Zdroj: Stanisław Zajaczkowski

Žiadne biele steny! Toto je úplne iný byt, ako ste zvyknutí

12. 08. 2020
Zdieľať

Poľskí dizajnéri nedávno riešili interiérový dizajn relatívne malého bytu vo Wrocławi. Výsledkom je byt, aký v súčasnosti často nevídať. Nedominuje mu biela ani svetlé farby. Aj vďaka tomu pôsobí nadčasovo a magicky.

Cieľom dizajnérov bolo vyhnúť sa moderným trendovým riešeniam a zamerať sa na neutrálne prírodné materiály. Domáci obľubujú jednoduché a elegantné tvary.

Špecialitou je ich záľuba v knihách, preto sa projekt nazýva aj „byt – knižnica“. Všade, kam sa pozriete, je priestor na knihy a tie sa stávajú kulisou akejkoľvek každodennej činnosti.

Obývacia izba

Všade, kam sa pozriete, je priestor na knihy a tie sa stávajú kulisou akejkoľvek každodennej činnosti. Zdroj: Stanisław Zajaczkowski

Dôležitá je rovnováha

„Aby sa nám podarilo udržať v byte rovnováhu, obmedzili sme množstvo voľne stojaceho nábytku, doplnkov a iných dekorácií. Dominuje tu sivá a v niektorých častiach sú tmavšie odtiene kontrastujúce s teplom dreva. Zmenili sme aj rozloženie izieb. Otvorili sme kuchyňu do obývacej izby a v rohu sme oddelili malý šatník,“ opisujú autori svoje premeny.

Prečítajte si tiež
Zdedila storočný byt a s výzvou sa pustila do rekonštrukcie. Výsledok je čarovný!

Šatník sa nachádza za chrbtom gauča. Vojdete doň zaujímavými perforovanými dverami.

kuchyňa s jedáľňou

Kuchynská časť je o niečo svetlejšia. Prevláda tu kombinácia bielej a svetlejšej sivej. Zdroj: Stanisław Zajaczkowski

Jednoduché, na nie fádne

Napriek tomu, že všetky tvary v byte sú jednoduché, nie sú fádne. Zdobia ich rôzne akcenty, napríklad perforované dvere, vzorované dlaždice a už spomínané – obrovské množstvo kníh. Dizajnéri sa nebáli použiť tmavšie odtiene sivej, ktoré prinášajú priestoru hĺbku a pokoj. Navyše veľmi príjemne ladia so svetlým drevom. Vyniknú na nich obrazy a sú skvelým pozadím pre izbové rastliny, ktoré osviežujú interiér.

spáľňa

Vínovočervená a sivá má svoje miesto aj v spálni. Mimochodom čelo postele taktiež lemujú police s knihami. Zdroj: Stanisław Zajaczkowski

Kuchyňu od obývačky delia aj farby

Obývacia časť pôsobí mäkko a teplo vďaka použitým textíliám a vínovočerveným akcentom. Kuchynská časť je o niečo svetlejšia. Prevláda tu kombinácia bielej a svetlejšej sivej. Spodná časť kuchynskej linky je machovo zelená, ňou je mramorová zástena a horné skrinky sú biele.

Nachádzajú sa však len nad jedným ramenom rohovej linky. Nad druhým je jednoduchá biela polica, ktorá ponúka miesto na knihy aj v kuchyni. Celkovú atmosféru dotvára tmavohnedý jedálenský stôl so zaujímavými stoličkami.

Prečítajte si tiež
Šikovné riešenie! Trojizbový byt nechal rozdeliť na dva menšie a obidva prenajal

Mramorový sivo-biely vzor nájdete aj v kúpeľni. Aj tu autori interiéru použili drevo ako harmonizujúci prvok – oválne umývadlo je položené na tmavohnedej drevenej skrinke.

Vínovočervená a sivá má svoje miesto aj v spálni. Mimochodom čelo postele taktiež lemujú police s knihami. Všimnite si originálnu skriňu, ktorá je hotovým umeleckým dielom.

kúpeľňa

Mramorový sivo-biely vzor nájdete aj v kúpeľni. Zdroj: Stanisław Zajaczkowski

Byt – knižnica

Dizajnové štúdio: Kohlrabi
Autori dizajnu: Filip Symonowicz | Amelia Symonowicz
Lokalita: Wrocław, okres – Krzyki, Poľsko
Plocha: 46 m2
Realizácia: 2019

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Unikátny minimalistický byt, aký ste ešte nevideli

Sabína Zavarská
Foto: Stanisław Zajaczkowski

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok

Diskusia