Súťaž Interiér roku: Neobyčajný loftový byt v priestoroch bývalej továrne
Vzorový byt v projekte Parvi Cibulka sa realizoval s cieľom overenia viacúrovňového riešenia bytu a jeho konštrukčných princípov ešte pred spustením celkovej adaptácie objektu bývalej továrne Meopta na bytový dom.
Konštrukciu existujúceho objektu tvorí trojtrakt so základným modulom 6 × 7,5 m a trámovým stropom so svetlou výškou 4,1 m pod trámom a 4,6 m mimo trámu. Práve táto výška bola limitom, ktorý určil smer koncepcie návrhu, pretože pre jednu miestnosť je to príliš veľa a pre dve obytné miestnosti nad sebou zase príliš málo.
Museli sme nájsť kompromis a poskladať priestory tak, aby sme splnili požadované minimá a zároveň vyťažili z priestoru čo najviac. Byt je pomyselne rozdelený na 3 časti. Stredová, hlavná, prevýšená a dve bočné, vedľajšie, znížené. Toto, dá sa povedať katedrálové usporiadanie priestoru, nám v stredovej časti umožnilo vytvoriť prevýšenú obývaciu izbu a vstupnú predsieň, ktoré zaujmú hneď pri vstupe do bytu.
Bočné časti sa využili pre zázemie bytu. Nad ne sme umiestnili dve galérie – jednu s funkciou pracovne a druhú s funkciu spálne. Okná s neštandardným rozmerom 4,3 × 3 m dokonale distribuujú svetlo do všetkých týchto priestorov. V pôdoryse bytu je tiež zapustená prevýšená lodžia. Bolo pre nás totiž veľmi dôležité, aby fasáda objektu mala pôvodný vzhľad bez rušivých elementov balkónov.
Takto sa podarilo dosiahnuť zaujímavé dispozície, ktoré sú členené nielen pôdorysne, ale je tu aj vertikálny rozmer vytvárajúci ďalšie zákutia, akoby pomyselné izby. Byt tak dokáže naplniť aj potreby 4-člennej rodiny vo všetkých jej životných fázach.
Konštrukciu galérií tvorí oceľový rám, ktorý je v prednej časti zavesený pomocou ťahadla na stropný trám. Podlaha je z CLT panelov s hrúbkou 60 mm, ktoré sú z oboch strán pohľadové. Tým sa minimalizovala hrúbka podlahy. Celá konštrukcia vrátane ťahadla je akusticky oddelená, aby nedochádzalo k prenosu krokového hluku do vedľajších bytov. Dispozícia je členená sadrokartónovými priečkami, lokálne opláštenými drevenými obkladmi pohľadovo zhodnými s CLT panelmi.
Miesta, kde stropné trámy znižujú svetlú výšku pod prijateľnú úroveň, sú vyplnené vstavaným nábytkom. Typickým znakom loftových bytov je prepojenosť. Preto sme na galériu v spálni doplnili priestor s výhľadom, aby mal užívateľ v spálňovej časti možnosť voľby, či chce byť súčasťou diania v obývacej izbe, alebo nie.
Správny byt má mať veľkú kuchyňu a dostatok úložných priestorov. Tá naša je naozaj veľká a skrýva v sebe navyše tajný vchod do komory. Do predsiene sme umiestnili podstropný vešiak na dva bicykle.
Industriálnu stopu sme sa snažili premietnuť aj do interiéru, a to voľbou materiálov, detailov, farebnosti povrchov, ale aj nábytku. Zároveň sme rešpektovali želanie investora, ktorý bol opatrný pri voľbe hrubých materiálov, textúr, patiny a kládol veľký dôraz na obývateľnosť priestoru a zameranie na široké spektrum budúcich klientov.
Pre náš tvorivý tím je najuchvacujúcejšie meradlo priestoru, ktoré je úplne odlišné od toho, na aké sme zvyknutí z našich obydlí. Najlepšie to vidno vtedy, ak chcete na stenu zavesiť obrázok. Ten štandardný sa na nej stráca, musí byť 2- až 3-krát väčší. Prajeme si, aby to malo podobný účinok aj na budúcich užívateľov, ktorí tu znásobia svoje vízie a budú mimoriadne inšpirovaní pre plnohodnotný život.
Ing. arch. Ján Ferenčík
Autori interiéru: JAKUB CIGLER ARCHITEKTI, a.s.
SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU
V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.
Viac o súťaži Interiér roku 2020