Zdroj: Charles Bouchaïb

Poľnohospodársky sklad premenený na dva domy? Fotovoltaika, svetlý interiér aj zimná záhrada

03. 08. 2021
Zdieľať

Mnoho krajín a lokalít má dnes problém s nedostatkom bývania. Namiesto drahých bytov či domov v centrách veľkých miest plných ruchu, čoraz viac mladých ľudí uprednostňuje pokojné bývanie vo vzdialenejších zónach.

Urbanizácie sa dočkala aj oblasť okolia francúzskeho mesta Rennes, najznámejšieho mesta v Bretónsku. Práve tu uprostred polí stál poľnohospodársky sklad. Dnes je z neho industriálny dvojdom vyzerajúci ako jedna dlhá stodola.

Prečítajte si tiež
Ako na divokom západe! Moderná stodola pre milovníčku jazdectva a kaktusov

Majiteľ pôvodnej budovy v nej trávil veľa času prácou a po odchode na dôchodok si zaumienil urobiť z nej príjemné bývanie. Objemy a existujúca štruktúra z dubu zostali. Tvoria stopy po pôvodnom využití stavby a zároveň sa stali základmi, na ktorých architekti z ateliéru Haddock Architecture vytvorili dva nové domy.

Industriálny dvojdom vyzerajúci ako stodola

Z poľnohospodárskeho skladu je dnes industriálny dvojdom vyzerajúci ako jedna dlhá stodola. Zdroj: Charles Bouchaïb

Fotovoltaika a orientácia na juh

Samozrejmosťou boli vylepšenia smerujúce k úspornému a pohodlnému spôsobu života. Patrí sem fotovoltaická strecha domu a ďalšie moderné riešenia.

Vchod do zimnej záhrady v dome

Zimné záhrady sú plne presvetlené aj zhora. Zdroj: Charles Bouchaïb

Celá stavba stojí na hranici pozemku, a tak môžu domáci naplno využiť vlastnú záhradu a južnú orientáciu, z ktorej plynie mnoho výhod, vrátane dostatku prirodzeného svetla.

Zimná záhrada v dome

Rozšírením oboch domov sú zimné záhrady, ktoré stierajú hranicu medzi interiérom a exteriérom a zároveň vytvárajú priestor na odloženie bicykla, či pracovného oblečenia. Zdroj: Charles Bouchaïb

Obývačka s dvojitou výškou

Oba domy uzatvorené do jedného celku majú veľmi podobné dispozičné riešenie – jeden je však o čosi menší. Na prízemí obidvoch nájdete veľkú obývaciu izbu s kuchyňou, ktorá má dvojnásobnú výšku a otvára sa do záhrady. Nasleduje schodisko a za ním je ešte jedna izba (v druhom dome sú dve menšie izby) a hygienické zázemie. Na poschodí je ďalšia spálňa.

Prečítajte si tiež
Vidiecka usadlosť s tradičnou stodolou a rybníkom aj na kúpanie

Gaštanový obklad, svetlý interiér, zimná záhrada

Dva domy sú pokryté gaštanovým obkladom a všetky materiály použité na stavbu pochádzajúcich z biologických zdrojov. Interiéru dominuje biela v kombinácii so svetlým drevom. Pod schodiskom sa nachádzajú úložné priestory.

Poľnohospodársky sklad premenený na dva domy

Na prízemí obidvoch domov nájdete veľkú obývaciu izbu s kuchyňou, ktorá má dvojnásobnú výšku a otvára sa do záhrady. Zdroj: Charles Bouchaïb

Veľké presklenia je možné uzatvoriť okenicami na koľajničkách, ktoré sú totožné s fasádou. Rozšírením oboch domov sú zimné záhrady, ktoré stierajú hranicu medzi interiérom a exteriérom a zároveň vytvárajú priestor na odloženie bicykla, či pracovného oblečenia. Sú plne presvetlené aj zhora.

Prečítajte si tiež
Jednoduchý prízemný dom s drevenou fasádou perfektne zapadol do prostredia pod lesom (VIDEO)

„The Living Warehouse“

Architektonický ateliér: Haddock Architecture

Hlavný architekt: Maxime Douche

Lokalita: Rennes, Francúzsko

Plocha: 191 m²

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Charles Bouchaïb

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené fasády fotovoltické panely moderná architektúra presklené plochy prírodné materiály rekonštrukcia stodoly zimná záhrada zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia