Zdroj: Alex Shoots Buildings

Ako prispôsobiť starý vidiecky statok na pohodlné viacgeneračné bývanie? Všetko vyriešila moderná nadstavba a rekonštrukcia prízemia

17. 10. 2022
Zdieľať

V malej dedinke na rozhraní Vysočiny a Stredočeského kraja sa nachádza starší statok s hospodárskymi budovami. Obec je charakteristická kruhovým usporiadaním, uprostred ktorého sú rybník a kaplnka. Okolo je množstvo sadov a záhrad. Za záhradkami a sadmi na svahu v južnej časti stoja staršie domy. Na tomto mieste je aj statok, ktorý architekt Jan Šembera prispôsobil na pohodlné bývanie pre dve generácie.

Majiteľ statku pôvodne uvažoval na susediacom pozemku postaviť novostavbu, ktorá by poskytovala dostatok pohodlia pre moderné bývanie. Avšak po debate s architektom padlo rozhodnutie upustiť od tohto zámeru a prispôsobiť existujúci statok na život v 21. storočí. Hlavnými podmienkami klienta bolo zachovanie hospodárskych prevádzok vrátane vonkajšej kuchyne a dvojgeneračné riešenie so samostatnými vstupmi.

Prvým krokom rekonštrukcie bolo odstrániť úpravy z 80. rokov

Najskôr bolo potrebné očistiť statok od stavebných úprav z 80. rokov. Tie nahradila úplne nová archetypálna nadstavba s moderným detailom a jedným panoramatickým oknom. Vykukuje z korún ovocného sadu a ponúka výhľad na návsie, strechy okolitých domov a krajinu. Hospodárska časť statku je orientovaná do uzavretého dvora.

Pohľad na dom zo záhrady - Statok na Vysočine

Moderná nadstavba má množstvo prirodzeného svetla a otvorenú dispozíciu, ktorá nadväzuje na pôvodnú sivobielu farebnú schému hospodárskych budov. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Pôvodný krov nahradila moderná nadstavba

Samozrejme, aby sa na pôvodné prízemie starej budovy dala položiť nadstavba, bolo potrebné kompletne odstrániť pôvodný krov. Moderná nadstavba má množstvo prirodzeného svetla a otvorenú dispozíciu, ktorá nadväzuje na pôvodnú sivobielu farebnú schému hospodárskych budov.

Prečítajte si tiež
Moderná interpretácia typického vidieckeho domu prekvapuje atmosférou

Napriek novodobým detailom má jednoduchý tradičný tvar a dopĺňa vidiecky charakter statku. V časti pôvodnej stavby, ktorá bola v zlom technickom stave, vyrástlo nové hospodárske krídlo.

Pohľad na obe poschodia zo záhrady - Statok na Vysočine

Zo spoločného zádveria vedú dva samostatné vchody. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Samostatné bývanie pre dve generácie

Zo spoločného zádveria vedú dva samostatné vchody. Jedným sa dostanete na prízemie stavby, ktoré patrí staršej generácii. Zostalo bez dispozičných úprav – tak, ako ho starí rodičia dôverne poznajú.

Mladšia generácia, ktorú tvorí mladá rodina, sa do svojho obydlia dostane druhými vstupnými dverami. Vedú k schodisku na prvé podlažie. Najväčšiu plochu na poschodí zaberá otvorený priestor spoločenskej časti, ktorý rozdeľujú vložené prvky – kúpeľňa a kuchynský ostrovček.

Prečítajte si tiež
Multifunkčný vidiecky dom pre šikovnú a sebestačnú rodinu

Celý priestor určený na bývanie pre mladú rodinu vonia drevom. Drevo nechýba v žiadnej miestnosti či kútiku. Prírodné materiály v interiéri nadväzujú na prírodu za oknami.

Kuchyňa - Statok na Vysočine

Autor projektu navrhol kuchynskú linku do podoby veľkého pracovného stola s barovým sedením. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Drevený kubus s mnohými funkciami člení priestor

„Kuchynskú linku som navrhol do podoby veľkého pracovného stola s barovým sedením. Protiváhu k nemu tvorí jaseňový kubus s vrúbkovaným dreveným obkladom, v ktorom je vložená kúpeľňa s toaletou. Z vonkajšej strany je do kubusu vsadená zašiváreň s knižnicou a výhľadom do sadu (dá sa rozložiť na pohodlné dvojlôžko pre hostí – poznámka redakcie) a v neposlednom rade aj drevené piano, ktoré má v domácnosti svoje pevné miesto. Celý priestor je prepojený dvoma postrannými priechodmi pozdĺž okien,“  konkretizuje autor projektu Jan Šembera.

Obývačka s jedálenským stolom a stoličkami - Statok na Vysočine

Drevený kubus s mnohými funkciami člení priestor. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Úspora energie vďaka slnku

Z technologického hľadiska je stavba navrhnutá čo najúspornejšie. Vďaka panoramatickému oknu využíva tepelné zisky zo slnečnej energie. Súčasťou riešenia sú tiež fotovoltaické panely v kombinácii s tepelným čerpadlom a rekuperáciou vzduchu. Doplnkovým zdrojom tepla je krb na drevo z vlastného lesa.

Krb v obývačke - Statok na Vysočine

Doplnkovým zdrojom tepla je krb na drevo z vlastného lesa. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Statok na Vysočine

autor: Ing. arch. Jan Šembera

spoluautori: Ing. arch. Kryštof Peřestý, Ing. arch. Jaroslav Vorlíček

návrh interiéru: Ing. arch. Jan Šembera

lokalita: okres Benešov

plocha: 530 m2

realizácia: 2020 až 2021

Sabína Zavarská
Foto: Alex Shoots Buildings

Kategória: Návšteva
Tagy: fotovoltické panely hospodársky statok nadstavba domu prírodné interiéry rekonštrukcia domu
Zdieľať článok

Diskusia