Zdroj: Pavel Kudiváni

Čo vzniklo z pôvodne tmavého prízemia radového domu v Trnávke s nelogickou dispozíciou? Štýlové a vzdušné bývanie pre mladý pár!

13. 02. 2023
Zdieľať

Mladý pár, ktorý obľubuje street style, býva v radovej zástavbe rodinných domov v Trnávke – niekdajšej neslávne známej robotníckej časti bratislavského Ružinova. Dnes v tejto lokalite stojí mnoho novších či zrekonštruovaných domov a bytov, kde bývajú mladé rodiny. Dispozícia prízemia predmetného domu však bola nielen nevhodná na moderné bývanie, ale tiež poriadne poprepletaná, tmavá, bez akejkoľvek logiky. Architekt Eugen Kullman tento priestor premenil na štýlové, vzdušné a zámerne strohé bývanie.

Mnoho interiérov, ktoré využívajú kombináciu bielej, sivej a čiernej pôsobí chladne a priveľmi technicky. Architekt Eugen Kullman túto čistú hru obohatil o harmonizujúce prvky. Jeho cieľom bolo vytvoriť jednoduchý, strohý interiér, s voľným a nezaťaženým priestorom. Ten postupne spolu s majiteľmi dotvoril umeleckými dielami a farebnými osobnými predmetmi domácich, ktoré charakterizujú ich aktívny životný štýl.

Nábytková stena - Interiér prízemia radového domu v Trnávke

Denná časť je „veľkopriestorom“ oddeleným od zvyšku prízemia nábytkovými segmentmi. Zdroj: Pavel Kudiváni

Nepraktické usporiadanie a kríženie funkcií

„Prízemie domu malo pôvodne zomknutú nepraktickú dispozíciu s malými funkčnými celkami zauzlenými cez vstupné priestory. Miestnosti dennej časti predeľovalo zádverie, nočná časť bola so zvyškom domu prepojená tmavou chodbou vedúcou cez hygienický uzol, čím dochádzalo k výraznému kríženiu funkcií v pôvodnej dispozícii,“ opisuje pôvodný stav rekonštruovaného prízemia autor premeny.

Prečítajte si tiež
Nefunkčnému prízemiu domu pomohlo až presvetlenie a originálne prepojenie so záhradou

Dennú časť oddeľujú nábytkové steny

Ako z tohto priestoru vyčarovať moderné bývanie? Architekt v prvom rade očistil interiér od všetkých zbytočností – „rozuzlil“ zamotanú dispozíciu, čím priestor uvoľnil a prevzdušnil. Jasne oddelil dennú a nočnú časť. Denná časť je „veľkopriestorom“ oddeleným od zvyšku prízemia nábytkovými segmentmi.

Úložné priestory - Interiér prízemia radového domu v Trnávke

Denná a nočná časť je jasne oddelená. Zdroj: Pavel Kudiváni

Spálňa ožila vďaka francúzskemu oknu

Nočnú časť tvorí svetlá biela spálňa s tmavým šatníkom a pultom bez nôh. Za povšimnutie stoja zaujímavé stolčeky/stoličky z galvanizovanej ocele, ktoré sa okrem spálne nachádzajú aj v obývačke. Spálňa bola pôvodne jednou z najtmavších miestností dispozície. Architekt ju osviežil zakomponovaním francúzskeho okna. Takto získala väčšie prepojenie s priľahlou terasou.

Francúzske okno v spálni - Interiér prízemia radového domu v Trnávke

Zakomponovaním francúzskeho okna získala spálňa väčšie prepojenie s priľahlou terasou. Zdroj: Pavel Kudiváni

Z kúpeľne vidno do záhrady

Zaujímavých zmien sa dočkala kúpeľňa. Okrem zväčšenia získala výhľad na terasu a do záhrady, vďaka čomu je v nej dostatok prirodzeného svetla. Špecialitou presklenej steny medzi kúpeľňou, chodbičkou a oknom na terasu je výplň z tekutých krištáľov. Pomocou diaľkového ovládania sa dá priečku znepriehľadniť a nastaviť tak požadovanú mieru intimity. Priestory po premene architekt zjednotil svetlou liatou podlahou z polyuretánu.

Kúpeľňa - Interiér prízemia radového domu v Trnávke

Kúpeľňa získala okrem zväčšenia aj výhľad na terasu a do záhrady, vďaka čomu je v nej dostatok prirodzeného svetla. Zdroj: Pavel Kudiváni

Interiér STJR

architekt: Ing. arch. Eugen Kullman
lokalita: Bratislava
podlahová plocha: 80 m2
projekt: 2021 až 2021
realizácia: 2021 až 2022

Sabína Zavarská
Foto: Pavel Kudiváni

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: minimalizmus moderné bývanie presklená stena radové domy zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia