Zdroj: Peter Azor

Drevostavba v Bratislave za cenu bytu púta pozornosť nielen lokalitou

08. 02. 2021
Zdieľať

Pri potulkách bratislavskou Dúbravkou nás upútala drevostavba, ktorá do okolia žiarila vďaka oranžovým roletám na jednom z okien. Drevená fasáda, jednoduché čisté línie a sedlová strecha zapadajú do svahovitého pozemku a prírodného charakteru prostredia.

Samotná stavba pozostáva z dvoch častí – obytného domu a „carpotu“, kde sa nachádza aj dielňa majiteľa. Oba celky sú vzájomne prepojené spojovacím prvkom so zastrešením. Vďaka nemu aj v nečase prejdete z garáže do domu bez problémov. Prvé podlažie obytnej časti domu je kvôli zvažujúcemu sa svahu vyrovnané prostredníctvom kovovej konštrukcie do vodorovnej polohy.

Obytný dom a carpot

Samotná stavba pozostáva z dvoch častí – obytného domu a „carpotu“, kde sa nachádza aj dielňa majiteľa. Zdroj: Peter Azor

Interiér v štýle loftu

V interiéri prvého nadzemného podlažia sa nachádza hlavná obytná zóna – kuchyňa s obývačkou, dve spálne, hygienické zázemie a technická miestnosť. Na obývačku nadväzuje vonkajšia terasa, ktorá nie je krytá. Ponúka príjemný výhľad do okolia. Druhé nadzemné podlažie je riešené ako otvorená galéria a slúži v prvom rade na relax.

Prečítajte si tiež
Pohodlná drevostavba pre rodinu? Typový dom si upravili k maximálnej spokojnosti

CLT panely, minerálna vlna, drevená fasáda

Nosný systém drevostavby tvoria CLT panely a Novatop platformy. Drevostavba, vrátane strešnej konštrukcie, je zateplená minerálnou vlnou. Na streche je krytina Ruukki. O príjemné prostredie a teplo v interiéri sa starajú elektrické priamotopy a kachle.

Veľká nekrytá terasa drevostavby

Terasa ponúka príjemný výhľad do okolia. Zdroj: Peter Azor

Drevený obklad fasády, ktorý harmonizuje s prostredím v blízkosti lesa, osviežujú exteriérové textilné screeny. Ich oranžová farba pôsobí pozitívne a príjemne osviežuje celok. Prvoradá funkcia týchto roliet nie je estetická, ale funkčná – ak je potrebné vytvoriť v interiéri tieň a chrániť ho pred ostrými lúčmi slnka.

Prečítajte si tiež
Drevostavba bez zbytočných príkras vyšla majiteľov na 140 000 €
Okná na drevostavbe

Drevostavba má jednoduché čisté línie. Zdroj: Peter Azor

Môžete si vybrať z viacerých pôdorysov

Stavba je prispôsobením typového domu Futura Freestyle od spoločnosti Domesi Slovakia, s.r.o. podľa potrieb majiteľa. Interiér je možné do istej miery upraviť – na výber je viacero vopred navrhnutých pôdorysov.

Oranžové rolety na drevodome

Prvoradá funkcia výrazných oranžových roliet nie je estetická, ale funkčná. Zdroj: Peter Azor

V každom prípade pristavenie „technického“ prvku (garáž a dielňa), ktorý je spojený s hlavným obytným priestorom je veľmi praktické. Pozitívom tiež je, že cena drevostavby sa vyrovná cene bratislavských bytov.

Prečítajte si tiež
Dvojpodlažná drevostavba na úzkom pozemku sa hrdí pekným výhľadom

RD Dúbravka

Architektonický ateliér: Prodesi

Autori: Pavel Horák, úpravy: Katarína Geburová

Projektant: Jozef Tománek

Lokalita: Bratislava-Dúbravka

Realizácia: 2017

Dodávateľ: Domesi Slovensko, s.r.o.

Sabína Zavarská

Foto: Peter Azor

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevené fasády drevostavba sedlová strecha svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia