
Od brány vidno len stromy, mnohí ani netušia, čo nájdu za nimi. Na terase medzi zeleňou by ste hneď zabudli na stres!
Minimalistický dvojpodlažný dom sa nachádza na holandskom pobreží, stavba prepojená s nádhernou záhradou však dostala ľahký stredomorský nádych. V tomto malom rodinnom mikrosvete si majitelia vybudovali skutočný raj na zemi.
Prvoradým cieľom architektov bolo zachovať kultúrnu a historickú identitu miesta. Dom stojí v štvrti, ktorú vytvára rad stavieb obklopených bujnou zeleňou, takže lokalita pripomína skôr park než obytnú zónu.
Na pozemku ponechali veľkorysý priestor rozložitým stromom a do popredia sa pri navrhovaní domu dostali výhľady. Do zorného uhla domácich sa dostala aj veža neďalekého kostola, ktorá vykúka spoza hustého porastu a predstavuje významný strategický bod v okolí. Samotná vila je však situovaná skôr v ústraní, za čo vďačí najmä všadeprítomnej zeleni. Domácim to zabezpečuje dostatok súkromia a ochranu pred rušivými vplyvmi zo susedstva.
Záhrada, kam sa pozrieš
Keď sa ocitnete vo vnútri, zrazu ste v inom svete. Záhrada je navrhnutá tak, aby majiteľom odkrývala rôzne pohľady. Porasty sa prepletajú pomedzi výbežky domu, vrastajú do vnútorných átrií s pobytovými terasami. Záhrada sa člení na niekoľko samostatných zón, ktoré umožňujú objavovať stále nové zákutia.
Obytné priestory sú na mnohých miestach priamo prepojené s exteriérom, pričom ponúkajú pestrú škálu možností na oddych či prácu. Či je to obývačka, jedáleň alebo kuchyňa – všetky majú živý kontakt s vonkajším svetom. Na interiér dokonca nadväzuje aj bazén či terasa s ohniskom.
Chránený pred silným slnkom
Keďže interiér od záhrady oddeľujú veľké zasklené steny, dom vzbudzuje dojem, akoby bol priehľadný. Pocit vzdušnosti umocňujú aj terasy vo vnútorných átriách, ktoré siahajú do výšky dvoch podlaží a sú taktiež plné zelene. Vďaka strešným presahom nad prízemím, ktoré lemujú dom a sú pokryté nízkym porastom, majú svoje vlastné prepojenie s prírodou aj miestnosti na poschodí.
Biele betónové „baldachýny“ však neslúžia iba ako zelené strechy – ich hĺbku navrhli architekti podľa dráhy slnka na oblohe. Počas horúceho leta sú preto vnútorné priestory na prízemí neustále v tieni, chránené pred priamym slnkom a prehrievaním. Vyvažujú tak množstvo obrovských sklených plôch, ktorými autori projektu rozhodne nešetrili.
Keď interiér uteká do exteriéru
Samotný interiér je vyváženou zmesou kvalitných materiálov – dreva, kameňa, betónu a skla –, čo domu dodáva rafinovaný, ľahko luxusný nádych. Jeho skutočné bohatstvo však stále predstavujú hlavne výhľady a hojnosť zelene. Časť fasády, najmä na poschodí, je obložená jaseňovým drevom, ktoré ošetrili olejom. Južnú a východnú fasádu v spodnej časti domu pre zmenu dotvorili svetlými lícovými tehlami, ktoré prinášajú svieži kontrast k morenému drevu.
Podlahy a stropy plynule prechádzajú nielen z miestnosti do miestnosti, ale tiež z interiéru do exteriéru. Bezprostredné okolie domu totiž lemuje dlažba z bieleho betónu podobne ako samotný interiér. Aj strešné presahy nad prízemím sú biele rovnako ako omietané stropy. Dom tak pôsobí ešte priestrannejšie a svetlejšie. Strohú jednofarebnosť rozbíjajú len minimalistické hliníkové rámy v antracitovej farbe, ktoré ohraničujú obrovské sklenené tabule.
Starostlivý výber materiálov
Nábytok a vstavané skrine vyrobili na mieru, všetok mobiliár je totiž súčasťou architektonického riešenia domu. V obývačke aj kuchyni okamžite zaujmú masívne dubové obklady a skrine v tmavej úprave, či varný ostrov z bieleho mramoru. Rovnaký kameň použili architekti aj na pracovnej doske, zástene a polici, ktoré tvoria súčasť linky pri stene.
Veľkú pozornosť venovali architekti aj osvetleniu interiéru, ovládané inteligentným systémom, ktoré sa prispôsobuje nálade každého priestoru. Majitelia si tak môžu atmosféru v konkrétnej miestnosti alebo časti domu prispôsobiť podľa svojho gusta.
Hidden Villa
Architektúra a interiéry: i29 architects
Krajinná architektúra: Frank Heijligers
Návrh kuchyne a kozuba: Robert Tediek
Osvetlenie: Mette Droog
Realizácia/dokončenie: 2024
Text: Anna Salvová
Foto: Tim Van de Velde