27. 03. 2007
Zdieľať

Kúpeľne a zase len kúpeľne. Veď hej – štatisticky je dokázané, že ak väčšinu ľudí pochytí amok prerábania bytu alebo vylepšenia už navrhnutej koncepcie, tak sa v prvom rade pustia do kúpeľne alebo kuchyne. Ako to bolo v prípade vyhliadnutej novostavby? Rozloha bytu bola presne podľa očakávania oboch partnerov, ale tá kúpeľňa? No, ešte tak pre jedného a skromného občana, ktorý zrána so zalepenými očami iba prebehne popri umývadle a vyhne sa sprche. „Tak to teda nie! Budeme si priať inú dispozíciu a poradíme sa s architektom,“ rozhodli sa obaja.Vyhranená kúpeľňa

82477
Dominik Vlaheko

„Neskutočné, že na taký malý priestor niekto potrebuje architekta a ešte sa taká kúpeľňa rieši na niekoľko etáp,“ preletí mysľou nezainteresovanému. Prečo toľko kriku pre jednu kúpeľňu? Kúpeľňa má mať dostatok priestoru pre celú osádku bytu pri plnom rannom nasadení. Musí dostať do výbavy zariaďovacie predmety tak, aby sa dali pripojiť na už existujúce rozvody energií, vody, kanalizácie, a ešte by nezaškodilo, keby to aj dobre vyzeralo. Okrem spomínaných maličkostí domáci trvali aj na prírastku v podobe nezávislej toalety. Spoločne s kúpeľňou a v rovnakom štýle sa teda navrhovala samostatná toaleta na krok od dverí veľaváženého centra hygieny. Však by to bol aj nezmysel vymyslieť jedno, a nedotiahnuť druhé! Popritom sa využil rovnaký materiál na dlažbu a obklad do oboch miestností, naraz sa vyberali umývadlá, batérie…


Vyhranená kúpeľňa

82478
Dominik Vlaheko

Výsledkom je pocit zjednoteného priestoru – človek pri prechádzaní z jednej miestnosti do druhej nezažíva kultúrny, materiálový alebo farebný šok. Zariaďovacie predmety, armatúry, vešiaky, poličky, svietidlá – jednoducho ide o jednu rodinu s dobrým pôvodom. „Aby sme si mohli dopriať všetko, čo si moderná kúpeľňa žiada: primeranú vaňu, sprchovací kút, dve umývadlá, pohotovostnú toaletnú misu a miesto na práčku, dopracovali sme sa k rozhodnutiu, že priečka, ktorú navrhla stavebná firma, ustúpi požiadavkám priestoru v kúpeľni.“ Tak sa pekne krásne pobalila (tá priečka) a odsťahovala sa o 90 cm hlbšie do spálne. „Nebolo to také jednoduché: projektová dokumentácia už bola odsúhlasená, potrebovali sme súhlas stavby. Keď sme s tým začali, bol tu iba holobyt,“ spomínajú domáci. Do uvoľneného priestoru architektka navrhla vzdušne pôsobiaci sprchovací kút, ktorý na prvý pohľad uchváti milovníkov minimalizmu.


Vyhranená kúpeľňa

82482
Dominik Vlaheko

Na druhý pohľad si prídu na svoje aj detailisti. Vstupné dvere z tvrdeného skla, osadené na antikorových prvkoch, obklad a dlažba sa zhodli na veľkorysých rozmeroch. Tentoraz žiadna mozaika, ale disciplinovaný obklad zjednotený škárovacou hmotou tón v tóne a v tom všetkom detail detailov – vpust, ale aký! Nijaký štvorec, ale úhľadná perforovaná lištička položená pekne pozdĺž steny. Inteligentne ukrýva žľab s odtokom vody a ladne, jednou líniou, sa napája na vyspádovanú dlažbu. Vďaka nenútenej elegancii a funkčnosti získava plný počet bodov v kúpeľňovej šou. „Parádny sprchovací kút nemá vaničku, ktorá je bežná vo väčšine kúpeľní. Čisté, jednoduché riešenie si žiada zdvihnutie podlahy alebo zasekanie odtokového žľabu, kvalitnú hydroizoláciu a, samozrejme, dobrých remeselníkov,“ zdôraznila autorka návrhu, architektka Rea Babiak.


Vyhranená kúpeľňa

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

82485
Dominik Vlaheko

Celý objem stúpačiek, prívodov a všetkých možných energií pre komfort moderného bytu je ukrytý v inštalačnej šachte, ktoré vstupuje do priestoru kúpeľne. Dispozícia kúpeľne ozvláštnená takýmto výstupkom istým spôsobom určila rozmiestnenie zariaďovacích predmetov. Situáciu nezjednodušili ani prímurovky, ktoré sú alternatívou zasekávania rozvodov energií, vody a odpadov. „Pri realizáciách sa zvyčajne investor, ale aj stavebná firma bránia zasekávaniu inštalácie do konštrukcií stien. Dokonca aj v prípade, že sú to nenosné priečky. Potom, po namontovaní inštalácií, ich musíme ukryť v predmurovkách. Tieto podomietkové batérie potrebovali hĺbku 7až 8 cm; priečka má hrúbku iba 10 cm,“ upozornila architektka. Do priestoru tak vystúpil ďalší výstupok. Nepôsobí rušivo, naopak: je príjemným prvkom, ktorý poslúži ako polička. Navyše predmurovka zabráni prenikaniu hluku tečúcej vody do susednej miestnosti. K inštaláciám sa dá dostať „tajnými“ dvierkami zakomponovanými v obklade a vyzbrojenými magnetmi. Skôr ako sa toto všetko odohralo, Rea dostala do rúk stavebnú dokumentáciu, z ktorej zistila možnosti pripojenia zariaďovacích predmetov a určila, kde má byť umývadlo, vaňa, WC misa a v akej vzdialenosti ich osadiť.


Vyhranená kúpeľňa

82489
Dominik Vlaheko

Oproti spomínanému sprchovaciemu kútu si našli svoje miesto dve umývadlá. Vzlet a vážnosť im pridáva zrkadlo osadené na celú šírku steny, podčiarknuté sklenou poličkou. Pod nimi je zasunutý kontajner na všeličo potrebné. Kontajner sa stal akčným hrdinom kúpeľne. V prípade potreby môže vďaka kolieskam a kvalitnému vyhotoveniu poslúžiť ako stolička alebo odkladacia plocha pri kúpaní. Pozdĺž ľavej steny to vyhrala vaňa nekomplikovaného tvaru. Vyrobili ju do série s umývadlami a susediacou toaletnou misou. Má menšie rozmery, ale postačujúce pre pohotovostnú službu počas raňajšieho zhonu.

Čím to je, čím to je…?

Čím to je, že minimalizmus v kúpeľni kraľuje? Rea je zástankyňou minima tvarov v maximálnom priestore, jednoduchých detailov a dokonalých materiálov. Majiteľov bytu nebolo treba dlho presviedčať. Najprv im učaroval veľkorozmerný gresový obklad s minimom škár. Potom prišli na rad keramika a batérie z pochrómovanej mosadze, ktorých sa s bravúrou zmocnili hranaté tvary. S ľahkosťou vlastnou minimalistickému štýlu zapadli do vrstvenia horizontálnych línií priestoru kúpeľne. Všetky batérie v oboch miestnostiach sú z jednej série.


Vyhranená kúpeľňa

82480
Dominik Vlaheko

Sanitárna keramika tvorí svojím tvarom a formou harmonický celok s batériami, sifónmi, kovaniami, držiakmi na poličky – nijaké zaváhanie, ale citlivý výber. Takýto interiér nedovoľuje žiadne kompromisy, ale naopak – dôslednosť, precíznosť a ľahkosť línií s minimálnym počtom tvarov. Rea si prišla na svoje. Bola taká dôkladná, že svojím nadšením nakazila domácich. „Obklad stien sme vytiahli až pod strop – je to čisté riešenie, ktoré pri veľkoplošnom obklade opticky otvorí priestor. Počas realizácie nie je také jednoduché dosiahnuť čistý efekt rovnej línie; najmä v detaile spoja obkladu so stropom. Našťastie presnosť sa dosahuje oveľa jednoduchšie, ak sa zvolí sadrokartónový podhľad,“ pripomenula Rea.


Vyhranená kúpeľňa

82481
Dominik Vlaheko

„Keď už hovoríme o veľkoplošnom obklade – je to moja srdcová záležitosť. Je mimoriadne náročný na kvalitne pripravený podklad: potrebuje pravé uhly, rovnú plochu a žiadne fušerstvo. Výsledný efekt vždy a každého dostane. Takýto obklad považujem za najelegantnejšie riešenie. Navyše matný, jemne štruktúrovaný povrch je dostatočnou dekoráciou – kúpeľňa potom nepotrebuje ďalšie ozdoby. Sama osebe je šperkom…“ Kontrast tmavého a bieleho obkladu uchránil miestnosti pred fádnosťou. Povrch tmavohnedej steny plynulo prechádza do povrchu podlahy, a tak vytvára celok, v ktorom sa ako kontrast vznášajú biele zariaďovacie predmety s elegantným hranatým tvarom zjemneným bielobou a ľahkým zaoblením vo výslednom opracovaní.

Jej excelencia Hrana Prvá


Vyhranená kúpeľňa

82486
Dominik Vlaheko

Priestor, v ktorom sa ocitnete každý boží deň, ráno i večer, a možno aj častejšie, nemôže ostať bez láskyplného povšimnutia. Ak k tomu povšimnutiu pridáte aj dobré rady architektky s vyhraneným názorom na interiér, môže sa vám stať, že vaša kúpeľňa sa tiež vyhraní do ľahkej geometrie. Každá jedna vec dostane svoje miesto, v ktorom sadne priestoru a vašim potrebám celkom na mieru. Potom sa k tomu vymyslia geometrické svietidlá s primeranou intenzitou svetla a na svete je elegantná a funkčná kúpeľňa, na ktorú sa môžete tešiť ešte pred príchodom z práce. „Išla som po jednoduchom hranatom priestore bez výrazných dekoratívnych detailov – chcela som, aby dekoráciou bol samotný priestor,“ prízvukuje Rea. Kontrast prírodných odtieňov, hnedej a bielej, zjemňuje striedmy vzhľad minimalistického interiéru, rovnako ako mierne zaoblenie hrán zariaďovacích predmetov zmäkčuje prísne línie.


Vyhranená kúpeľňa

82483
Dominik Vlaheko

Rea vybrala pre túto kúpeľňu a priľahlú toaletu štyri osvedčené značky. Umenie použiť jeden tvar od rôznych výrobcov je vecou citu a skúsenosti. „Nech to má svoj osobitý charakter!“ Kľučky, vypínače ostali v rovnakom tvarovom rytme ako interiér kúpeľne a toalety. Potom sa majitelia pustili do tejto témy aj pri výbere dverí, zárubní a preniesli ju aj do kuchyne. „Príjemná hranatosť a hnedobiele ladenie si neskôr podržali fazónu v celom interiéri bytu, čo ma teší. S domácimi sa naozaj dobre spolupracovalo,“ dodala k rozprávaniu architektka. Každý si pre seba robí svoj vlastný priestor. Ak má možnosť vojsť do priestoru novostavby a začne zvažovať, ako bude vyzerať obyčajné ráno v kúpeľni, môže sa stať, že si rovnako ako majitelia tejto kúpeľne dá vytvoriť jej priestor na svoju mieru.

Návrh: Ing. arch. Andrea Anna Babiak, Eurokera
Realizácia: Eurokera
Sanita: Duravit
Umývadlové batérie: Hansgrohe
Doplnky: Emco
Zástena sprchového kúta: Huppe
Obklady a dlažba: Saime
Svietidlá: Keuco

Kategória: Kúpeľňa, WC Navrhovanie interiéru
Tagy: kúpeľňa
Zdieľať článok

Diskusia