Vo svojom novom byte nechcel Kamil nechať nič na náhodu, a tak ho zveril do rúk dizajnérky Niny. Tá najskôr „upratala“ dispozíciu, potom decentne vyšperkovala interiér.
Keď Kamil kúpil priestranný byt v novostavbe, už nebol v zariaďovaní žiadnym zelenáčom. Mal skúsenosti zo svojho prvého bývania, a tak presne vedel, čo chce. „Bol som v tom čase pracovne veľmi vyťažený a nemal som čas na špekulovanie nad tým, kde majú byť elektrické zásuvky, ani na vyberanie zariadenia a riešenie problémov s remeselníkmi.
Potreboval som človeka, ktorý to za mňa všetko vyrieši, a ja budem veci len usmerňovať a odsúhlasovať,“ vysvetľuje. A keďže mal od známeho dobrú referenciu na Ninu, oslovil ju a dohodli sa na tom, že mu interiér nového bytu navrhne a kompletne zariadi na kľúč. „V podstate som na ňu nechal všetko – až po výber poslednej lampy. Jediné, o čom som rozhodoval sám, bolo technické vybavenie: typ rekuperácie, klimatizačné jednotky… Byt sa tým dostal na vyšší štandard. Vybral som si aj reproduktory do obývačky, ktoré považujem za špičkové,“ hovorí Kamil.
K pocitu vzdušnosti a celistvosti prispievajú prvky, ktoré sú jednotné v celom byte – biele steny a liata polyuretánová podlaha, ktoré tvoria so svetlým drevom, sivou a čiernou nadčasovú kombináciu. Tá však – vďaka zaujímavým detailom – neskĺzla v tomto byte k nude. Zdroj: Ján Čechovský
S interiérom začala Nina „z gruntu“ – zmenami v dispozícii, s ktorou Kamil nebol úplne na 100 % stotožnený. Našťastie oslovil dizajnérku v čase, keď sa bytovka ešte len stavala, takže do usporiadania priestorov sa dalo zasiahnuť bez väčších problémov.
Kuchyňa je zariadená v štandardnej farebnej kombinácii matnej bielej so svetlým drevom, no aj tu je nenápadný základ doplnený originálnymi prvkami – asi najvýraznejší je črepník pri betónovej stene. Zdroj: Ján Čechovský
Asi najväčšie zmeny nastali v okolí kúpeľne, ktorú zväčšili na úkor pôvodného šatníka tak, aby sa do nej vošla vaňa aj sprchovací kút. Pri zariaďovaní sa Nina držala Kamilových požiadaviek na decentný štýl a neutrálne farby, no do každej miestnosti pridala zopár zaujímavých prvkov, ktoré interiér oživili.
Aby dosiahli maximálnu otvorenosť denného priestoru, zrušili priečku a dvere, ktoré ho oddeľovali od chodby. Jeho vzdušnosť tak človek vníma už pri vstupe do bytu. Zdroj: Ján Čechovský
V obývačke napríklad stavila na farby – do nevtieravého základu ich vniesla výrazná, no príjemná kombinácia petrolejovej sedačky a horčicovožltých jedálenských stoličiek. „Takto je celý denný priestor veľmi pekný – jednoduchý a zároveň živý a farebný, takže nie je nudný,“ hovorí dizajnérka.
I keď bol Kamil veľmi náročným klientom, zariaďovanie bytu dopadlo k všestrannej spokojnosti. Dokonca takej, že dnes je Nininým spoločníkom – keďže je technik a rozumie sa výstavbe, stal sa projektovým manažérom firmy navrhnem.to.
Príjemné oživenie vnášajú do priestoru aj dva machové obrazy. Darí sa im tu možno aj vďaka riadenému vetraniu s rekuperáciou, ktoré sa stará o to, aby bol v byte stále čerstvý vzduch. Zdroj: Ján Čechovský
Do obývačky chcela Nina vniesť zaujímavý výrazný prvok, preto sem vybrala petrolejovú sedačku. A keďže do veľkého a jednoducho zariadeného priestoru sa jej žiadalo dodať aj ďalšiu farbu, k petrolejovej doladila horčicovožlté jedálenské stoličky a vankúše. „Takto je celý priestor veľmi pekný – jednoduchý, no zároveň živý a farebný, takže nie je nudný,“ hovorí dizajnérka.
Kamil s partnerkou Ivetou. Kamil je projektovým manažérom vo firme navrhnem.to, Iveta študuje medicínu.
Nehnuteľnosť
Byt na najvyššom poschodí novostavby v centre Trenčína s obytnou plochou 117 m2 a terasou 30 m2
Autorka
O zmenu dispozície a návrh aj realizáciu interiéru sa postarala Nina Porubänová z navrhnem.to.
K pocitu vzdušnosti a celistvosti prispievajú prvky, ktoré sú jednotné
v celom byte – biele steny a liata polyuretánová podlaha, ktoré tvoria so svetlým drevom, sivou a čiernou nadčasovú kombináciu. Tá však – vďaka zaujímavým detailom – neskĺzla v tomto byte k nude.
Aby dosiahli maximálnu otvorenosť denného priestoru, zrušili priečku a dvere, ktoré ho oddeľovali od chodby. Jeho vzdušnosť tak človek vníma už pri vstupe do bytu.
Nezvyčajná „čalúnená stena“ s priestorovým geometrickým vzorom je vlastne čelo postele.„Chcel som do spálne niečo zaujímavé a zároveň pohodlné, aby sa dalo o záhlavie oprieť pri čítaní knihy,“ hovorí Kamil. Vzor na čalúnení je inšpirovaný dizajnom štýlových reproduktorov v obývačke.
Minimum škár – tak znela jedna z Kamilových požiadaviek. V tomto duchu vybrala Nina na steny kúpeľne a toalety veľkoformátový obklad so vzhľadom betónu. Platne s rozmermi 3 × 1 m tak mohli byť uložené na celú šírku miestností.
Pracovňa bola dôležitá pre Kamila aj pre Ivetu, keďže obaja často pracujú z domu. Vhodný priestor im na to Nina vytvorila
v izbe, ktorá je najbližšie pri vstupe do bytu. Zariadila ju veľmi elegantne a zároveň prakticky – veľkým pracovným stolom pre dvoch aj dostatkom úložných priestorov.
A nechýba ani potešenie pre oko v podobe drevenej lamelovej steny.
Pracovňa bola dôležitá pre Kamila aj pre Ivetu, keďže obaja často pracujú z domu. Vhodný priestor im na to Nina vytvorila
v izbe, ktorá je najbližšie pri vstupe do bytu. Zariadila ju veľmi elegantne a zároveň prakticky – veľkým pracovným stolom pre dvoch aj dostatkom úložných priestorov.
A nechýba ani potešenie pre oko v podobe drevenej lamelovej steny.
Premyslené detaily
nájdete aj v mieste, kde chodba prechádza do otvorenej obývačky – biele dvere tu nenápadne splývajú s okolím a pozornosť na seba púta čelo vysokej kuchynskej skrine, ktoré neostalo nezaujímavé.
Príjemné oživenie vnášajú do priestoru aj dva machové obrazy. Darí sa im tu možno aj vďaka riadenému vetraniu s rekuperáciou, ktoré sa stará o to, aby bol v byte stále čerstvý vzduch.
Kuchyňa je zariadená v štandardnej farebnej kombinácii matnej bielej so svetlým drevom, no aj tu je nenápadný základ doplnený originálnymi prvkami – asi najvýraznejší je črepník pri betónovej stene. Keďže sa tu veľa varí,
je tu nielen veľká pracovná plocha z umelého kameňa, ale aj väčšia varná doska s výsuvným digestorom. „Bolo skvelé, že sa pary dali vyviesť von, takže tu nie je len recirkulácia s filtráciou,“ upozorňuje Nina.
Sivá betónová stierka strieda na niektorých miestach biele plochy stien a podlahy. Grafické prvky, ktoré robia spoločnosť televízoru, nie sú len dekoráciou. Sú to nástenné reproduktory Beosound Shape od značky Bang & Olufsen, ktoré si vybral Kamil. „Je to špičková aparatúra,“ nadchýna sa. „Majú skvelý zvuk a neskutočný výkon.“ Navyše sa v tomto prípade s technikou spája aj výnimočný dizajn, takže nebolo potrebné riešiť, kam v elegantnom interiéri skryť nepekné „škatule“.
Osvetlenie je zaujímavým prvkom oboch priestorov bez okna. Keďže Kamilovi tu denné svetlo chýbalo, zvolila dizajnérka svetelné stropy. „Keď sa zasvieti, máte pocit, akoby tu bolo okno,“ hovorí. Na navodenie relaxačnej atmosféry slúžia LED pásiky, ktorými je podsvietený obklad.