraznili výšku podlažia.

Rekonštrukcia vily z roku 1906

Zdroj: BcA. Petr Polák

Na druhom poschodí sú umiestnené detské izby s hlavnou kúpeľňou. Tie sme museli umiestniť na jedno podlažie, čo znamenalo prerobiť pôvodnú terasu na izbu. Práve vďaka tomuto zásahu do pôvodného riešenia vznikla celá nová kontrastná hmota. Zároveň sa tak zjednodušila a zjednotila pôvodná, veľmi členitá a komplikovaná dispozícia domu.

Rekonštrukcia vily z roku 1906

Zdroj: BcA. Petr Polák

Na treťom poschodí sa nachádza hlavná spálňa s kúpeľňou a šatňou. Z tohto priestoru dýcha obradná atmosféra. Do spálne prichádzate po strmom čiernom schodisku, prejdete prechodom pod krokvou a naraz sa pred vami otvorí celá veža, ktorá vás osloví už v okamihu, keď dom vidíte z ulice. Presne pod vrcholom veže sa nachádza pôvodné drevené pódium, kde je teraz umiestnená posteľ. Klieštiny a stĺpy nechávame zámerne priznané.

Rekonštrukcia vily z roku 1906

Zdroj: BcA. Petr Polák

Vo veži je dokopy dvanásť okien, ktoré do priestoru prinášajú dostatočné množstvo svetla a zároveň sú osadené tak, že je spálňa chránená pred kontaktom s okolím.

Rekonštrukcia vily z roku 1906

Zdroj: BcA. Petr Polák

Snažili sme sa zachovať maximum pôvodného tvaroslovia. Navrhli sme repliky špaletových drevených okien pri otvoroch, ktoré zostali v pôvodnej podobe. Stĺpiky zábradlia sa odlievali do formy vytvorenej podľa dochovaného vzoru. Napriek námietkam všetkých zúčastnených vrátane domáceho pána sme navrhli zachovanie fasádnych vlysov, ktoré sú príznačným autentickým prvom budovy. V maximálnom kontraste s týmito pôvodnými prvkami boli navrhnuté moderné zásahy tak, aby bez funkčných kompromisov naplnili parametre súčasného bývania. Navyše sa nám tak podarilo splniť záľubu domáceho pána v inteligentnej domácnosti.

Vila 1906

Autor: Michael Karnet, hlavní architekt

Rok projektu: 2018

Rok dokončenia: 2021

Zastavaná plocha: 136,00 m2

Hrubá podlahová plocha: 544,00 m2

Úžitková plocha: 311,30 m2

Plocha pozemku: 1208 m2

Rozmery: výška 16,920 m/zastavaná plocha 136 m2/1 642,57 m3

O štúdiu/autorovi

Architektonické štúdio Karnet, architekti, pôsobí najmä v Příbrame a okolí. Mladý tím si zakladá na nových neobvyklých riešeniach a koncepčnom prístupe špecificky ku každej novej výzve, či ide o rekonštrukciu, alebo celkom novú budovu. Tím sa vždy snaží nájsť svoju odpoveď na daný kontext s maximálnou úctou k tradičným konštrukčným riešeniam a detailom.

Text: Michael Karnet

Foto: BcA. Petr Polák

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2021

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Interiér roku rekonštrukcia vily
Zdieľať článok

Diskusia