Typový projekt nudy zbavený

27. 05. 2008
Zdieľať

Typový projekt rodinného domu prešiel zásadnou rekonštrukciou – zatiaľ v hlave a v počítači našej spolupracovníčky, architektky Silvie Husárovej. Čitateľka si vybrala solitérny dvojpodlažný dom, ktorý je vertikálne dispozične rozčlenený na dennú a nočnú zónu. Obývačka s kuchyňou a jedálňou sa nachádza na prízemí, detské izby a spálňa s kúpeľňou na poschodí. Dom však bude stáť v radovej zástavbe, takže zmeny sú nevyhnutné. Pretože toto číslo je venované najmä otvoreným priestorom, sústredili sme sa na dennú zónu domu: dotvorenie obytnej kuchyne s obývačkou a zväčšenie spodnej kúpeľne o plochu pôvodnej komory.Dobrý deň,


Typový projekt nudy zbavený

150376

po rokoch sporenia a šetrenia sa nám podarilo kúpiť si pozemok neďaleko nášho mesta… Prvý projekt nám vypracoval mladý architekt, bol však nad naše finančné možnosti, takže sme sa poobzerali po typovom projekte. Vybrali sme jeden, pomenili, čo sa dalo… V prílohe posielam pôdorysy a prosím o radu, ako najlepšie zariadiť spodnú kúpeľňu a kuchyňu. Ako zladiť obývačku s kuchyňou? Určite je to príliš veľa otázok naraz, ale predsa dúfam, že sa v mori ďalších, ktoré denne dostávate, azda nestratia.
Vopred ďakujem a zostávam s pozdravom

Daniela Soukupová
(redakčne krátené a upravené)
Spolu a predsa zvlášť

Najdôležitejšou zmenou je vynechanie bočných okien na oboch podlažiach a rozšírenie pôvodnej garáže na dvojgaráž. Všetky ostatné stavebné zmeny sú drobné, bez väčších zásahov do dispozície. Všetky priestory obytnej zóny sú jednoznačne stavebne a nábytkovo vymedzené. Obývaciu časť nájdeme oproti vstupu a hneď za ňou je veľkorysá jedáleň v priamej nadväznosti na samotnú kuchyňu. Rozhranie kuchyne a obývačky určuje jednoduchá línia v podlahe.

Kuchynská linka dostala tvar písmena U. Pri obvodovej stene bez okien sa nachádza varné centrum s hornými výklopnými skrinkami, pod oknom je umiestnený drez s umývačkou riadu a zostavu zakončuje blok vysokých skríň s chladničkou, rúrou a mikrovlnkou. V obývačke sa našlo miesto pre kozub a odpočinkové kreslo, jedáleň dopĺňajú dva symetricky zavesené príborníky. Interiéru dominuje chladná tyrkysová farba v kontraste s oranžovou sedačkou, priestor dotvára tapeta s výrazným dekorom. Všetky nábytkové prvky sú starostlivo vybraté, aby podporili jednoznačnosť nastoleného konceptu.
Typový projekt nudy zbavený

150379


Typový projekt nudy zbavený

150380


Typový projekt nudy zbavený

150377


Typový projekt nudy zbavený

150381


1 – zádverie, 2 – obývacia izba, 3 – jedáleň, 4 – kuchyňa, 5 – kúpeľňa, 6 – dvojgaráž, 7 – terasa
Kuchyňa a obývačka v prieniku

Funkčné rozvrhnutie priestoru zostáva nezmenené. Menia sa však zariaďovacie predmety interiéru: sedačku 3+2 strieda rohová s otomanom a taburetom, pozdĺžny jedálenský stôl sa mení na centrálny kruhový a obývačkovú stenu vykladanú drevom nahrádza štandardná knižnica s audio-video technikou. Kozub sme premiestnili na kratšiu stenu od naplánovaného rohového komína.

Najväčšia zmena sa dotýka kuchyne, ktorá je v tejto alternatíve komponovaná ako dvojstranná priebežná. Zasahuje až do jedálne, kde ponúka priestor na odkladanie servisu a príborov. Dekoratívna stena v retro štýle tiež zjednocuje obe časti – kuchyňa a jedáleň takto tvoria jeden celok. Mobiliár je bielo-čierny, kombinovaný s prírodným dubovým drevom. Odvážna farebnosť stien a podláh však stavia na sýtych veselých farbách a farebných kontrastoch.
Typový projekt nudy zbavený

150382


Typový projekt nudy zbavený

150383


Typový projekt nudy zbavený

150378


Typový projekt nudy zbavený

150384


1 – zádverie, 2 – obývacia izba, 3 – jedáleň, 4 – kuchyňa, 5 – kúpeľňa, 6 – dvojgaráž, 7 – terasa

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiér riešenie
Zdieľať článok

Diskusia