Šikmé steny a veľké presklenia ukázali svoje negatíva. Ako si s návrhom bytu v pánskom štýle poradili architektky?
Atypické pôdorysy pôsobia netradične, moderne a je jasné, že z nich môže vzniknúť jedinečný interiér. Lenže aj šikmé steny a kompletne presklené fasády majú svoje negatíva. Byt s nepravidelným pôdorysom v Prahe riešilo štúdio SMLXL pre mladého muža. Výsledok? Originalita, dostatok úložného priestoru a nádych luxusu v pánskom štýle.
Klient oslovil architektky zo štúdia SMLXL ešte v čase, keď bolo možné robiť drobné zmeny. Prvým krokom autoriek tohto zaujímavého projektu boli zlepšenia dispozície podľa potrieb klienta. Zmenšili chodby, ktoré zbytočne kradli priestor a viac miesta venovali kúpeľni a spálňam. Zároveň vybrali iné štandardy, nie tie, ktoré boli súčasťou projektu.
V odtieňoch sivej
Celý interiér je ladený ľahko do pánskych tónov – dominujú odtiene sivej, ktoré jednak vyhovovali mladému majiteľovi a na druhej strane sú typické pre rukopis architektov zo štúdia SMLXL. Samozrejme, zaujímali nás najmä problémy, s ktorými sa pri riešení tohto atypického interiéru stretli tvorcovia a ich riešenia.
Aké sú negatíva veľkých presklení?
„Hoci zadanie nebolo veľmi špecifické, museli sme vyriešiť nedostatok úložných priestorov. Hlavná obytná miestnosť nie je veľmi veľká, navyše nie je ani pravouhlá a má celkom dosť okien – takže pre nábytok tak trochu chýbali steny. Veľké presklené plochy sú skvelé na presvetlenie bytu a kvôli výhľadu, ale zároveň vďaka tomu chýbajú pevné steny pre úložný priestor a ostatné nutné veci,“ vysvetľujú autorky interiéru architektky Klára Valová a Eva Mohylová.
Tmavý box posúva chodbu viac do obytnej zóny a zjednocuje funkcie
Problém úložných priestorov vyriešili vstavané skrine na mieru od stolárov a špeciálny tmavý box neďaleko vstupu do bytu. Z jednej strany zahŕňa kuchynskú linku, vo vnútri je kúpeľňa.
Kuchyňa, steny a dvere do kúpeľne sú farebne i materiálovo zjednotené, vďaka čomu pôsobí priestor oveľa kompaktnejšie. „Chodba sa tak stáva súčasťou hlavného obytného priestoru – a nie iba nezaujímavým priestorom v byte plnom dverí,“ dopĺňajú autorky projektu.
Na sivo namorený dub a zrkadlá v chodbe
Obľúbenou špecialitou štúdia SMLXL je použitie dreva namoreného odtieňmi sivej. Po doplnení ostatnými prvkami vzniká zaujímavé vrstvenie. Všetko drevo použité v tomto byte je dubové. Aj hnedá harmonizujúca podlaha je z duba. Zrkadlá v chodbe priestor opticky zväčšujú a zároveň zakrývajú rozvádzač a ďalšie technológie.
Štýlové doplnky a premyslené detaily
Atmosféru bytu dotvárajú detaily – všimnite si dizajnové osvetlenie (Bomma shibari nad jedálenským stolom), nočné stolíky, betónovú misu v kuchyni (Gravelli), jedálenský stôl spojený so skrinkou či stoličky – Ton. Stôl a sedačka sú vyrobené na mieru podľa návrhu štúdia SMLXL.
Byt „U gymplu“
architektonické štúdio: SMLXL
autorky projektu: Ing. Arch. Klára Valová, Ing. Arch. Eva Mohylová
lokalita: Praha
plocha: 83 m2 + menšia terasa
Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice