Priestranná garsónka doslova ožila. Rekonštrukcia nájomného bytu priniesla úchvatne presvetlený priestor
V niektorých prípadoch vzniká zadanie v architektonickom ateliéri. Inokedy až počas prác priamo na stavbe. Predstavíme si ten druhý prípad. Prvotná predstava klienta obsahovala rekonštrukciu štyroch bytov určených na prenájom.
Po získaní dôvery v prácu architektov sa predstava klienta zredukovala na jedinú požiadavku, a to dodržanie maximálneho rozpočtu zhodného s ostatnými bytmi.
Posledný z nich sa totiž svojou existujúcou dispozíciou so vstupnou chodbou smerom do nepriechodných izieb ukázal ako flexibilný a ideálny. Išlo o priestor, v ktorom sa tvorcovia mohli naplno realizovať.
Bývanie na najvyššom poschodí
Jeho umiestnenie na najvyššom poschodí malo svoje pozitívum v podobe lepších svetelných podmienok oproti ostatným bytom. Takže aj búracie práce vedeli rýchlejšie napredovať. Postupne sa byt zbavoval všetkých deliacich priečok, čím sa dosiahlo obojstranné presvetlenie stredného (pôvodne servisného) traktu.
Nachádza sa tu okno do domovej ,,stúpačky“, ktoré sa blíži k úrovni strechy. Stredný trakt skvelo presvetľuje a vetrá. Tento návrh vznikal až na stavbe. Architektom sa ukázali všetky možnosti, ako vedia využiť potenciál nájomného bytu na maximum.
Fotografie pred a počas rekonštrukcie bytu si môžete pozrieť v galérii.
Priestranná garsónka v okresnom meste
Pôvodná distribučná a servisná časť bývania bola zrušená a vznikla z nej štvrtá obývacia miestnosť. Ak sa na to pozrieme z pohľadu realitného trhu, byt získal titul priestrannej garsónky s kuchynským kútom. Ide o potenciálne zložitú situáciu – tento typ bývania je v kontexte okresného mesta považovaný za ťažko prenajímateľný priestor.
Projekt bol preto sprevádzaný nervozitou a obavou, ako pôjde hľadanie konkrétneho nájomcu po skončení realizačných prác. Na druhej strane však architekti cítili nadšenie a boli presvedčení o tom, že urobili správne rozhodnutia a priniesli kvalitné riešenia. A tie predsa nemôžu vyjsť nazmar.
Bukové parkety doplnené dubovými vytvárajú kresbu
Nanovo nalepená dlažba a vinyl podporili úspešnú renováciu pôvodných bukových parkiet a terazza. Klienta to presvedčilo investovať do podobných materiálov, ktoré dlho vydržia. Udialo sa to napriek zaužívanej predstave o používaní lacných druhov do nájomných bytov, ako sú lamináty, vinylové podlahy a podobne. Škáry v podlahe sa nahradili kamennými pásmi, ktoré boli spolu s terazzom prebrúsené.
Prvotné parené bukové parkety v červenej farbe boli doplnené dubovými s plynulým prechodom na kameň pomocou vložených trojuholníkov s vyfrézovaným zámkom. Výsledok akejsi náhodnej kresby však umocnil pocitové delenie bytu na jednotlivé miestnosti alebo zóny. Rovnako budí silný výtvarný dojem – čo robí z bývania hotové umelecké dielo.
Dômyselný a funkčný interiér s ponechaním voľnosti
Všetko potrebné zázemie je situované do stredného traktu. Zvyšné miestnosti ostávajú voľné. Vstupná hala je tvorená novo umiestnenou kuchynskou linkou a rozmerovo sa sem zmestí aj jedálenský stôl. Hala je opticky zväčšená pomocou zrkadla na celú výšku izby. V ňom sa odráža nepravidelný tvar výmaľby na strope.
Za zrkadlom je dômyselne vstavaný úložný priestor z oboch strán. Kúpeľňa obsahuje sprchovací kút a je funkčne oddelená luxferovou stenou a dverami z drôteného skla. Takouto premenou sa dosiahlo zvýšenie miery prirodzeného osvetlenia v celom priestore. V kúpeľni sa ešte nachádza vysokoodolná porcelánová dlažba.
Náhoda ako zdroj ,,wow efektu“ pre klienta
Autori návrhu – Anna Svobodová a Ondřej Blaha považujú princíp náhody za dôležitý motív, najmä čo sa týka rekonštrukcií. Takým príkladom je už spomínaná kombinovaná podlaha z dubových a bukových parkiet, ,,náhodne“ vytvárajúca kresbu. Ide o prvok, ktorý návrh dokáže obohatiť o spravidla silnejšie a autentickejšie momenty ako tie chcené a koncentrované, ktoré sa prílišnou kreativitou snažia o dosiahnutie „wow efektu“.
Kreativitu vnímajú architekti hlavne v tom, ako sa z kolíznych miest stanú prednosti, čím miestnosti získajú osobitý charakter. Princíp náhody sa im osvedčil a je pre nich dôležitou súčasťou tvorivej práce.
Rekonštrukcia nájomného bytu – Hradec Králové
Firma: svobodová blaha
Tím architektov: MgA. Anna Svobodová, Ing. arch. Ondřej Blaha
Spolupráca: Truhlářská výroba – Martin Cepl, Kamenické práce – Kámen engineering s.r.o., Obrazy – akad. mal. Ivana Svobodová, akad. mal. Ladislav Klusáček
Lokalita: Smetanovo nábřeží, Hradec Králové
Vypracovanie projektu: 2019
Realizácia: 2019
Rozloha: hrubá podlahová plocha: 60 m2, úžitková plocha: 55 m2
Text: Natália Turcovská
Foto: svobodová blaha