Žiadne biele steny! Toto je úplne iný byt, ako ste zvyknutí

12. 08. 2020
Zdieľať

Poľskí dizajnéri nedávno riešili interiérový dizajn relatívne malého bytu vo Wrocławi. Výsledkom je byt, aký v súčasnosti často nevídať. Nedominuje mu biela ani svetlé farby. Aj vďaka tomu pôsobí nadčasovo a magicky.

Cieľom dizajnérov bolo vyhnúť sa moderným trendovým riešeniam a zamerať sa na neutrálne prírodné materiály. Domáci obľubujú jednoduché a elegantné tvary.

Špecialitou je ich záľuba v knihách, preto sa projekt nazýva aj „byt – knižnica“. Všade, kam sa pozriete, je priestor na knihy a tie sa stávajú kulisou akejkoľvek každodennej činnosti.

Obývacia izba

Všade, kam sa pozriete, je priestor na knihy a tie sa stávajú kulisou akejkoľvek každodennej činnosti. Zdroj: Stanisław Zajaczkowski

Dôležitá je rovnováha

„Aby sa nám podarilo udržať v byte rovnováhu, obmedzili sme množstvo voľne stojaceho nábytku, doplnkov a iných dekorácií. Dominuje tu sivá a v niektorých častiach sú tmavšie odtiene kontrastujúce s teplom dreva. Zmenili sme aj rozloženie izieb. Otvorili sme kuchyňu do obývacej izby a v rohu sme oddelili malý šatník,“ opisujú autori svoje premeny.

Prečítajte si tiež
Zdedila storočný byt a s výzvou sa pustila do rekonštrukcie. Výsledok je čarovný!

Šatník sa nachádza za chrbtom gauča. Vojdete doň zaujímavými perforovanými dverami.

kuchyňa s jedáľňou

Kuchynská časť je o niečo svetlejšia. Prevláda tu kombinácia bielej a svetlejšej sivej. Zdroj: Stanisław Zajaczkowski

Jednoduché, na nie fádne

Napriek tomu, že všetky tvary v byte sú jednoduché, nie sú fádne. Zdobia ich rôzne akcenty, napríklad perforované dvere, vzorované dlaždice a už spomínané – obrovské množstvo kníh. Dizajnéri sa nebáli použiť tmavšie odtiene sivej, ktoré prinášajú priestoru hĺbku a pokoj. Navyše veľmi príjemne ladia so svetlým drevom. Vyniknú na nich obrazy a sú skvelým pozadím pre izbové rastliny, ktoré osviežujú interiér.

spáľňa

Vínovočervená a sivá má svoje miesto aj v spálni. Mimochodom čelo postele taktiež lemujú police s knihami. Zdroj: Stanisław Zajaczkowski

Kuchyňu od obývačky delia aj farby

Obývacia časť pôsobí mäkko a teplo vďaka použitým textíliám a vínovočerveným akcentom. Kuchynská časť je o niečo svetlejšia. Prevláda tu kombinácia bielej a svetlejšej sivej. Spodná časť kuchynskej linky je machovo zelená, ňou je mramorová zástena a horné skrinky sú biele.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Nachádzajú sa však len nad jedným ramenom rohovej linky. Nad druhým je jednoduchá biela polica, ktorá ponúka miesto na knihy aj v kuchyni. Celkovú atmosféru dotvára tmavohnedý jedálenský stôl so zaujímavými stoličkami.

Prečítajte si tiež
Šikovné riešenie! Trojizbový byt nechal rozdeliť na dva menšie a obidva prenajal

Mramorový sivo-biely vzor nájdete aj v kúpeľni. Aj tu autori interiéru použili drevo ako harmonizujúci prvok – oválne umývadlo je položené na tmavohnedej drevenej skrinke.

Vínovočervená a sivá má svoje miesto aj v spálni. Mimochodom čelo postele taktiež lemujú police s knihami. Všimnite si originálnu skriňu, ktorá je hotovým umeleckým dielom.

kúpeľňa

Mramorový sivo-biely vzor nájdete aj v kúpeľni. Zdroj: Stanisław Zajaczkowski

Byt – knižnica

Dizajnové štúdio: Kohlrabi
Autori dizajnu: Filip Symonowicz | Amelia Symonowicz
Lokalita: Wrocław, okres – Krzyki, Poľsko
Plocha: 46 m2
Realizácia: 2019

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Unikátny minimalistický byt, aký ste ešte nevideli

Sabína Zavarská
Foto: Stanisław Zajaczkowski

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia