V oranžových hraniciach

22. 08. 2006
Zdieľať

Človek neprechádza životom len tak bez „batožiny“. Na svojej ceste zbiera a ukladá do batôžka skúsenosti, dojmy a poznatky. A tak, keď zbieral a triedil poctivo, má po čase na isté veci jasný názor a o nich vlastnú predstavu. Inak na tom neboli ani obyvatelia nenápadného domu v tichej štvrti mesta. Vo svojich predstavách o bývaní mala domáca pani celkom jasno a na to, aby celok dostal zreteľné kontúry a presné detaily, si zavolala Jasnu.

Dom dospel do štádia, keď jeho obyvateľom už nevyhovovalo ani jeho pôvodné zariadenie, ani isté detaily v jeho konštrukcii. A tak sa manželia pustili do rekonštrukcie. A ako sa hovorí, zobrali to z gruntu. Vymenili okná, prerobili kúrenie, elektroinštalácie a ostatné rozvody. Po prvej, „zákopovej“ fáze boja o nový domov prišla na rad druhá, menej deštruktívna, i keď rovnako špinavá – nové podlahy a omietky. Do čistučkej vynovenej obývačky nakoniec zavolali Jasnu, ktorej úlohou bolo urobiť z pustej miestnosti úžasnú obývačku.


V oranžových hraniciach

62205


Pani Eva bola zvyknutá na biele steny a svetlé zariadenie v odtieňoch béžovej a slonovej kosti, ale ako sama hovorí, nebráni sa iným názorom. Takže aj keď najprv chcela biele steny, Jasne sa podarilo presvedčiť ju o tom, že farby sú v interiéri pomerne jednoduchou cestou k veľkolepému efektu.


V oranžových hraniciach

62206


V oranžových hraniciach

62207Cesta k jasnému cieľu

Ako som spomínala hneď na úvod, domáca pani mala o svojom bývaní pomere presnú predstavu: „Chcela som sedačku, jedálenský stôl a nejaký nábytok, ale nepotrebovali sme v obývačke riešiť úložný priestor,“ vysvetľuje pani Eva. Jasno však mala nielen v tom čo, ale aj aké – vedela presne povedať, čo sa jej páči a čo nie. „Vďaka tomu sa mi pracovalo veľmi dobre,“ pochvaľuje si Jasna. „Pri mojej práci je totiž veľmi dôležité zistiť, aký má zákazník vkus.“ Preto, ako hovorí Jasna, je tento interiér presne o jeho majiteľke.


V oranžových hraniciach

62201
Dominik Vlaheko

„Pani Eva mi povedala svoju predstavu, dohodli sme sa na farebnosti a ja som navrhla niekoľko variantov. Je to veľmi zaneprázdnená žena, takže ja som vždy niečo vytypovala, potom sme sa stretli a spoločne sme vybrané veci obišli a popozerali. Pani Eva si potom vybrala to, čo ju najviac oslovilo. Mojou úlohou vlastne bolo len udržať všetky detaily v jednom štýle a farebnom ladení, v istých hraniciach. Tak, aby z jednotlivých kusov nakoniec vznikol harmonický a jednoliaty celok. A o tom vlastne moja práca je. Interiér nemá byť o mne, má byť o jeho obyvateľoch. Oni tu predsa budú žiť a majú byť spokojní. Sú rozličné štýly a každý preferuje niečo iné – to je celkom v poriadku. Ľudia však majú tendenciu ich pomerne nevhodne miešať. Moja práca je udržať všetko v jednom smere.“

Tentoraz sa všetko začalo sedačkou. Ku kúsku oranžovej kože sa doladili závesy, potom sa hľadal vhodný nábytok. „Nechcela som svetlé skrinky, pretože spolu so svetlou podlahou by celok pôsobil fádne,“ vysvetľuje Jasna. „Takže som hľadala niečo tmavé a elegantné.“ Nakoniec kvalitný vlnený koberec farebne prepojil jasnooranžovú sedačku s tmavým drevom nábytku.


V oranžových hraniciach

62198
Dominik Vlaheko

Sedačkové štrapácie

„Na začiatku som mala tendenciu vyberať sedačku hlavne podľa vzhľadu,“ priznáva Jasna, „ale potom som zistila, že musím ísť trochu iným smerom.“ Pani Eva totiž chcela v prvom rade niečo pohodlné a o pohodlí mala opäť veľmi presnú predstavu: „Moderné sedačky sú síce na pohľad veľmi efektné, ale sú skôr na ležanie než na sedenie. Lenže človek nechce v obývačke len ležať. Ja si rada aj posedím – napríklad pri čítaní – a pohodlné je pre mňa, keď sa môžem oprieť. Aj keď nás príde niekto navštíviť, chceme sa spolu porozprávať a posedieť si. Prečo by sme mali spolu ležať alebo si vykladať nohy. Dnešné sedačky sú veľmi hlboké. Na pohľad sa mi síce páčia, ale sedávať by som na nich nechcela, a pravdu povediac ani nevedela. Na tejto sedačke sa veľmi dobre sedí a výrobcovia ako jedni z mála mali v ponuke z jedného modelu dva varianty tvrdosti. Ja som si vybrala ten tvrdší, pretože pre mňa toto znamená pohodlie.“


V oranžových hraniciach

62200
Dominik Vlaheko

Mimo prúdu

Ľudia často premýšľajú o tom, ktoré zariadenie bude nadčasové a ostane naveky moderné. V tomto prípade sa o to pokúsila aj Jasna: „Zariadenie tejto izby síce nie je najnovším módnym hitom, ale čiastočne vďaka tomu, že nie je poplatné žiadnym extrémnym módnym tendenciám príznačným pre dnešnú dobu, a čiastočne vďaka tomu, že nábytok je naozaj kvalitný, z kvalitných materiálov a s precízne vypracovanými detailmi, má táto obývačka šancu stať sa nadčasovou. Podľa mňa bude rovnako pekná aj o desať alebo pätnásť rokov.“

Nábytok: Kolekcia Nábytku KLOSE, K. L. design – Atrium (www.klose.sk)
Sedačka: MSJ World Cooperation (www.msj.sk)
Doplnky: CasaMia (www.casamia.sk)
Obrazy: Galéria umenia ART HOUSE, Bratislava (www.arthouse.sk)


V oranžových hraniciach

62204
Dominik Vlaheko


V oranžových hraniciach

62203
Dominik Vlaheko


Ako vždy, aj tu si Jasna dala záležať na detailoch a doplnkoch.
Miestnosť je osvetlená bodovými halogénovými lampičkami v sadrokartónovom podhľade a lustrom nad sedením. Na intímnejšie osvetlenie sa dajú použiť stojacie lampy, atmosféru dotvorí aj osvetlenie zabudované v zasklených častiach skriniek.


V oranžových hraniciach

62208


V oranžových hraniciach

62209


V oranžových hraniciach

62210

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiér jasna na na mieru obývacia izba
Zdieľať článok

Diskusia