18. 10. 2006
Zdieľať

Miestnosti pod strechou bývajú nekonvenčné a zvyčajne majú svojský charakter. Možnosti, ktoré sa nám v podkroví ponúkajú, však nie sú úmerné štvorcovým metrom. Do hry tu vstupujú sklon strechy, výška obvodovej nosnej steny – nadmurovky, ako aj typ a zložitosť krovu. Táto skutočnosť často nedovolí umiestiť sem niektoré kusy nábytku a časť zariadenia treba dať vyrobiť na mieru, aby sa dali optimálne využiť kúty a zákutia. Tejto neľahkej úlohy sa chopila naša spolupracovníčka, architektka Karin Kasanová.

Milá redakcia,
prosím vás o radu, ako zariadiť miestnosť 4 x 4,4 m tak, aby tam bola obývačka aj pracovný kútik (stôl 140 cm a policový regál). Priestor má jednostrannú podkrovnú šikminu (okno je na kratšej strane 1,2 m od steny a má 180 cm). Skúšali sme rôzne spôsoby, ale oba celky – obývačka aj pracovňa – pôsobili veľmi stiesnene a tmavo.
Ďakujem za radu.
Čitateľka Kristína














Variant č. 1


Variant č. 2


Podkroviu pod kožu

66263


Podkroviu pod kožu

66264


Skrine na mieru sú v podkroví nutnosťou. Šetria miesto a umožňujú nám zariadiť aj priestor pod šikmou strechou. Pracovný stôl je umiestnený pri okne, svetlo dopadá z ľavej strany. Stôl je lepšie na konci zaobliť, pretože vďaka oblým hranám nebude pôsobiť rušivo.


Vstavané skrinky sú aj v tomto variante zachované. Pracovný kút je opticky oddelený od posedenia, čím sa vytvoria dve zóny – oddychová a pracovná. Pracovná časť má, samozrejme, zachovaný výhľad na okno.



Podkroviu pod kožu

66272

Obývacie priestory by mali byť príjemné, k čomu nám dopomôže farebná schéma. Farby môžeme použiť na vytvorenie dojmu veľkosti, hĺbky alebo pohybu. Materiály, ktoré používame v interiéri, majú schopnosť svetlo odrážať a prenášať (svetlé farby a lesklé materiály) alebo ho pohlcovať (tmavé farby), preto v menších priestoroch, ktoré chceme opticky zväčšiť a presvetliť, použijeme svetlé farby, a to aj na nábytku. Celý priestor môžeme oživiť pomocou výrazných akcentov. Ak je to možné, mali by sme oddeliť pracovnú plochu, aby sme nemuseli stále myslieť na prácu. Zároveň sa tak pre pracujúceho vytvorí súkromie. Výška pracovnej plochy sa pohybuje od 75 do 80 cm a výška sediacej postavy je okolo 150 cm, a tak sa pracovný stôl vojde aj pod zošikmenie.
















Podkroviu pod kožu

66265


Podkroviu pod kožu

66266


Skladaciu stoličku možno zavesiť na hák na stene a tým si v prípade potreby uvoľniť priestor.


Do moderne poňatých interiérov sa hodí aj stolík z transparentného materiálu.


Podkroviu pod kožu

66268


Podkroviu pod kožu

66267


Stolík na kolieskach sa dá ľahko premiestniť a zložiť.


Mobilný nábytok umožní jednoduchšiu manipuláciu.


Masívne šikmé steny niekedy môžu pôsobiť stiesnene, dobre zariadený priestor by však mal pôsobiť vyváženým dojmom. Umiestnením rastlín, napríklad Sansevieria trifasciata (ľudovo nazývanou svokrin jazyk), sa zošikmenie pocitovo eliminuje, rovnaký účinok dosiahneme aj dekoratívnym vyšším stolíkom alebo veľkou štíhlou vázou postavenou na podlahe.


Podkroviu pod kožu

66273

Do stiesneného priestoru je vhodný úzky nábytok. Police a skrinky by mali mať malú hĺbku – na uloženie kníh postačí 20 cm. Praktické sú aj skrine s posuvnými dverami alebo tie, kde prednú stenu tvorí roleta. Takisto všetko, čo je mobilné, pomáha vytvoriť voľný priestor – či už je to príručný stolík, prútený nábytok, alebo nábytok na kolieskach, s ktorým možno hýbať. Do tejto skupiny patrí aj všetok nábytok, ktorý sa dá zložiť na plocho, a tým umožňuje zariadiť aj malý priestor. Platí to aj pre príručný stolík, ktorého plochu možno zväčšiť vysunutím ďalších dielov. Nábytok na mieru tiež rieši zariadenie netypických priestorov a pomocou neho môžeme zariadiť aj rozličné kúty. Podlaha by mala byť z ľahko udržiavateľného materiálu (plávajúca, PVC, marmoleum, korok). Koberec je vhodný menší, nie na celú plochu.










Podkroviu pod kožu

66270


Podkroviu pod kožu

66269


Tlmené svetlo pomáha relaxovať na konci pracovného dňa.


Správny typ a intenzita svetla sú pre naše celkové zdravie veľmi dôležité.


Ak sa izba využíva na viac účelov, sú potrebné rôzne druhy osvetlenia. Jasné osvetlenie odporúčame na rodinné aktivity, ale aj v priestoroch, kde je málo prirodzeného svetla, alebo v izbách orientovaných na sever. V pracovni by sme mali mať aj záťažové svetlo, ktoré osvetľuje pracovnú plochu. A na relaxáciu je vhodné tlmené osvetlenie.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: návrh interiéru obývacia izba priestor riešenie
Zdieľať článok

Diskusia