Úplne iný byt: Dominantné oblúky a luxus aj napriek malej ploche
Byt sa nachádza vo Vilniuse, v budove z 19. storočia. V okolí stavby stoja ďalšie budovy z 19. až 20. storočia postavené v eklektickom štýle. Nechýbajú zaujímavé detaily architektúry z tohto obdobia, ktoré prostrediu dávajú nádych elegancie a luxusu.
Cieľom architektov pri rekonštrukcii bytu v historickom dome bolo vniesť do interiéru miestneho ducha a vytvoriť miesto, kde sa spája moderný životný štýl s dotykmi minulosti.
Oblúky v rôznych funkciách
Dominantnou črtou bytu je hra s oblúkmi – typickým prvkom architektúry tohto obdobia. Nájdeme ich na viacerých miestach a v rôznych funkciách. Slúžia ako prechod do inej miestnosti alebo nika, do ktorej sú vsadené úložné priestory, či zvýraznený výklenok medzi dennou zónou a spálňou. Vďaka veľkému výklenku sa podarilo vytvoriť čistú obývaciu izbu –dvere, ktoré by ju inak rušili sú skryté v tomto veľkom oblúku.
Kuchyňa bez skriniek na stene
K elegancii obývačky prispela aj jednoduchá kuchynská časť – chladničku a skrinky sa podarilo ukryť do ďalšieho menšieho výklenku. Vďaka tomu tu nenájdete žiadne horné skrinky kuchynskej linky. Celú kuchyňu predstavuje jeden ostrov s pracovnou plochou, drezom i zabudovaným sporákom.
Sivočierna farba ostrovčeka kontrastuje s bielou stenou, kontrast zjemňuje béžová podlaha. Na mieste, kde by sme očakávali zavesené skrinky, visí farebná abstraktná maľba. Jednoduché, vzdušné a čisté riešenie, ideálne pre spojené priestory. Inšpiratívnou bodkou za celkovým dizajnom bytu sú smaragdovozelené dvere a úložné priestory vo vstupnej chodbe.
Vstavaný nábytok v spálni, svetlé farby, čierne doplnky
Za dverami ukrytými vo veľkom oblúku sa skrýva spálňa. Celú jednu stenu zaberá vstavaný biely nábytok na mieru, v ktorom je šatník i knižnica. Posteľ je od nábytku oddelená tapacírovaným záhlavím s nočnými stolíkmi a osvetlením.
Za ďalšími dverami vo veľkom oblúku sa skrýva kúpeľňa. Táto miestnosť ladená do svetlých farieb má oblúkový strop. Architekti do nej umiestnili aj niku s odkladacím priestorom a oblúkom navrchu. Ani zrkadlo nemá pravouhlé tvary. Celý interiér dopĺňajú minimalistické čierne svietidlá a ďalšie doplnky. Chodbu opticky zväčšuje zrkadlo.
Kombinácia tvorivosti, porozumenia, ale aj vedomostí
To, že architekti zo štúdia HEIMA architects stavajú na vysokých štandardoch a kvalitných materiáloch, vidno už na prvý pohľad z fotiek. Bez vedomostí a tvorivosti by to však nešlo. Štvorica študovala na rôznych architektonických školách a v ateliéroch vo Švajčiarsku, Belgicku, Španielsku, Holandsku a Litve. Viaceré z ich projektov si zaslúžili nielen domáce ocenenia.
Byt vo Vilniuse
Architektonický ateliér: HEIMA architects
Lokalita: Vilniu, Litva
Realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Foto: Norbert Tukaj