Zdroj: Shutterstock

Vyleteli vám deti z hniezda a hľadáte riešenie, ako upraviť interiér? Inšpirujte sa domom s množstvom nápaditých riešení

10. 07. 2022
Zdieľať

Premýšľate, ako mať viac pohodlia a čo spraviť, aby zostal priestor aj na bývanie pre deti, keď prídu na návštevu? Izraelská architektka Marina Rechter-Rubinstein riešila podobné zadanie. Výsledkom je výrazne geometrický dom s efektným schodiskom a dizajnovým lustrom. Vďaka modifikovateľným riešeniam je tu dosť priestoru pre domácich i pre deti, ktoré prídu na návštevu.

Dom slúži pre manželský pár vo veku 50 rokov, ktorého deti už odišli z domu. Domáci chceli, aby mali svoje pohodlie, keď prídu na návštevu, a tak bolo potrebné vytvoriť hosťovský priestor. V dome býva aj starý otec, tomu architektka vytvorila vlastný apartmán so samostatným vstupom na poschodí, do ktorého sa dostane výťahom umiestneným pri hlavnom vstupe do domu.

Prečítajte si tiež
Nečakajte žiadny svetlý interiér! Tento byt prekvapí hneď viackrát: Tajné dvere a hlboké farebné odtiene

Schodisko ako dizajnový prvok i predel priestorov

Prvým momentom práce architektky bolo navrhnutie dispozície, ktorá by vytvárala optimálnu koreláciu medzi exteriérom a interiérom. Vďaka tomu vznikol svetlý a vzdušný obytný priestor. Jeho dominantou je schodisko do horného podlažia. Funkčne oddeľuje priestory hlavnej dennej zóny a zároveň pôsobí ako dizajnový prvok. Atmosféru umocňuje jedinečný luster v priestore nad jedálenským stolom.

Geometrický dom s efektným schodiskom a dizajnovým lustrom

Atmosféru umocňuje jedinečný luster v priestore nad jedálenským stolom. Zdroj: Brian Shulman

Pôvodný vchod posunula

Ďalším dôležitým krokom, ktorý úplne zmenil atmosféru na prízemí, bolo posunutie pôvodného vchodu tak, aby vznikol lepší prechod medzi priestormi. Presun vchodu zároveň umožnil v kuchyni a v obývačke osadiť väčšie presklenia, cez ktoré sa dá vyjsť do dvoch samostatných vonkajších priestorov. Z priestrannej kuchyne prejdete do príjemnej súkromnej záhrady na rannú kávu. Z obývačky je východ do záhrady s jedálenským stolom a slnečníkom.

Geometrický dom s efektným schodiskom a dizajnovým lustrom

Vďaka materiálom je kuchyňa nielen pekná, ale aj ľahko udržiavateľná. Zdroj: Brian Shulman

Minimalistický, ale príjemne harmonický

Hoci je celkový štýl domu minimalistický a precízny, architekta doň vniesla svetlo a harmóniu. Podarilo sa jej to najmä vďaka farebnej palete s odtieňmi hnedej a prírodným materiálom: kamenné a parketové podlahy, mramor, železo, mosadz. Vizuálnym a dizajnovým srdcom spojeného priestoru kuchyne s obývačkou, ktorý je vysoký viac ako 6 metrov, je moderný geometrický luster z mosadze s matným povrchom. Centrálnu dominantnú stenu pokrýva teplá betónová farba.

Prečítajte si tiež
Energeticky sebestačný jednopodlažný bungalov, ktorý vydrží aj malé zemetrasenia

Kuchyňa s multifunkčným ostrovčekom, obývačku oživuje tyrkysová

V strede kuchyne leží masívny ostrov zdobený kremenným povrchom podobným calacattskému mramoru. Slúži ako pracovný priestor, ale aj raňajkový bar. Skrinky v kuchyni sú z oboch strán obložené kvalitným nanoFormicom v sivohnedom odtieni. Vďaka materiálom je kuchyňa nielen pekná, ale aj ľahko udržiavateľná.

Geometrický dom s efektným schodiskom a dizajnovým lustrom

Koberec s mramorovým vzorom zahŕňa prakticky všetky farby použité v priestore. Zdroj: Brian Shulman

Schody pokrýva orechové drevo. To je použité tiež ako podlaha galérie a spální. Oživením denného priestoru je multimediálny stôl v pastelovo-tyrkysovom odtieni, ktorý krásne ladí s odtieňmi hnedej a dreva v obývačkovej časti. Koberec s mramorovým vzorom zahŕňa prakticky všetky farby použité v priestore.

Geometrický dom s efektným schodiskom a dizajnovým lustrom

Vizuálnym a dizajnovým srdcom spojeného priestoru kuchyne s obývačkou, ktorý je vysoký viac ako 6 metrov, je moderný geometrický luster z mosadze s matným povrchom Zdroj: Brian Shulman

Hlavná spálňa, hosťovská suita a prispôsobiteľné riešenia

Aj priestory na hornom podlaží sú priestranné a svetlé. Okrem hlavnej manželskej spálne sa tu nachádza hosťovská suita a veľká vzdušná technická miestnosť s prístupom na servisný balkón. Hlavná spálňa je riešená v klasickom štýle a vďaka jemnej farebnej schéme s čistotou sivej, nádychom mosadze a drevenými parketami vo vzore rybej kosti pôsobí romanticky.

Prečítajte si tiež
Komfortné a štýlové bývanie na 26 metroch štvorcových? Garsónka prekvapila nečakanými výhodami

K spálni prináleží veľká, dobre vybavená a presvetlená šatňa. V budúcnosti sa dá využiť ako ďalšia spálňa. Druhá miestnosť na poschodí je navrhnutá pre odrastené deti, ktoré občas prídu na návštevu. Aj tento priestor je riešený s nadhľadom – dá sa upraviť podľa aktuálnych potrieb úplne jednoducho, presunom úložného priestoru.

Geometrický dom s efektným schodiskom a dizajnovým lustrom

Terasa. Zdroj: Brian Shulman

Moderný dom pre dve rodiny s geometrickým dizajnom

architektonický ateliér: ReMa arch

autori: Marina Rechter Rubinstein

lokalita: Gan Yavne

plocha: 200 m2

realizácia: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Brian Shulman

Kategória: Návšteva
Tagy: farby v interiéri geometrické tvary kuchynské ostrovčeky minimalizmus mramor otvorený priestor schodiská zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia