Zdroj: Norbert Tukaj

Vo svetlom byte v bývalej továrni použili iba prírodné materiály a dnes vyniká príjemnou atmosférou

28. 12. 2021
Zdieľať

Luxusná štvrť vo Vilniuse, v ktorej sa byt nachádza, je plná zelene a známa prepracovanými drevenými stavbami zo začiatku 20. storočia i staršími. Dnes ich už dopĺňajú mnohé elegantné moderné domy. Práve v tejto časti stojí budova so zaujímavou históriou, v ktorej architekti z ateliéru HEIMA architects navrhovali apartmán.

Stavba, v ktorej sa moderný byt nachádza, bola postavená v roku v roku 1860, ako prvá murovaná budova v lokalite. Dovtedy sa v nej stavali len a len drevené domy. Murovaná bola aj kvôli svojmu účelu – pôvodne slúžila ako továreň. Počas ďalších desaťročí sa v nej vystriedalo viacero funkcií.

Podkrovná obývačka z prírodných materiálov s veľkými oknami

Podkrovný priestor, v ktorom sa byt nachádza mu dáva jedinečný nádych. Zdroj: Norbert Tukaj

Fungovala ako priestor spoločného bývania, kino, archív a neskôr bola dlhší čas opustená. V roku 2018 sa, našťastie, dočkala rekonštrukcie a doplnenia, aby sa stala luxusným bytovým komplexom v zelenom centre Vilniusu.

Prečítajte si tiež
Ani po piatich rokoch zdĺhavej rekonštrukcie bytu nestratili chuť a nevzdali sa pôvodných predstáv

Multifunkčný box a terasa na streche

Celý interiér je riešený v súlade s tradíciami, vyzdvihuje použitie dreva i historické architektonické zaujímavosti. Obhliadka bytu začína v predsieni, kde je umiestnený box ukrývajúci technické miestnosti: je tu práčovňa, sklad, WC, šatník. Tento box zo svetlého dreva sa dá obísť z každej strany. Všetky hlavné priestory bytu – spálne, obývačka, kuchyňa – sú rozmiestnené okolo neho. Na najtmavšiu časť bytu nadväzuje strešná terasa, ktorá vnáša dnu svetlo.

Výrazne kužeľovité svietidlo v prírodnej jedálni

Svietidlá sú minimalistické – jediné výraznejšie svietidlo visí v stred bytu nad jedálenským stolom. Zdroj: Norbert Tukaj

Popri schodoch na strešnú terasu našla miesto kuchyňa. Je prepojená s obývačkou, ktorá sústredí všetky hlavné funkcie rodinného života, práce a voľného času. Vďaka veľkej ploche sa navzájom nerušia.

Svetlý napriek malým oknám

Podkrovný priestor, v ktorom sa byt nachádza mu dáva jedinečný nádych, no zároveň pre nás predstavoval určité výzvy. Hlboké okenné otvory a malé okná vytvárajú útulné podkrovné priestory, ale obmedzujú prenikanie svetla do miestností.

Podkrovná obývačka z prírodných materiálov s veľkými oknami

Hlboké okenné otvory a malé okná vytvárajú útulné podkrovné priestory. Zdroj: Norbert Tukaj

Práve preto sme zvolili farebnú paletu interiéru tak, aby bola svetlá, teplá, prirodzená. V interiéri sú použité len prírodné materiály – prírodné drevo, prírodný kameň, terazzo dlažba, hlinená omietka, nehrdzavejúca oceľ. Skombinovali sme drevené povrchy rôznych druhov a odtieňov,“ vysvetľujú autori vzdušnej realizácie.

Prečítajte si tiež
Starú budovu na vrchu známej vinice nahradila moderná vila. Napriek obrovskej ploche pôsobí skromne

Smrekovec, jaseň, dub a prepracovaná schéma osvetlenia

Na podlahe nájdete smrekovcové parkety, steny sú obložené z veľkej časti svetlým jaseňom a drevený nábytok je vyrobený z prírodného dubu. Osvetlenie pôsobí nenápadne, je osadené s maximálnou citlivosťou k výslednej podobe bytu a k atmosfére, ktorú vysiela.

Podkrovná obývačka z prírodných materiálov s veľkými oknami

Priestor je veľmi útulný a nábytok na mieru mu dodáva eleganciu. Zdroj: Norbert Tukaj

Svietidlá sú minimalistické – jediné výraznejšie svietidlo visí v stred bytu nad jedálenským stolom. Väčšina svetelných zdrojov je skrytá. Vďaka tomu sa podarilo vytvoriť útulne osvetlenie s úzkym uhlom, ktoré umožňuje oddeliť rôzne oblasti bytu.

Prečítajte si tiež
Štvorizbový byt na Drotárskej: Minimalistický interiér maximálne prepojený s malou záhradkou a terasou

Byt vo štvrti Žvėrynas

architektonický ateliér: HEIMA architects

hlavný architekt: Povilas Žakauskas

lokalita: Vilnius, Litva

plocha: 220 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Norbert Tukaj

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty drevené parkety historický dom moderné bývanie nábytok na mieru podkrovie prírodné materiály
Zdieľať článok

Diskusia