Zdroj: Miro Pochyba

VIDEO: Zamilovali sa do praktickej dvojgarsónky. Ako zariaďovali, aby ušetrili?

12. 06. 2023
Zdieľať

Pekná, pohodlná, praktická. Čo viac než tieto tri p by mala mať perfektná dvojgarsónka? Tá, ktorú sme tentokrát navštívili, je však aj štýlová, vzdušná a plná svetla, navyše v dobrej lokalite. Jednoducho, šikovný bytík, ktorý dokáže chytiť za srdce. A práve to zmenilo jeho „osud“.

Dvojizbový byt (respektíve dvojgarsónka, alebo, ako sa hovorí v susednom Česku, 2 + kk) sa nachádza v novom projekte v Rovinke.

Táňu zaujal hneď pri prvej návšteve – na stavbe. „Bola som si byt pozrieť, kým ešte nebol dokončený. A keď som uvidela tento úžasný betónový strop, hneď som sa dohodla so stavebnou firmou, aby ho neomietali. V obývačke je tak priznaný betón a je urobený naozaj pekne,“ hovorí majiteľka a autorka interiéru v jednej osobe.

Pohľadový betón a rozvody

Betón na strope bol urobený pekne, no tým ešte nemali majitelia vyhraté. Rozvody musia byť pri pohľadovom betóne vedené po povrchu a nájsť na takéto fajnové práce remeselníka nie je jednoduché.

chodba s betónovým stropom a drevenou podlahou

Do kúpeľne sa vchádza „cez skriňu“ na chodbe. Toto riešenie je na pohľad elegantné, zároveň ním získali v priechode do kúpeľne miesto na praktické police. Aj tu pôsobí kontrast stropu a podlahy. Zdroj: Miro Pochyba

„Musí byť zručný a mať aj estetické cítenie. Tu boli navyše komplikáciou rúrky stropného chladenia, ktoré sa nesmeli poškodiť,“ pripomína Táňa. Tejto práce sa našťastie zodpovedne zhostil jej šikovný manžel.

sivá kúpeľňa

Výhodou kúpeľne bolo okno. Vďaka dennému svetlu, ktoré nie je v bytových kúpeľniach bežné, tu mohla Táňa bez obáv siahnuť po efektnom tmavšom obklade. Zdroj: Miro Pochyba

Betón na strope, drevo na podlahe

Betónový strop tak určil štýl celého interiéru. A Táni bolo jasné, že potrebuje adekvátnu protiváhu na podlahe. Vybrala preto masívne drevené parkety.

„Drevom na podlahe som bola vo výsledku rovnako nadšená ako betónovým stropom – človek má vďaka nemu v byte celkom iný pocit. A so surovým betónom vytvára pekný kontrast. Do spálne som potom doplnila mäkký svetlý koberec,“ vysvetľuje majiteľka a dodáva:

obývačka so sivou sedačkou v garsónke

Veľké nábytkové prvky som volila neutrálne. Tak, aby sa dal interiér pekne doladiť doplnkami, “ hovorí Táňa. Zdroj: Miro Pochyba

„Celý byt vznikal postupne, tak akosi prirodzene. Nemala som vopred hotový ucelený návrh ani koncepciu, ani moodboard… No vedela som, že strop a podlaha sú v interiéri veľmi dôležité – ak zapôsobia, máte napoly vyhraté.“

Keď potom Táňa vošla do bytu a uvidela betónový strop a drevenú podlahu, vedela, že je to ono. A vedela už aj to, aké zariadenie vyberie.

Keď nie sú všetky uhly pravé

Keďže pôdorys bytu je atypický a nie všetky uhly sú v ňom pravé, viaceré kusy nábytku bolo treba vyrobiť na mieru. Táňa je však „veľký plánovač“, a tak sa so stolárom dohodla dostatočne dopredu. Neprekážalo jej potom, že si naňho musela počkať asi pol roka.

Viac foto nájdete v galérii.

„Byt sme mali zariadený medzi prvými v dome,“ konštatuje a s uznaním pokračuje, „všetok nábytok mal stolár zmontovaný približne za jeden deň – pracoval na tom takmer od rána do rána. Boli sme s ním veľmi spokojní.“

kuchyňa v garsónke

Nábytok vyrobený na mieru je z MDF dosiek so striekaným povrchom. Zdroj: Miro Pochyba

Neutrálny nábytok a farebné doplnky sa osvedčili

Pri zariaďovaní využila Táňa osvedčenú metódu. „Veľké nábytkové prvky som volila neutrálne. Tak, aby sa dal interiér pekne doladiť doplnkami. Práve vďaka nim je totiž priestor útulnejší, má príjemnejšiu atmosféru. Stačí pritom iba zmeniť farbu vankúšov a dekorácií alebo vymeniť jednofarebné za vzorované a získate iný dojem,“ vysvetľuje.

Prečítajte si tiež
Toto by ste v garsónke rozhodne nečakali! Pohodlné bývanie dosiahli multifunkčným vyvýšeným pódiom

Kde sa oplatí ušetriť?

A kým pri podlahe, obkladoch a základnom nábytku Táňa nešetrila, pri doplnkoch, naopak, hľadala výhodnú cenu. „Nemusíte do doplnkov investovať veľa, aby ste dosiahli veľký efekt. Napríklad kvety som natrhala v našej záhrade a vysušila.“  Podľa nej sa dajú vybrať aj značky a reťazce, kde pekné veci nestoja veľa.

bielo-fialová spálňa

Šikovným nápadom v spálni je otvorená zostava. Táňa ju uprednostnila pred uzavretou šatníkovou skriňou, ktorá by miestnosť opticky zmenšila o viac než pol metra. Spálňa tak ostala vzdušná. Zdroj: Miro Pochyba

Prečo byt nepredali?

Pôvodným plánom manželov bolo byt zariadiť a výhodne predať. Táňa a Michal sa však do svojej dvojgarsónky akosi „zamilovali“.

„Je krásne presvetlená, má dobrú dispozíciu, podlahové vykurovanie aj stropné chladenie… Aj celý dom je pekne urobený vrátane úpravy okolia. Blízko sú obchody aj jazero a človek je odtiaľto za 15 minút v centre mesta. Jednoducho sa nám tu zapáčilo,“ priznáva Táňa.

Prečítajte si tiež
Malý byt so zlou dispozíciou sa zmenil na nepoznanie. Dotvára ho farba, ktorá upokojuje

Nakoniec sa teda s manželom rozhodli inak – byt nepredali, ale aby si pokryli náklady spojené s jeho kúpou a zariadením, prenajímajú ho cez airbnb. „Je to časovo náročné, no človek spozná zaujímavých ľudí. A vždy nám urobí radosť, keď povedia, že sa u nás cítili ako doma,“ uzatvára Táňa.

Praktická dvojgarsónka

Návrh a realizácia: Tatiana a Michal Klinovskí

Rozloha: 48,7 m2  + dve lodžie (8,5 a 2,5 m2)

Lokalita:  neďaleko Bratislavy

Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bytové zariadenie drevené parkety garsónka nábytok na mieru pohľadový betón
Zdieľať článok

Diskusia