Súťaž Interiér roku: Nezvyčajný dom pre babičku

25. 06. 2020
Zdieľať

Akým súčasným počinom je možné prispieť do stabilizovanej obytnej lokality z neskorých 90. rokov, tvorenej archetypálne a mierkovo homogénnou zástavbou z domov so sedlovými strechami a vikiermi? Pokorným.

Pretože boli tvar, objem a orientácia dopredu dané, ostávajúce stvárnenie vonkajšej formy je už len rýdzim prejavom vnútorného usporiadania a snahy o nízku energetickú náročnosť.

Veľkorysé členenie na veľké plochy hladkých omietok a zasklených plôch v smrekových rámoch, výhľadov a priehľadov je príjemným upokojením v pestrom kontexte.

priestranný spoločenský priestor v dome so vzorovaným kreslom

Zdroj: Benedikt Markel

Servisné jadro domu oslobodzuje fasádu a uvoľňuje dispozičné riešenie. Súvislý interiér plynie medzi miestnosťami a poschodiami. Priečne priehľady v oboch smeroch uvoľňujú napätie medzi vnútrajškom a vonkajškom.

schodisko v dome

Zdroj: Benedikt Markel

Hrubé betónové tvárnice a strop z pohľadového betónu vynesený robustným oceľovým prievlakom ťahadlami sú výsledkom racionálnych úvah o úspore finančných aj výrazových prostriedkov. Hebké povrchy podláh a nábytku z brezovej preglejky korunovanej oblúkom v hrebeni strechy sú naopak starostlivo zvolenou estetickou vrstvou, ktorá z domu robí domov.

kúpeľňa v rodinnom dome

Zdroj: Benedikt Markel

Oba kontrastujúce prístupy majú spoločného menovateľa v precízne spracovaných detailoch, ktoré nestarnú, a výrazovej úspornosti, ktorá necháva voľný priestor pre hlavný zmysel existencie domu – život v ňom.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Rodinný dom s terasou a veľkou záhradou

Dom vznikol pre babičku, jej špecifický životný štýl a nároky. Otázky, ktoré bolo v procese navrhovania potrebné správne zodpovedať, vyústili do riešenia, ktoré rovnako ako svieža babičkina duša nezostarne.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

veľkoformátové francúzske okná

Zdroj: Benedikt Markel

Autor textu a návrhu: Ing. arch. Dominik Saitl, MSc., NOT BAD, www.notbad.cz

Základné údaje

Miesto: Třebíč
Investor: súkromná osoba
Architekt: NOT BAD/Dominik Saitl, Benedikt Markel
Spolupráca: Vilém Kocáb, Martina Požárová
Projekt: 2015
Realizácia: 2016 – 2019
Plocha pozemku: 510 m2
Zastavaná plocha: 97 m2
Úžitková plocha: 121 m2
Obstavaný priestor: 475 m3

Foto: Benedikt Markel

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2019

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: pohľadový betón rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia